Kovalchuk-skate 9-20

Ruský bohatýr Ilya Kovalchuk se vrací - a právě tohle bude hlavním tématem pátečního večera v NHL. Na comeback dojde v utkání Los Angeles Kings proti San Jose Sharks (zápas začne v 4:30 SELČ), který bude pro domácí zároveň i premiérou v nové sezoně. Na programu jsou jen dvě utkání, v tom druhém nastoupí Columbus Blue Jackets proti týmu Carolina Hurricanes (1:00 SELČ).

Návrat cara Kovalchuka
V pětatřiceti letech se vrátí na nejlepší hokejovou scénu světa ruský forvard Ilya Kovalchuk. Do NHL znovu míří díky tříletém kontraktu s Los Angeles Kings na celkem 18,75 milionu dolarů.
Kovalchuk hrál NHL naposledy v sezoně 2012-13, konkrétně 27. dubna 2013 proti New York Rangers. S Devils se poté překvapivě domluvil na ukončení dlouhodobé smlouvy, jež mu zajišťovala v dalších dvanácti letech příjem 77 milionů dolarů. Místo toho upřednostnil angažmá v Petrohradu. Zkrátka proto, že toužil po návratu domů.
Nyní je ale opět všechno jinak a jednička draftu 2001, kdy si ho vybrala Atlanta, bude znovu bavit fanoušky v zámoří. A bude hodně zajímavé sledovat, zda si udrží skvělou bilanci bodu na zápas.
Kovalchuk odehrál dosud v základní části NHL 816 zápasů a stihl v nich přesně stejný počet bodů díky 417 gólům a 399 nahrávkám. Za sezonu 2003-04 se dokonce stal spoludržitelem Maurice Richard Trophy za nejvíc nastřílených branek v soutěži (41).

Kovalchuk zahanbil obranu Vegas a skóroval

Premiéra Kings, ale bez Browna
Los Angeles čeká první zápas v nové sezoně. Kings, kteří se v letech 2012 a 2014 stali šampiony, v ní touží zavzpomínat svými výkony na úspěšné roky, což se jim v předchozích čtyřech ročnících příliš nedařilo.
Buď ani nepostoupili do play off, nebo vypadli hned v prvním kole. Zatímco v roce 2016 vyhráli proti San Jose alespoň jeden zápas, naposledy je nováček Vegas Golden Knights zpráskal poměrem 4:0 na utkání.
Hned na začátku sezony má však odhodlání Kings jeden zásadní zádrhel v podobě zranění lídra Dustina Browna. Dlouholetá opora týmu, která prožila v minulém ročníku statisticky nejlepší základní část kariéry, si v posledním přípravném duelu s Anaheimem (0:3) zlomila prst.
"Není vůbec dobré přijít o jednoho z našich nejlepších kluků," přiznal bek Drew Doughty. "Brownie je někým, koho je opravdu hrozně těžké nahradit, ať už v kabině nebo na ledě."
Předvede Hertl další parádu?
Fantastickou trefu - navíc při oslabení - předvedl hned po necelých dvou odehraných třetinách z nového ročníku český útočník Tomáš Hertl.
Na vlastní modré čáře vystihl přihrávku, následně si pohrál s obranou Anaheim Ducks a zajistil pro Sharks vedení 2:1. "Gól roku bychom měli," objevilo se dokonce euforicky na sociálních sítích.
Hertlova trefa však měla jednu výraznou vadu na kráse. Ze strany domácích byla poslední v utkání, zatímco Ducks čtyřmi góly vývoj zcela otočili. Sharks tak mají co napravovat.

Hertlův úchvatný gól v oslabení

Columbus začal úspěšně
Blue Jackets se ve čtvrtek na úvod sezony představili v Detroitu a přestože během utkání dvakrát vedli, muselo rozhodnout o vítězi až prodloužení.
V něm trefil další bod v čase 62:11 Artemi Panarin. Samotní hráči z řad vítězů ale cítili, že měli rozhodnout mnohem dříve.
"Měli jsme zápas plně pod kontrolou," prohlásil útočník Cam Atkinson. "Vytvořili jsme si spoustu šancí a měli bychom z nich dát více gólů, ale Howard byl proti. Je to skvělý gólman."

Panarin vystřelil výhru Blue Jackets

Dočká se Brind'Amour první výhry?
Nový šéf lavičky Rod Brind'Amour sice při svém debutu v NHL v roli hlavního kouče Hurricanes nevyšel naprázdno, když jeho svěřenci zachránili proti New York Islanders v předposlední minutě alespoň bod, ale po porážce 1:2 v prodloužení si musí na první zápis do kolonky vítězství počkat.
Pozitivem pro bývalého skvělého útočníka však může být fakt, že Hurricanes přestříleli Islanders výrazně 46:20.
"Myslím, že jsme hráli dobře v útoku a vytvářeli si příležitosti," podotkl Brind'Amour. "U nás jsme tam párkrát ztratili puk, ale domnívám se, že když budeme hrát takhle každý zápas, máme solidní šance být úspěšní."