leafs 41617

Alex Ovechkin, Nicklas Backstrom, TJ Oshie či Evgeny Kuznetsov v útoku, Kevin Shattenkirk za nimi. Tým Washington Capitals s těmito tahouny ofenzivy stojí v prvním kole letošního Stanley Cupu proti obraně Toronto Maple Leafs.
Přestože jde v případě outsidera série o sestavu plnou hráčů, kteří mají s boji v play off pramalé zkušenosti, zatím to v případě nejlepšího týmu základní části nestačilo na víc než dvě prodloužení v úvodních zápasech a průběžný stav 1:1 po sobotě (3:2 a 3:4).

A to přitom defenzivu Maple Leafs kosí zranění. Do vyřazovacích bojů se vinou zranění v horní polovině těla zatím nezapojil nováček Nikita Zaitsev, který je jedním z klíčových beků týmu kouče Mikea Babcocka. Ve druhém duelu se zase zranil Roman Polák.
Český obránce byl přitom jednou z hvězd úvodního zápasu série, když odehrál v prvním páru téměř 25 minut a jeho služby pro mužstvo se měly projevit právě ve Stanley Cupu, který si vyzkoušel až do finále před rokem v dresu San Jose Sharks.

polak 41617

Šest minut před koncem prostřední části si na něj na modré čáře u mantinelu počíhal Brooks Orpik a Polák dopadl na led tak nešťastně, že si poranil koleno. Z opakovaného záznamu celé situace až mrazí.
"Takové věci se stávají, pro Romana to bylo nešťastné. Sezona pro něj ale skončila," řekl smutně Babcock, aniž by chtěl zadáka Capitals podezřívat z úmyslu.
Polák každopádně bude Torontu chybět. Byť se občas nevyhne velké chybě a jeho ofenzivní schopnosti mají rezervy, platí jinak za spolehlivého obranáře a zejména za klenot do oslabení.
V základní části odehrál 75 utkání, v nichž zaznamenal 11 bodů (4 branky + 7 přihrávek) a solidních +10 v hodnocení plus/minus. To jsou na defenzivního specialistu skvělá čísla.
Nyní se bude muset obrana Maple Leafs obejít bez něho. Že by to mohla zvládnout, naznačila právě po jeho zranění, kdy dohromady se dvěma prodlouženími vlastně odehrála skoro celý zápas jen v pětici. Proti nejlepšímu týmu soutěže.
"Je skvělý pocit vyhrát. Byli jsme spokojeni už s tím, jak jsme odehráli minulý zápas, ale ztratit ho v prodloužení bylo těžké. Teď je to naopak a my jedeme domů za nerozhodného stavu," řekl bek Morgan Rielly, který na ledě strávil během 59 střídání 39:56 minuty.
"Pokud jde o dlouhé minuty na ledě, budeme v pořádku. Máme mladé nohy a naši trenéři vědí, jak nás nachystat na další utkání. Určitě uděláme vše proto, abychom byli připraveni."
Je jasné, že náročné zápasy takto dál táhnout nepůjde, ale určitý příslib tady je, zvláště pokud se vrátí do hry Zaitsev.

Ten sice Polákovy defenzivní úkoly nezastoupí, ale zase bude tým silnější dopředu. Ruský obránce v základní části nasbíral 36 bodů (4+32), z toho ovšem téměř polovinu (3+13) od začátku února a jeho výkonnost šla v nováčkovské sezoně rapidně nahoru.
Prostor navíc může dostat Alexey Marchenko, jenž zatím v barvách Maple Leafs po příchodu z Detroit Red Wings nezklamal a trpělivě čeká na šanci.
V play off však v kariéře zatím nastoupil jen šestkrát a doplňuje tak soubor zelenáčů, které má Babcock v obraně k dispozici. Zbylá pětice (už bez Poláka), jež v sérii s Washingtonem nastoupila, posbírala dohromady ve Stanley Cupu 36 startů: Matt Hunwick 22, Jake Gardiner osm, Connor Carrick, Martin Marinčin a Morgan Rielly po dvou.
Nejen opěvované útočníky Austona Matthewse, Mitchella Marnera a další čeká ve zbytku sezony opravdová hokejová maturita. Zvládnou její další kolo už v pondělí (úterý 1:00 SELČ), kdy napínavá série pokračuje?