Mrazek

Ve velké ofenzivní manévry se proměnily dva ze tří zápasů nedělního programu NHL. Uprostřed jedné z těchto bitev mezi Carolinou a týmem New York Rangers účinkovalo i trio českých hráčů. Těmi šťastnějšími byli po výsledku 8:5 brankář Petr Mrázek s útočníkem Martinem Nečasem v barvých domácích.

Mrázek s Hurricanes poprvé uspěl, Nečas na gól nahrál a dosáhl tak ve svém čtvrtém startu prvního bodu v NHL. Na straně poražených asistoval u jedné z tref Filip Chytil. Dvěma přihrávkami dal o sobě vědět ruský kanonýr Ilya Kovalchuk v dresu Los Angeles Kings.
Mrázek má výhru i přes pět obdržených gólů
Český gólman pomohl k mimořádnému zápisu, neboť vůbec poprvé v klubové historii (včetně působení pod názvem Hartford Whalers) se stalo, aby tým uspěl v utkání, během něhož čtyřikrát prohrával.
Mrázek inkasoval úvodní dvě branky bláznivého duelu, nakonec si připsal 19 úspěšných zákroků. A po prohře 1:2 v prodloužení s New York Islanders na úvod sezony oslavil první výhru v novém působišti.
"Nemyslím, že bychom chtěli hrát nějak moc zápasů v podobném duchu," řekl domácí forvard Jordan Martinook, jenž zaznamenal gól a asistenci. "Ale když budeme hrát lépe v obraně a bude se nám podobně dařit i v útoku, bude to dobré."
Carolině na čelo Východní konference pomohli nejvíce Warren Foegele (2+1), Jordan Staal (1+2) a Justin Williams (0+3). Andrei Svechnikov přidal gól a asistenci a stal se prvním skórujícím hráčem v NHL s ročníkem narození 2000 či později.
Krátce po polovině třetí třetiny přesměroval pokus Justina Faulka a Carolina šla díky tomu poprvé v utkání do vedení na 6:5. "Jsem fakt šťastný," jásala dvojka letošního draftu. "Povedlo se mi tečovat tu střelu a bylo to vážně něco, když puk skončil v bráně."
Domácí trenér Rod Brind'Amour měl pro svůj tým slova chvály. "I když jsme prohrávali brzy o dva góly, na střídačce nikdo nepanikařil," ocenil bývalý skvělý útočník. "To je ohromné pozitivum. A hodně se mi líbilo, jak kluci nepřestávali makat."

Svechnikov první trefou v NHL získal Carolině vedení

Nečas se dočkal
První bod při svém čtvrtém startu na velké scéně NHL zaznamenal devatenáctiletý talent Nečas. V předchozích třech vystoupeních, z nichž jedno se vztahuje k předchozí sezoně, vyšel naprázdno.
Tentokrát už se ale dočkal a pomohl tak svému týmu k návratu do zápasu, když po jeho práci za brankou našel Williams před brankovištěm číhajícího spoluhráče a Foegele snížil na začátku 10. minuty na 1:2.
Ničivé duo Matthews - Tavares
Skóre 0:2 v Chicagu po 12 odehraných minutách? Žádný problém. Pokud tedy máte v týmu hráče jako jsou Auston Matthews a John Tavares. Matthews pomohl spolufavoritovi ligy z Toronta k obratu na 7:6 v prodloužení čtyřmi body (2+2), Tavares se zaskvěl hattrickem.
"Chci podávat co nejstabilnější výkony, jak jen to dokážu," prohlásil Tavares. "Takže se snažím dobře připravit a hodně od sebe očekávám každý večer, ať už jde o hru s pukem nebo bez něj. I když cítím, jak se zlepšuji, dobře vím, že tam zůstává prostor, jak být ještě lepší."
Právě Tavares dovršil ve 24. minutě obrat na 3:2 a pak posouval svůj tým do vedení na 4:3 a 5:4. "Myslím, že tohle nebyl zápas, jaký byste chtěli hrát pokaždé," podotkl Tavares. "Bylo to vzrušující, ale také v tom bylo hodně emocí, jak jste se ocitali střídavě nahoře a dole."

Tavares si připsal první hattrick v dresu Maple Leafs

Chicago potřetí přes prodloužení
Blackhawks si zatím užívají dramatických koncovek. Třetí vystoupení v sezoně přineslo v jejich podání i potřetí rozuzlení v podobě prodloužení. S pěti body a skóre 15:14 vedou Západní konferenci, jako jediní z ní už ale hráli třikrát.
O záchranu alespoň bodu proti Maple Leafs se postaral jen 29 sekund před vypršením základní hrací doby Patrick Kane a završil tak její hodně divoký závěr. Sám totiž v čase 58:36 vyrovnával na 5:5. Jenže už o 22 sekund později Matthews posunul hosty znovu do vedení.
Prodloužení se hrálo jen krátce, v čase 60:19 ho ukončil Morgan Rielly. "Tohle byl vážně bláznivý zápas," ulevil si trenér poražených Joel Quenneville. "Na konci jsme měli štěstí, když jsme dvakrát vyrovnali."
"Bylo pěkné se takhle dostat zpátky," doplnil Kane. "Jen bychom si přáli, aby se podařilo dát ten další gól v prodloužení nám a zápas tak vyhrát. Z toho pohledu je to pro nás těžká porážka."

Kane v divokém závěru znovu vyrovnal

První bod Kovalchuka
Pětatřicetiletý ruský car čekal jen do druhého zápasu, než se po návratu do NHL z Evropy bodově prosadil. Do statistik se zapsal asistencí, která však patří do kategorie těch skvostných.
Kovalchuk našlápl do útočného pásma, pohrál si s bekem Dennisem Cholowskim a skvěle využil toho, že právě jemu věnovala obrana Red Wings největší pozornost. Našel rozjetého Anzeho Kopitara, který už si věděl rady, bekhendem pověsil puk pod horní tyč a otevřel ve 25. minutě skóre.
Kovalchuk pak přidal ještě jednu parádu v 50. minutě, kdy po jeho přihrávce bekhendem zpoza branky dal vítězný gól Kings Alex Iafallo.