PalatCSRecapShowcase

NHL.com během Stanley Cupu rozkrývá herní trendy a tentokrát se zaměřuje na statisticky nejvýznamnější hráče Tampa Bay Lightning.

Tým, který už postoupil do finále Východní konference, v něm bude čelit New York Islanders nebo Philadelphia Flyers. Lightning vyhráli dvě kola play off i bez útočníka Stevena Stamkose. Kapitán Tampa Bay nehrál od 25. února a 2. března podstoupil operaci břišních svalů.
Přesto jsou Lightning jedním z nejlepších týmů v play off a umístili se na druhém místě v SAT (+168) za Vegas Golden Knights (+230). Inkasovali čtvrtý nejmenší počet branek na zápas (2,31) a jsou šestí v počtu vstřelených gólů (39) po 13 utkáních. Zde jsou tři jejich hráči, kteří k těmto statistikám zásadně přispěli.
Ondřej Palát
Český útočník dominuje týmu Lightning v SAT (+121) po třinácti zápasech. Nejčastěji se objevuje na levém křídle elitní formace s centrem Braydenem Pointem a pravým křídlem Nikitou Kučerovem. Palát je nejvytíženějším útočníkem Tampy Bay při hře 5 na 5 (17:21 minuty), což je významný nárůst z jeho průměrného času v základní části - 13:15. Nasbíral devět bodů (5+4) v nadstavbové části, když si vylepšil střeleckou úspěšnost na 11,6 procenta, čímž se přibližuje svému kariérnímu průměru 16,1 procenta. V době Stamkosovy nepřítomnosti je Palátův příspěvek pro Lightning klíčový.
Zach Bogosian
V prvním play off své dvanáctileté kariéry zaznamenal dosud čtyři asistence a jeho SAT po 13 zápasech je +94. Má tak společně s Victorem Hedmanem nejlepší výsledek z týmu. Bogosian měl přitom po devatenácti zápasech odehraných za Buffalo Sabres v této sezoně SAT -39. 24. února, tedy dva dny poté, co byl ze strany Sabres ukončen jeho kontrakt, podepsal Bogosian roční smlouvu s Lightning. Při hře 5 na 5 nastupuje bývalý hráč Buffala v play off v průměru na 17:26 minuty, v osmi zápasech základní části za Tampu měl Bogosian průměr 13:47 minuty. V hierarchii zadáků Lightning ve vyřazovací části je na páté pozici za Ryanem McDonaghem (21:12), Hedmanem (20:01), Michailem Sergačovem (17:55) a Erikem Černákem (17:37). Velký skok v SAT i v držení puku, naznačuje, že Bogosian přispívá útoku střeleckými pokusy. Mezi obránci Tampy Bay je s 26 střelami na druhém místě společně se Sergačovem a nastupuje také v prvním obranném páru s Hedmanem, což dokazuje jeho spolehlivost při hře pět na pět.
Blake Coleman
Centr Lightning má SAT +71 a při hře pět na pět průměr 15:15 minuty na zápas. V 57 zápasech základní části za New Jersey měl přitom Coleman SAT -12. 16. února byla ale vyměněn do Tampa Bay Lightning. V play off nasbíral sedm bodů (3+4) a ve třetí formaci hraje s Barclaym Goodrowem a Yannim Gourdem. Během oslabení odehraje v průměru 1:59 minuty na utkání. Tampa Bay mají úspěšnost v oslabení 81,3 procenta (12. v NHL), což je téměř identické s jejich úspěšností v základní části (81,4), kdy byli společně s Colorado Avalanche třináctí. Lightning se před uzávěrkou trejdů (24. února) dělili společně s Toronto Maple Leafs o vedení v počtu vstřelených gólů, což vedlo k otázkám, proč bylo třeba získávat právě Coleman. Statistiky ale jasně ukázaly jeho důležitost při hře 5 na 5 a v oslabení.