Aho navýšil vedení Caroliny v oslabení

Český brankář Petr Mrázek má za sebou v NHL velmi úspěšný návrat na led po zranění krku a otřesu mozku. Poté, co byl nucen vynechat šest zápasů, postavil se do branky týmu Carolina Hurricanes na ledě Detroit Red Wings, kde strávil dosud největší část kariéry. Vychytal výhru 5:2. Ondřej Palát byl jediným střelcem Tampa Bay Lightning v aréně Toronto Maple Leafs, kde domácí slavili těsné vítězství 2:1. Boston Bruins jsou i díky asistencím Davida Pastrňáka a Davida Krejčího prvním týmem v sezoně, který dosáhl na hranici 100 bodů. Ukončili vítězné tažení Philadelphia Flyers. Asistenci zaznamenal i Pavel Zacha z New Jersey Devils.

Mrázkův vítězný návrat
Mrázek se zranil v utkání s Torontem 22. února, kdy střídal rovněž zraněného parťáka Jamese Reimera. Zápas tehdy musel za hosty dochytat kuriózně dvaačtyřicetiletý domácí rolbař David Ayres a zrodil se tak jeden z nejlepších příběhů historie NHL.
Tentokrát už ale Mrázek vydržel v brankovišti celý zápas a k vítězství 5:2 nad nejhorším týmem soutěže pomohl 23 úspěšnými zákroky.
"Chytal hned od začátku velmi dobře," ocenil českého gólmana trenér Hurricanes Rod Brind'Amour. "A právě to jsme od něho také potřebovali. Navíc pak přidal i několik opravdu vekých zákroků."
Na jedné z tref domácích měl podíl obránce Filip Hronek, jenž si připsal díky nahrávce už 31. bod (9+22) v 65 odehraných utkáních sezony.
Sebastian Aho pomohl hostům dvěma góly a nahrávkou. Hurricanes si tak ve Východní konferenci pomohli třetí výhrou v řadě po předchozí sérii čtyř porážek k pozici první divoké karty.
"Tohle byl ten zápas, před nímž se podíváte na tabulku a očekáváte, že ho vyhrajete. Ale musíte ho i přesto brát s respektem," uvedl útočník vítězů Justin Williams. "Pořád musíte jít na led a tvrdě si to odpracovat."
Domácí útočník Luke Glendening odehrál svůj 500. zápas kariéry v základní části NHL, při všech měl přitom třicetiletý hráč na sobě dres Red Wings, kteří mu dali příležitost, aniž by byl draftován.
Bruins pokořili stovku
Philadelphia nedosáhla na desátou výhru za sebou a nezopakovala tak šňůru, která se jí povedla mezi 27. listopadem a 14. prosincem 2016. Ve Wells Fargo Center se tentokrát Flyers neprosadili ani střelecky a podlehli Bostonu 0:2.
Ve 39. minutě využil přesilovku Matt Grzelcyk po 47. asistenci v sezoně od Pastrňáka a 30. z hole Krejčího. V 55. minutě pak jistil úspěch hostů Patrice Bergeron, jemuž nahrávali Brad Marchand a Zdeno Chara.
Marchand tak prodloužil svou bodovou sérii, která je nyní nejdelší aktivní v NHL, na 13 zápasů. Stihl při nich 18 bodů (5+13). Po pěti zápasech, v nichž si připsal 10 asistencí, skončila naopak bodová šňůra domácího útočníka Jakuba Voráčka.
Výrazný podíl na úspěchu hostů měl gólman Tuukka Rask, který si připsal 36 zákroků a oslavil tak již 50. nulu kariéry v NHL. "Nevěděl jsem o tom, ale je to pěkný milník," prohlásil Rask. "Už jsem tu pár let a tohle je jedna z věcí, které to přínáší, když odehrajete spoustu zápasů. Je to fajn pocit."
Jeho protějšek Carter Hart neprodloužil svou osobní vítěznou sérii, která se tak zastavila na sedmi výhrách, přestože ani on nezahálel a připsal si 27 zásahů.
"Líbilo se mi, jak jsme hráli," prohlásil obránce Flyers Matt Niskanen. "Samozřejmě bych raději vyhrál i dneska, ale máme za sebou sakra dobrou šňůru a i dnes jsme předvedli moc dobrý hokej. Byl to pro nás i dobrý test proti výbornému týmu."

Raskův vynikající zákrok proti Konecnymu

Palátův gól nestačil
Auston Matthews vstřelil rozhodující gól vyrovnaného souboje dvou těžkých vah ve Scotiabank Areně a Toronto Maple Leafs díky jeho trefě přetlačili Tampa Bay Lightning 2:1.
Matthews se prosadil v čase 43:38 a zaznamenal tak už 47. gól v sezoně, čímž se v tabulce střelců dotáhl na jediný zásah za vedoucí dvojici Pastrňák, Alex Ovechkin (Washington Capitals).
Kanadský celek duel dobře rozehrál, když ho v první třetině poslal do vedení William Nylander, jenže jediným střelcem druhé části byl Palát a od jeho trefy ze 36. minuty bylo vyrovnáno. Palát skóroval posedmnácté v sezoně. K bodům to ale nestačilo.
"Je to dnes pro nás zklamání," uvedl kouč poražených Jon Cooper. "Během celého roku, při těch 82 zápasech a třech třetinách za zápas, odehrajete spoustu hokeje. Po většinu z toho jsme hráli dobře. V malé části z toho jsme měli být trochu lepší. A pak zbývá ta část, kdy jsme působili trapně. Dnešní zápas spadá právě do té poslední kategorie."

Palátův gól z dorážky proti Torontu

Zacha bodoval, ale slavili Penguins
Ruský útočník Evgeni Malkin řídil dvěma góly a asistencí výhru Pittsburgh Penguins 5:2 v hale Prudential Center nad domácími New Jersey Devils, v jejich dresu se prosadil asistencí útočník Zacha.
Pro hosty, kteří se drží na třetím místě Metropolitní divize, byl úspěch o to cennější, že jím zabrali po dvou vystoupeních bez bodového zisku, navíc Devils hrají poslední dobou velmi dobře, přestože se jich play off nebude týkat. Doma vyhráli pětkrát po sobě, ale tentokrát narazili.
"Myslím, že jsme hráli skvěle," pochvaloval si brankář vítězů Matt Murray, jenž pomohl k úspěchu 20 zákroky. "Drželi jsme soupeře celý zápas pod tlakem a nedopřáli jsme mu moc času a prostoru. Jde o velmi talentovaný tým s šikovnými hráči. Umí být hodně nebezpeční, ale my jsme byli na špičkách a odvedli jsme dobrou práci."
Zacha asistoval u gólu Nikity Guseva, jímž ruský forvard vyrovnával v první třetině na 1:1. Pro dvaadvacetiletého Čecha šlo o 32. bod sezony (8+24) v 65 utkáních.
Deslauriers předvedl bleskový hattrick
Nicolas Deslauriers byl hlavním hrdinou duelu mezi Anaheim Ducks a Ottawa Senators, po jehož skončení se z výhry 5:2 radovali v Honda Center domácí Ducks.
Zápas dvou celků, které dohrávají sezonu o čest, si bude devětadvacetiletý útočník navždy pamatovat jako ten, v němž oslavil první hattrick v NHL. Deslauriers přitom nastupoval do zápasu s pouhými čtyřmi vstřelenými góly za předchozích 57 zápasů této sezony.
Na svůj čistý hattrick potřeboval během první třetiny jen devět minut a čtyři sekundy, čímž zároveň překonal klubový rekord Ducks při dosažení tří branek od začátku zápasu. Deslauriers dokončil své dílo v čase 11:49, dosavadní maximum držel finský velikán Teemu Selänne, jemuž se podařilo nasázet 10. listopadu 1997 do sítě San Jose Sharks tři góly za prvních 12 minut a 58 sekund.

Deslauriers dal první hattrick v kariéře

Ostatní zápasy: Stars opět neuspěli, Predators loupili v Montrealu, Canucks udolali Islanders v nájezdech
Tabulkou Západní konference se čím dál hlouběji propadají Dallas Stars, byť zůstávají na postupových pozicích. Domácí prohra 2:4 s New York Rangers byla už šestá v řadě, což se Stars stalo poprvé v sezoně. Získali za tu dobu jen dva body. Rangers jsou jen tři body za druhou divokou kartou Columbus Blue Jackets. Dvěma góly se v dresu vítězů blýskl finský útočník Kaapo Kakko, dvojka posledního draftu.
Montreal Canadiens nestačili na Nashville Predators a prohráli rovněž výsledkem 2:4. Canadiens potřetí za sebou nebodovali, pokaždé přitom čtyřikrát inkasovali a při ztrátě 10 bodů na druhou divokou kartu je jejich postup do play off na Východě utopií. Predators naopak potřetí v řadě slavili a aktuálně drží první divokou kartu v Západní konferenci. Tři body (2+1) stihl Filip Forsberg.
Vancouver Canucks se s New York Islanders vypořádali až v samostatných nájezdech a zvítězili 5:4. Dramatický duel rozhodl až útočník J. T. Miller, který byl jediným úspěšným z celé šestice exekutorů. Hostům pomohl alespoň k bodu dvěma góly Brock Nelson. Islanders prohráli již posedmé v řadě, připsali si za tu dobu čtyři body a jsou momentálně na první nepostupové pozici Východní konference. Canucks naopak drží druhou divokou kartu na Západě.