Na cestě Sharks do finále zaujme velká odolnost

Napsal Michael Langr / NHL.com

Poprvé ve své 25 let staré historii si hokejisté San Jose Sharks zahrají finále Stanley Cupu. Cesta do něj byla hodně dlouhá, ale dají se na ní nalézt i jednotlivé klíčové události.

Podívejte se na pět těch nejdůležitějších.

28. května 2015: Příchod kouče DeBoera

V sezoně 2014-15 se Sharks poprvé za 10 sezon nedostali do play off a výsledkem byla trenérská změna. Odvolaného Todda McLellana nahradil Peter DeBoer, jenž dovedl New Jersey Devils do finále Stanley Cupu v roce 2012. Stejně jako teď v San Jose to zvládl hned ve své první sezoně v New Jersey.

Někdejší centr, jenž to jako hráč nikdy nedotáhl do NHL, dovede své svěřence strhnout a velmi pečlivě je připravit na soupeře. Navíc vyznává poměrně ofenzivní hokej, což Sharks s množstvím skvělých útočníků svědčí.

"Pokud mu Devils neprodlouží smlouvu, hned po něm sáhne deset dalších klubů NHL," říkal Jaromír Jágr v New Jersey na jaře 2014. I jeho slova svědčí o tom, jak ceněný je někdejší kritizovaný trenér v současném hokeji.

9. dubna 2016: Domácí výhra s Coyotes

Na to, jak dobře zvládli základní část, hráli Sharks na vlastním ledě SAP Areny bídně. S 18 výhrami ze 41 utkání patřili doma ke spodku tabulky a byli nejhorší ze všech 16 postupujících. Jejich 39 z 82 možných bodů bylo méně než u sedmi dalších mužstev, která se do play off ani nedostala. Včetně Edmonton Oilers a Calgary Flames.

Sharks dobře věděli, že pokud chtějí uspět v play off, musí tohle prokletí zlomit. A v posledním utkání základní části se na to soustředili. I když už v něm jinak o nic nešlo ani jim, ani soupeři Arizona Cooytes, hráli o domácí pohodu poté, co ze šesti předchozích duelů v SAP Areně vyhráli jen jeden. Díky dokonalé obraně a výkonu brankáře Martina Jonese, jenž chytil všech 20 střel, zvítězili 1:0.

"Důležitější než body bylo to, jak se doma naladíme na play off. A to se nám povedlo, hlavně v defenzivě," těšilo Jonese.

Ve vyřazovacích bojích pak Sharks vyhráli sedm z devíti duelů v San Jose.

21. dubna 2016: Výhra ve čtvrtém zápase s Kings

Sharks vykročili do play off rázně, vyhráli první dva zápasy prvního kola s rivalem Los Angeles Kings a zdálo se, že favorita série přehrávali ve všech směrech.

Jenže třetí zápas série prohráli 1:2 po prodloužení a hned se začalo debatovat o prvním kole play off 2014, v němž Sharks vedli 3:0 na zápasy, ale nakonec prohráli 3:4 a vypadli, zatímco Kings to nastartovalo k triumfální jízdě za Stanley Cupem.

Ve čtvrtém utkání však San Jose letos žádný podobný comeback nepřipustilo. Brent Burns a Joe Pavelski se ve 2. třetině postarali o vedení 2:0, po pauze zvýšil Patrick Marleau na 3:0. A i když se domácí mocně snažili o vyrovnání a kontrovali dvěma góly, hráči San Jose nakonec těsný náskok uhájili, dobyli Staples Center a doma pak výhrou 6:3 sérii zakončili.

"Věděli jsme, že proti týmu jako L.A. není žádné vedení bezpečné a že série neskončí, dokud neuděláme ten poslední krok," prohlásil kouč DeBoer.

13. května 2016: Jonesovo čisté konto

Po pětizápasové výhře nad Kings sehráli Sharks náročné druhé kolo s Nashville Predators, které se rozhodlo až v sedmém zápase. V něm zazářil Jones, který ve třetí třetině pochytal 12 střel soupeře a čistým kontem jistil jednoznačnou výhru 5:0 znamenající postup do finále Západní konference.

Jones se ukázal být nejplatnější posilou z letních příchodů, které tak dobře doplnily a rozšířily kádr okolo hvězd Joe Thorntnona, Joe Pavelskiho, Patricka Marleaua, Logana Couturea a Brenta Burnse s Marc-Edouardem Vlasicem. Zatímco ostatní týmy občas točily gólmany z důvodu výpadku formy nebo zranění, Jones neochvějně provedl Sharks sítí play off ve všech 18 utkáních a jen do jednoho nechal na 29 minut zasáhnout kolegu Jamese Reimera.

Jones tak má v play off nejvíc výher (12), zápasů i minut (1103:31) a v popředí těchto statistik byl i v základní části. S průměrem 2,12 a úspěšností 91,9 procenta je navíc v play off mezi nejlepšími, se třemi nulami na kontě vede.

23. května 2016: Kanonáda v St. Louis

Sharks už během základní části dokázali, jak jsou odolným týmem. Po těžkých porážkách se často vrátili ve velkém stylu a podobná síla v kritických chvílích jim pomohla i v konferenčním finále proti St. Louis Blues.

Poté, co prohráli 1:2 v prvním utkání série, odpověděli ve druhém duelu výhrou 4:0. A po porážce 3:6 ve čtvrtém utkání si v tom pátém, asi klíčovém duelu, otevřeli střelnici.

Kapitán Joe Pavelski dal dva góly a San Jose vyhrálo v St. Louis 6:3, čímž získalo mečbol pro šestý zápas na vlastním ledě.

"Máme chytré a zkušené hráče, kteří chápou naší týmovou identitu," hodnotil kouč DeBoer. "Když se od ní odkloníme, spálíme se. Ale oni se vždycky dokázali 'resetovat' a vrátit se k naší hře. A když ji hrajeme, jsme těžko k poražení."