Hokejisté Tampa Bay Lightning nezaváhali ani ve druhém domácím duelu prvního kola play off proti New Jersey Devils. Domácí favorit vyhrál v Amalie Areně 5:3 a do Newarku se série stěhuje za stavu 2:0 na zápasy. Asistencí na první gól pomohl k sobotnímu úspěchu vítězů český útočník Ondřej Palát.

Tampa Bay Lightning - New Jersey Devils 5:3 (stav série: 2:0)
Palát se na startu play off zařadil k nejproduktivnějším hráčům letošního Stanley Cupu. Po dvou zápasech má na kontě čtyři body za gól a tři asistence. V neděli měl stejný počet bodů už jen Jake Guentzel z Pittsburgh Penguins se shodnou bilancí.
Český křídelník v čase 12:15 pomohl jemným posunutím puku na Braydena Pointa dostat Tampu Bay do vedení. Na tento gól ještě po necelé minutě a půl odpověděl švýcarský nováček Nico Hischier, ale čtyřgólový válec v rozmezí deseti minut druhé třetiny rozmašíroval naděje Devils. Lightning se povedlo vstřelit čtyři góly během jedné třetiny v play off poprvé v historii.
Hosté se nevzdali ani za stavu 1:5, ještě před druhou přestávkou snížil Sami Vatanen a Blake Coleman osm minut před koncem dostal New Jersey na dvoubrankový rozdíl.
Víc už ovšem domácí soupeři nepovolili. Byť na jejich brankáře Andreie Vasilevskiyho letělo 44 střel, zatímco dvojice Keith Kinkaid - Cory Schneider (který se dostal do hry jako střídající po 33 minutách) úspěšně zasahovala jen ve 26 případech.
"Ve třetí třetině jsme zabrali a hráli jsme tak, jak máme. Ale takhle musíme začít hned od první části," měl jasno hostující kapitán Andy Greene. "Nemůžeme si dovolit tří, čtyř nebo pětiminutové výpadky, jako jsme to předvedli v prvních dvou třetinách. Dobrý tým toho dokáže využít, takže v téhle sérii si takové chyby nemůžeme dovolit."
Hrdinou zápasu byl vedle gólmana také dvougólový Alex Killorn, Point a Nikita Kucherov si vedle gólu připsali i asistenci.
"Když se na to podíváte, nedali jsme žádné extra krásné góly. Kucherov nebo (Steven) Stamkos se o ty hezké akce snaží, ale když z toho není gól, tak je to na mně nebo na (J.T.) Millerovi, abychom se motali řped brankou a způsobili tam zmatek. Ty dva góly, které jsem dal dneska, přišly prostě proto, že jsem byl na správném místě a Kucherov tam dokázal dostat puk."
Špatnou zprávou pro vítězný tábor je jen zranění Ryana Callahana a Dana Girardiho. Forvard čtvrté formace odstoupil ve druhé třetině s potížemi v horní části těla. Obránce Girardi nenastoupil do třetí třetiny. Tampa tak dohrávala na 11 útočníků a pět obránců. Pokud by Girardi nemohl hrát ani v dalším zápase, otevírá se příležitost pro českého náhradníka Andreje Šustra, jenž v prvních dvou utkáních zůstal na tribuně.
Taylor Hall na straně hostů tentokrát nebodoval, stejně jako jeho spoluhráč Pavel Zacha, který odehrál bez pěti sekund 16 minut - o minutu a 17 sekund víc než jeho krajan Palát na druhé straně. Hischier se v 19 letech a 100 dnech stal nejmladším střelcem klubové historie v play off.
Další zápas: V Prudential Center v Newarku (New Jersey) v pondělí 19:30 (úterý 1:30 SELČ).