krejci 7-16

Hokejové prázdniny nabízejí ideální možnost podívat se podrobněji na uplynulou sezonu. V tomto týdnu jsme připravili seriál o nejlepších momentech výrazných českých hráčů v ročníku 2022-23. Jako další je na řadě zkušený forvard Bostonu David Krejčí.

Po roční pauze a sezoně strávené v Olomouci se loni v létě vrátil do svého druhého domova. A ukázal, že stále má na to, aby se prosadil na té nejvyšší úrovni. V barvách Bostonu Krejčí znovu patřil ke klíčovým postavám, fanoušky i experty udivoval šikovností, přehledem a neotřelým řešením jednotlivých situací.

Navíc si udržel i bodový standard. Rekordní ročník Bostonu zakončil s bilancí 60 bodů za 17 branek a 43 asistencí, spolu s Davidem Pastrňákem a Pavlem Zachou tvořil jednu z nejobávanějších formací napříč ligou.

Jen ta nadstavba chyběla. Bruins šli do play off v roli suverénně největšího favorita na zisk Stanley Cupu, vysněnou metu jim ale hned v úvodním kole sebrali v sedmi duelech Florida Panthers.

"Obrovské zklamání, které budu dlouho rozdýchávat. Měli jsme obrovskou šanci dokázat něco úžasného, bohužel se nám to nepovedlo," neskrýval po sezoně Krejčí emoce.

Triumfální návrat

V jaké bude formě? Zachytí po ročním ´exilu´ znovu tempo nejlepší ligy světa? Všechny tyhle pochybnosti Krejčí rozmetal hned ve svém prvním ostrém startu. Bostonu totiž pomohl k výhře 5:2 na ledě Washington Capitals brankou a dvěma asistencemi.

Krejčí skóroval z dorážky po Pastrňákově úniku

Nejprve v první třetině připravil zářezy pro Patrice Bergerona a Pastrňáka, v té třetí pak po české spolupráci sám udeřil a korunoval tím své bravurní představení.

"Byl fantastický. Nepochyboval jsem, že nám David pomůže, teď jsme to mohli všichni vidět. Je to obrovsky chytrý a kreativní hráč, je radost se na něj dívat," nešetřil superlativy trenér Jim Montgomery.

Stylové ukončení sucha

Téměř měsíc čekal na gól. Dlouhých devět zápasů. Druhá polovina října a první polovina listopadu, to pro Krejčího nebylo zrovna plodné období. Ukončil ho ale stylově. Dvěma trefami do sítě Philadelphia Flyers při triumfu Bruins 4:1.

BOS:PHI 4:1

Krejčímu na to stačilo necelých sedm minut v rozmezí druhé třetiny. Nejprve zužitkoval pobídku od krajana Zachy, následně po souhře Taylora Halla s Nickem Folignem využil i početní výhodu. O ceně pro první hvězdu zápasu tím bylo rozhodnuto.

Dominance v hitu

Byl to souboj, na který se těšila celá liga. Bruins versus Carolina Hurricanes, dostaveníčko dvou špičkových týmů nejen Východní konference, ale celé ligy. Oba giganti spolu svedli velkolepou podívanou, kterou muselo rozseknout až prodloužení.

Kdo z hráčů na ledě vyčníval? Ano, správně, Krejčí. Český veterán proměnil přihrávku od Pastrňáka a 31 sekund před druhou sirénou snížil na průběžných 1:2. V polovině třetí třetiny, tentokrát po vybídnutí od Zachy, pak dalším gólem poslal drama do prodloužení. V něm dokončil obrat Pastrňák.

Krejčího druhá trefa v duelu s Carolinou

"Myslím, že nám to dneska sedlo. Naší formaci se dařilo, byli jsme aktivní a vytvářeli si šance. Já z toho pak mohl těžit," vykládal spokojeně Krejčí. Se svými parťáky mohl slavit osmou výhru z posledních devíti utkání.

Rozborka Ducks

Jak na Nový rok, tak po celý rok? Kdyby mělo tohle pořekadlo platit, Krejčí by z něj asi moc nadšený nebyl. V úvodních třech zápasech roku 2023 totiž zvládl pouze jednu asistenci. Pak to ale rozbalil a odnesli to Anaheim Ducks.

Krejčí zavěsil po Pastrňákově nahrávce

Rodák ze Šternberka pomohl k demolici 7:1 brankou a dvěma nahrávkami, poprvé od úvodního mače sezony si v jednom duelu připsal tři body. A Bruins, v té době už suveréni celé ligy, čtvrtý zářez v řadě.

Tisícovka!

Byla to velká sláva, Boston na nohou. Úterý 17. ledna a jubilejní 1000. zápas Krejčího v NHL. A když oslava, tak jak se patří! Krejčí při výhře 6:0 nad Philadelphia Flyers ohromil třemi asistencemi, byl ho plný led.

Krejčího tři body v tisícím zápase za Boston

Oficiální oslava následovala o pár dní později. V domácím souboji s Ottawa Senators. Promítalo se speciální vzpomínkové video, hold vzdávali spoluhráči, protihráči a samozřejmě i vyprodaná hala TD Garden.

"Byl jsem z toho naměkko, hodně emotivní moment. Moc děkuju klubu, že si to pro mě připravil," soukal ze sebe viditelně dojatý Krejčí.

Kouzla a čáry

Když má puk na hokejce, vzít mu ho je téměř nemožné. Ve druhé polovině ledna se tom přesvědčili i New York Rangers. Už ve třetí minutě zápasu si Krejčí na modré čáře obhodil dva protihráče a z otočky naservíroval nahození přímo do trajektorie hokejky Zachy. A Bruins byli rázem ve výhodě.

"Instinktivně jsem tušil, že by tam Zachič mohl být, takže jsem to zkoušel naslepo. Vyšlo to parádně," pochvaloval si Krejčí po souboji, který Boston nakonec opanoval 3:1.

Zacha tečí Krejčího střely otevřel skóre

Vkleče do vikýře

Počkal si u pravého kruhu. Jakmile k němu zamířila přihrávka od Zachy, Krejčí poklekl a elegantní ranou zamířil přímo do šibenice. Gólman týmu Seattle Kraken Philipp Grubauer neměl nejmenší nárok. Výstavní gól!

Český reprezentant tak vyrovnal průběžný stav zápasu na 1:1 a ukončil devět utkání dlouhé čekání na gól. V sezoně připsal branku číslo 13.

Krejčí zakončil souhru českého útoku

Tu máš, Zachič!

Začátek března, domácí souboj Bostonu s Buffalo Sabres. Jednoznačná záležitost, favorit svého soka rozebírá do posledního šroubku a slaví přesvědčivý triumf 7:1.

Krejčí si připisuje dvě asistence, z toho jedna by mohla mít i přízvisko nadpozemská. Ve třetí třetině totiž zkušený forvard prokázal svůj přehled, když elegantní zadovkou vybídl ke snadnému skórování spoluhráče Zachu.

Češi dali čtyři góly Bruins při výhře nad Sabres 7:1

"Udělal to fantasticky. Nevím, kolik hráčů by v této situaci zvolilo podobné řešení. Měl jsem to pak už strašně jednoduché," usmíval se spokojený Zacha.

Gól, gól, gól

Vždycky raději nahrává než střílí, to o Krejčím platí prakticky po celou jeho velkolepou kariéru. I v té první disciplíně ale sedmatřicetiletý matador patří do vysokého nadprůměru. Názorný důkaz k tomuto tvrzení předložil v polovině března.

Dokázal totiž skórovat ve třech duelech po sobě. Trefil se v konfrontacích s Minnesota Wild, Senators i Montreal Canadiens. Svůj sezonní gólový účet tak uzavřel na čísle 17. Ve zbytku základní části totiž i vinou zdravotních problémů další branky nepřidal.

Krejčí bekhendovým zakončením dovršil výhru

Rozlučka? Pak se vším všudy!

Byl to první květnový den poslední zápas Krejčího za Boston i v NHL? To stále není jasné. Pokud ano, rozloučil se elegantní útočník s dlouhou etapou svého života znamenitě.

V souboji proti Panthers totiž zazářil gólem a dvěma asistencemi, byl suverénně nejlepším hráčem svého mužstva. Po závěrečném klaksonu ovšem u Krejčího přesto převládal smutek. Bruins totiž v rozhodujícím sedmém utkání doma podlehli Floridě 3:4 po prodloužení a vidina prvního zisku Stanley Cupu od roku 2011 se jim rozplynula před očima.