VGK2

Čeští útočníci byli hodně vidět v nedělních generálkách na start NHL. Tomáš Nosek pomohl dvěma góly v oslabení k vítězství Vegas Golden Knights nad San Jose Sharks 5:2. Za poražené si připsal jednu asistenci Tomáš Hertl. Talent Martin Nečas si při prohře Carolina Hurricanes s Nashville Predators 4:5 po prodloužení připsal gól a asistenci.

Nosek se prosadil v oslabení

Stejnou bilanci měl v dresu Dallas Stars také Radek Faksa, ale porážce s Colorado Avalanche 5:6 nezabránil. Jednou asistencí přispěl k vítězství Washington Capitals nad St. Louis Blues 5:2 Jakub Vrána.
Šestadvacetiletý Nosek měl dosud v přípravě na kontě ze čtyř utkání tři asistence a poprvé se střelecky prosadil v polovině utkání v oslabení. Pierre-Edouard Bellemare získal puk, vyslal Noska do úniku a český útočník střelou nad vyrážečku Martin Jonese dostal Golden Knights do vedení 2:1.
Ve 42. minutě se prosadil Nosek znovu při přesilové hře soupeře a zvýšil už na 5:1. Opět Bellemare jej uvolnil parádní zadovkou od mantinelu na pravý kruh a odchovanec Pardubic se trefil zápěstím přesně nad Jonesovu lapačku. Tři a půl minuty před koncem korigoval výsledek i po Hertlově asistenci v početní výhodě Kevin Labanc.
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
Devatenáctiletý Nečas znovu prokázal, že už je připravený stabilně hrát NHL. Loni si jej Hurricanes vybrali v prvním kole draftu na 12. místě a odbyl si i premiéru v soutěži. Po jednom duelu ale nakonec zamířil zpět do české extraligy do Komety Brno. Předtím v přípravě zaznamenal v šesti duelech jednu asistenci.
Letos se zkušenostmi s dvěma tituly s Kometou i startem na mistrovství světa IIHF v Dánsku se předvedl pěti body za tři góly a dvě asistence. V generálce nejdříve ve 43. minutě po jeho přihrávce obránce Calvin de Haan střelou od modré čáry vyrovnal na 3:3. V čase 54:53 Nečas v přesilové hře zakončil kombinaci ranou z levého kruhu a upravil na 4:4.
V dresu Huricanes zasáhl do utkání oproti původním plánům i gólman Petr Mrázek. Ve 33. minutě vystřídal za stavu 2:3 zraněného Scotta Darlinga a obdržel ve zbytku utkání z 12 střel dva góly.
Pouhých 34 sekund po de Haanově gólu jej v přesilové hře překonal svým druhým gólem v utkání Craig Smith a v čase 60:21 rozhodl Ryan Johansen, jenž po přihrávce Filipa Forsberga využil prostor mezi kruhy a trefil se také podruhé.

NSH_PreRoundup0930

Čtyřiadvacetiletý Faksa po gólu z úvodního testu vyšel třikrát bodově naprázdno a byl produktivní až proti Coloradu. V 38. minutě jej uvolnil před brankou Alexander Radulov a Faksa z otočky snížil na 3:4. V polovině závěrečného dějství byl také u gólu Devina Shore na 4:6.
Vrána se ve čtvrtém testu před sezonou bodově prosadil poprvé. V 38. minutě asistoval u branky Bretta Connollyho na 1:1. Capitals pak ve třetí třetině rozhodli a pro obhájce Stanley Cupu to byla teprve druhá výhra ze sedmi přípravných utkání.