Skip to main content

Nádej v ťažkej situácii. Slováci sa v Arose nestratili

Napsal Michael Langr
National Hockey League je súťaž rezervovaná pre najlepších hokejistov sveta a Stanley Cup je považovaný za možno najväčšiu trofej v športových ligách vôbec. Napriek tomu sa nechceme ustrediť výhradne na NHL a opomenúť dianie v Európe, ktorej súťaže rovnako patria k svetovej špičke a kde pôsobí množstvo skvelých hráčov a bývalých alebo budúcich hviezd National Hockey League. NHL.com/sk sa preto v novej rubrike 'Európsky ľad' zameria aj na hokejové dianie mimo NHL, hráčov, ktorí o nej ešte len snívajú a na udalosti a turnaje uskutočňované pod patronátom mezinárodnej federácie IIHF.

Slovenský národný tím prežíva vzhľadom na spor vo vedení hokejového hnutia ťažké časy. Na turnaji vo švajčiarskej Arose napriek tomu ukázal, že na štadiónoch pod Tatrami je široká základňa a že je stále z čoho brať.

Reprezentácia porazila na víkendovej akcii nazvanej Arosa Challenge výber Bieloruska 4:1 a aj keď vo finále prehrala so Švajčiarskom 2:3 po nájazdoch, mladý výber kouča Zdena Cígera ukázal pekne nalíčenú tvár.

"Som spokojný. Mal som tu mladých chlapcov, ktorí potrebujú hrať veľa zápasov. Tu sa prezentovali kvalitným výkonom, v dobrom nasadení a nikto sa na to nevykašľal. Bojovali až do konca, a to nás teší," povedal podľa agentúry TASR tréner Cíger.

Niekdajší útočník má za sebou 352 zápasov NHL za New Jersey Devils, Edmonton Oilers a Tampa Bay Lightning, v ktorých nazbieral 228 bodov.

Ako tréner pôsobil v Slovane Bratislava a v reprezentácii ako asistent. Tento rok v auguste prevzal národný tím zaťažený bojkotom zhruba 50 špičkových hráčov, ku ktorému vyzvali hviezdy NHL kvôli opätovnej voľbe Igora Nemečka prezidentom hokejového zväzu. Najväčšími esami tímu na Arosa Cupe tak boli hráči ako Michal Sersen, Peter Čerešňák, Martin Bakoš, Tomáš Marcinko alebo Marek Bartánus. Ale aj Martin Réway, veľký talent draftovaný klubom Montreal Canadiens.

Napriek menej skúsenému výberu predviedli Slováci s Bieloruskom veľmi kvalitný výkon a presvedčivo vyhrali. Aj v zápase proti Švajčiarom mali najprv navrch, ale potom sa domáci tím rozbehol a nakoniec doviedol duel do nájazdov, ktoré rozhodol Marc Wieser.

"Švajčiari hrali zodpovedne, boli silní, dobre korčuľovali. Z našej strany to bolo aj trošku taktické, jednu chvíľu sme začali prepadať v herných činnostiach. Stretnutie bolo vyrovnané, na ich stranu sa v závere priklonilo viac šťastia," uviedol podľa TASR kouč Cíger.

"Bolo vidno, že niektorí hráči nestíhali, hlavne obrancovia. Z toho vyplynuli chyby, ktorých sme sa dopustili. Z brankárskej dvojice nevyhorel ani jeden, ani druhý. Mali to náročné, no hanbu neurobili. Väčšina chlapcov si svoje uhrala. Útočníci sa vedeli presadiť, obrancovia zasa vynikali nielen rýchlosťou, ale aj tvrdosťou. Bolo to dobré."

Na to, že mal k dispozícii výbery, ktoré by v skorších dobách zniesli označenie B-tím, má Cíger na slovenskej striedačke slušnú bilanciu: dve výhry z piatich zápasov a jednu remízu po predĺžení.

"Čakáme na hráčov, ktorí chcú hrať. Je mi tu zbytočný hokejista, ktorému sa ani nechce a hodí to na nejaký bojkot. Pritom chce byť napríklad niekde inde," dotkol sa Cíger v denníku Šport väčšiny slovenských reprezentantov, ktorá podporuje skupinu okolo Zdena Cháru, Mariána Hossu, Petra Bondru a ďalších hviezd niekdajšej i súčasnej NHL a vytvára tak tlak na Nemečkov odchod z čela zväzu. "Každý má za sebou náročné klubové povinnosti a dlhé sezóny, nech to teda skúsia tí, ktorí sa chcú presadiť a ešte sa niekde dostať."

Navzdory obmedzenému výberu sa Cíger s generálnym manažérom reprezentácie Róbertom Švehlom nebojí točiť väčšie množstvo hokejistov.

"Zvolili sme takú taktiku, aby sme vyskúšali čo najviac hráčov. Možno to bolo trošku riskantné, pretože aj teraz sme mohli nominovať tých istých, ktorí boli s nami v Nemecku (na novembrovom Deutschland Cupe). Takto máme ale širší káder, poodhalili sme jeho lepšie aj slabšie stránky. Myslím, že na najbližší domáci turnaj by sme mohli zložiť slušné mužstvo."

Za dva mesiace sa reprezentácia predstaví na domácom ľade. V rámci Slovakia Cupu sa 11. februára stretne s Bieloruskom a o dva dni neskôr so Švajčiarskom.

Ctete více

NHL aktualizovala Zásady ochrany osobních údajů s platností od 27.2.2020. Prosím pozorně si je přečtěte. NHL používá cookies, web beacons a další podobné technologie. Používáním webových stránek NHL a dalších online služeb dáváte souhlas s praktikami popsanými v našich Zásadách ochrany osobních údajů a v Podmínkách služby včetně našich Zásad pro cookies.