simek mtl

Hned tři čeští hokejisté byli v sestavě San Jose Sharks při utkání na ledě mužstva Montreal Canadiens. Vedle stabilní opory Tomáše Hertla si připsal další start v NHL Lukáš Radil a velkou premiéru prožil obránce Radim Šimek. Dopadla úspěšně výhrou 3:1.

Dmitrij Jaškin a Ondřej Kaše se zaskvěli shodně dvěma asistencemi v přestřelce mezi Washington Capitals a Anaheim Ducks, z níž vyšli po fantastickém obratu z 1:5 jako vítězové Ducks. Brankář Petr Mrázek se po měsíci vrátil do akce po doléčení zranění a byl blízko nule, Carolina Hurricanes ale nakonec prohráli v Los Angeles 0:2
Šimkova premiéra
Šestadvacetiletý účastník mistrovství světa IIHF z let 2016 a 2017 odehrál ve svém prvním představení na nejlepší hokejové scéně světa celkem 17 střídání v souhrné délce 13 minut a 19 sekund.
Debut absolvoval po boku jednoho z nejlepších zadáků dnešního hokejového světa Brenta Burnse. Při hodnocení účasti na ledě během vstřelených a inkasovaných branek zaznamenal mladoboleslavský rodák jeden kladný bod.
Sharks vykročili za úspěchem hned v první třetiny, kdy je poslali do dvoubrankového vedení Justin Braun a právě Burns. Jeff Petry ve druhé části snížil, přičemž domácí forvard Andrew Shaw si nahrávkou připsal 200. bod v NHL, jenže to bylo od domácích vše. Výhru San Jose pojistil Joe Pavelski.
Canadiens dali dva góly a méně v pěti z uplynulých šesti zápasů. Radovali se jen jednou za předchozích sedm vystoupení. Sharks utnuli sérii čtyř proher.
Sharks dost možná nastartovala schůzka týmu s generálním manažerem Dougem Wilsonem během dne před utkáním. "Neslo se to v duchu, že se musíme zlepšit, neboť máme tým, který by měl v této lize vyhrávat," přiblížil útočník Logan Couture. "Dnešek byl ale krokem správným směrem, spoustu maličkostí jsme udělali správně."

Burns po pasu Pavelskiho využil početní výhodu

Nevídaný kolaps šampionů
Capitals přišli o parádní vítěznou sérii sedmi zápasů tím nejpodivnějším způsobem, jak to jen bylo možné. Obhájci Stanley Cupu totiž vedli před svými diváky nad Anaheimem už 5:1, přesto nemají ani bod.
Washington měl výborný nástup, rychle vedl 2:0 a úvodní dějství vyhrál 3:1. Když pak Evgeny Kuznetsov a Nic Dowd s přispěním Jaškinovy druhé asistence v utkání odskočili do 34. minuty už na 5:1, asi sotva někdo pochyboval o prodloužení úspěšné šňůry.
Andrew Cogliano s Rickardem Rakellem však ještě do druhé přestávky zařídili alespoň nějakou zápletku. Místo ní však přišlo dokonání velkolepého obratu. Už před polovinou třetí třetiny bylo i díky dvěma Kašeho nahrávkám vyrovnáno a v čase 54:55 dal vítězný gól Anaheimu Pontus Aberg.
Pod vítězství ucks, kteří uspěli počtvrté za sebou a ve všech případech hráli venku, se třemi body podepsali právě Aberg (2+1) s Ryanem Getzlafem (1+2).
Anaheim se stal vůbec prvním týmem historie, který dokázal v utkání s obhájcem Stanley Cupu zlikvidovat čtyřbrankové manko a zápas vyhrát. "Je to dobrá lekce, ale lekce velmi tvrdá," ulevil si kouč poražených Todd Reirden.
"Při vedení 5:1 už bychom neměli dát soupeři šanci vrátit se do zápasu," věděl dobře útočník Capitals Nicklas Backstrom. "Ducks jsou ale dobrým týmem a mají své kvality, takže přesně tohle se stane, když začnete ztrácet puky a dáte jim prostor v přesilovkách."
Obrat mohl těšit po osobní stránce i brankáře Ducks Ryana Millera, který se dotáhl na vedoucího Johna Vanbiesbroucka s 374 vychytanými výhrami mezi gólmany, kteří se narodili v USA.

Aberg rozhodl o vítězství Anaheimu ve Washingtonu

Blackhawks počtvrté za sebou bez bodů
I když se chvilku zdálo, že v Chicagu si vše pomalu sedá a Jeremy Colliton by přece jen mohl být dobrou náhradou za odvolaného trenérského velikána Joela Quennevillea, tento dojem zase rychle zmizel.
Chicago prohrálo čtvrtý zápas v řadě a při nulovém bodovém zisku má za toto období skóre 12:22. Po šesti porážkách v sedmi posledních vystoupeních se tak ani nelze divit, že to nemají Blackhawks příliš daleko na dno Západní konference.
Hostující Calgary uspělo ve vzájemných zápasech popáté za sebou. Na gól Seana Monahana z poloviny první třetiny sice odpověděl velmi rychle Jonathan Toews, jenže ve druhém dějství odskočili Flames během 86 sekund trefami Eliase Lindholma a Dereka Ryana. Dylan Strome už pouze snížil.
"V některých ohledech vidíme v naší hře zlepšení," uvedl Toews. "Pak ale uděláme chyby zase v něčem jiném, takže celkově pořád nejsme dost dobří. A je frustrující, když nemáte výsledky."

Smith zasáhl bruslí při obrovské šanci Anisimova

Avalanche venku opět s výhrou
Již šestou výhru v řadě v arénách soupeřů si připsali hokejisté týmu Colorado Avalanche, jimž se podařilo zvítězit 2:0 na ledě Detroit Red Wings. Bodovali tak pojedenácté za sebou.
Střelci? Klasika. Ve druhé třetině dal během přesilovky vítězný gól Nathan MacKinnon, který se trefil podevatenácté v sezoně, v závěru jistil výhru do prázdné branky Gabriel Landeskog, pro něhož šlo v ročníku o gól číslo 16.
Oba si shodně připsali i asistenci při gólu toho druhého a v obou případech je doplnil Mikko Rantanen, který vede se 34 přihrávkami přehled nejlepších nahrávačů ligy, ale i kanadské bodování, když za 27 utkání stihl už 45 bodů.
Své první čisté konto v sezoně uhájil díky 24 zákrokům Semyon Varlamov.
"Hrajeme teď vážně dobře. Cítíme, že máme šanci uspět v každém utkání," podotkl obránce Ian Cole. "Odvedli jsme dobrou práci a omezili počet šancí domácích. Když už nějakou měli, náš gólman se o to postaral."

MacKinnon využil přesilovku po Rantanenově přihrávce

Skvělý obrat Jets
Podobnou truchlohru jako Capitals, jen v o něco skromnějším balení, předvedli v neděli také New York Rangers. Ti měli na své straně po dvou třetinách vedení 3:0, které jim zajistili Jesper Fast, Marc Staal a Chris Kreider.
Jenže Mark Scheifele a Jack Roslovic se postarali o to, že hostující Jets byli již ve 45. minutě na dostřel. V čase 57:30 pak vyrovnal Bryan Little a Mark Scheifele rozhodl v nájezdech vítěznou trefou.
Finský kanonýr Patrik Laine vyšel jakožto nejlepší střelec ligy gólově i bodově naprázdno ve druhém utkání za sebou, přesto výrazně přispěl k týmovému úspěchu proměněným nájezdem.
"Neprožili jsme zrovna start, který bychom chtěli. Ale víme o svých schopnostech. Víme, že umíme dát tři góly za zápas, ale také za třetinu. Toho jsme se drželi. A třetí třetina byla od nás skvělá," prohlásil Scheifele. "Měli jsme své šance, které jsme proměnili, za což jsme šťastní."

Little se trefil z dorážky po Ehlersově rána

Mrázek v akci
Přesně po měsíci a doléčení zdravotních problémů v dolní polovině těla se opět postavil do brankoviště Hurricanes Petr Mrázek. A vedl si skvěle. Až do samého závěru zápasu držel bezbrankový stav. Nakonec byl ale tím úspěšnějším jeho protějšek Jonathan Quick, jenž pochytal všech 35 střel.
Kings, kteří se musí zhruba měsíc obejít bez zraněného Ilyi Kovalchuka, udeřili v čase 57:47, kdy otevřel skóre Alec Martinez. Kyle Clifford pak při hře Hurricanes bez gólmana výhru pojistil.
Los Angeles se tak na dně Západní konference bodově dotáhlo na St. Louis Blues.