MrazekFlorida

Velice tichou noc z českého pohledu má za sebou NHL. V deseti duelech sobotního programu na sebe upozornil pouze Petr Mrázek, jenž pomohl 30 zákroky k výhře Caroliny na ledě Floridy. Čtyřmi body zazářil Sidney Crosby, jenž gólem načal Montreal a překonal střelecký zápis Jaromíra Jágra. Hattrickem se pak blýskl Jamie Benn, který dovedl Dallas k výhře v St. Louis.

Mrázek pomohl Carolině k výhře
Další krok směrem k postupu do bojů o Stanley Cup udělali hráči Caroliny, kteří zvítězili na ledě Floridy 4:3 v prodloužení a oslavili osmý triumf z posledních devíti utkání.
Hrdinou duelu se stal útočník Sebastian Aho, jenž svou 27. trefou v ročníku v čase 61:46 rozhodl o triumfu svého mužstva.
"Bylo to z naší strany velice povedené střídání," pochvaloval si Aho. "Viděl jsem před sebou prostor, tak jsem nabral rychlost a dostal skvělou přihrávku."
Na úspěchu Hurricanes měl značný podíl i gólman Petr Mrázek, jenž si připsal dohromady 31 úspěšných zákroků včetně klíčového zásahu proti obrovské šanci Jonathana Huberdeaua v prodloužení.
Na druhé straně se poprvé v NHL postavil do branky Sam Montembeault, který předvedl celkem 22 podařených zásahů. Porážku svého mužstva ale odvrátit nedokázal.
"Myslím, že byl na začátku trochu nervózní," připustil domácí kouč Bob Boughner. "Zároveň jsme mu ale moc nepomohli, naštěstí se po nějakých pěti minutách uklidnil a chytal velice dobře."
Carolina těžila z raketového vstupu do duelu, po 125 vteřinách vedla už o dva góly. Panthers sice do úvodní sirény zásluhou Henrika Bogstroma a Marka Pysyka vyrovnali a ve třetí části se po druhém zásahu Bogstroma dokonce dostali do vedení, Brett Pesce ovšem vyrovnal a Aho v prodloužení dokonal obrat.
Hurricanes si tak upevnili postavení na šestém místě tabulky Východní konference, náskok na devátý Columbus činí aktuálně tři body.

Mrázek chytil v prodloužení dvě sóla a Aho rozhodl

Crosby překonal Jágra
Střet celků, které bojují o postup do play off, vyzněl jednoznačně pro Pittsburgh, který zvítězil na ledě Montrealu drtivě 5:1.
Penguins vykročili za ziskem dvou bodů už v úvodní třetině, kdy svému soupeři nasázeli tři branky. Skóre otevřel už po 21 vteřinách hry kapitán Penguins Sidney Crosby, jenž svou 440. brankou v dresu Pittsburghu překonal Jaromíra Jágra a osamostatnil se na druhém místě klubových tabulek za Mario Lemieuxem (690).
"V téhle fázi sezony máme obrovskou motivaci v každém zápase," upozornil hvězdný útočník. "Tyhle body pro nás mají velkou cenu."
Další trefy hostů připojili Evgeni Malkin a Jake Guentzel. Ten se trefil v prostřední třetině podruhé, domácí síce díky Brandonu Gallagherovi snížili, jenže definitivní podobu výsledku pak dal v samotném závěru střelou do odkryté branky Jared McCann.
"Myslím, že výsledek úplně neodpovídá tomu, jaký jsem předvedli výkon," prohodil domácí zadák Shea Weber. "Bohužel jsme inkasovali hned v prvním střídání a pak to pro nás bylo těžké."
Crosby k úvodní trefě přidal i tři asistence, čtyři body za dva zásahy a stejný počet nahrávek připojil i Guentzel. Pittsburgh na sedmém místě Východu vystřídal právě Montreal.

Crosby dal rychlý gól a nechal Jágra za sebou

McDavid s Draisaitlem zničili Columbus
Možnost poskočit na příčky pro play off promarnil Columbus, jenž ve své domácí aréně podlehl Edmontonu 0:4 a utrpěl druhou porážku v posledních třech duelech.
Hvězdami duelu se stali hostující útočníci Connor McDavid a Leon Draisaitl. Oba si shodně připsali po třech bodech. Kapitán Oilers zazářil třemi asistencemi, Draisaitl přidal gól a dvě nahrávky.
"Podali jsme velice dobrý týmový výkon," prohlásil trenér hostů Ken Hitchcock. "Sezona pro nás zdaleka není odepsaná, pořád máme o co bojovat."
Edmonton poslal do vedení v první třetině Zack Kassian, ve druhém dějství hosté rozhodli dalšími třemi góly. Kromě Draisaitla se prosadili i Josh Currie a Alex Chiasson. Ten se trefil po 21 zápasech, vůbec poprvé od 8. ledna.
"Nechci teď vůbec rozebírat, co bylo špatně. Už zítra nás čeká další zápas, na který se musíme připravit," upozornil domácí kouč John Tortorella.
Skvělým výkonem se blýskl gólman Oilers Mikko Koskinen, jenž pochytal všech 30 střel soupeře a oslavil čtvrté čisté konto v ročníku.
Černák zářil při výhře Lightning
Podle očekávání dopadl střet nejlepšího týmu celé ligy s tím vůbec nejhorším. Tampa Bay na svém ledě deklasovala Ottawu 5:1 a na čele Východní konference má mamutí náskok 17 bodů.
Parádní partii odehrál slovenský obránce Erik Černák, který vstřelil svou třetí branku v ročníku a navíc připojil i jednu asistenci. Stejný příspěvek doručil i nejproduktivnější hráč ligy Nikita Kucherov.
"Snažíme se vyhrát maximum zápasů," ujistil obránce Lightning Victor Hedman. "Poslední duel proti Bostonu se nám nepovedl, potřebovali jsme se z toho oklepat."
Právě Hedman v čase 7:17 otevřel skóre, o necelé dvě minuty později se prosadil i další obránce Ryan McDonagh. Hosté sice zásluhou Anthonyho Duclaira snížili, to ale bylo z jejich strany všechno.
Tampa Bay naopak trefami Černáka, Kucherova a Michaila Sergacheva potvrdila svůj triumf. Ten byl už 50. v sezoně, Lightning na něj potřebovali pouze 66 zápasů. Dorovnali tím rekordní zápis Detroitu ze sezony 1995-1996.
"Tehdy v tom týmu Red Wings byl i náš generální manažer Steven Yzerman, takže je možná dobře, že jsme ten rekord jen dorovnali, ovšem nepřekonali," usmál se trenér floridského celku Jon Cooper.
Benn hattrickem odrovnal St. Louis
Ve velkém stylu se vrátil do sestavy Dallasu kapitán Jamie Benn, jenž zazářil hattrickem a dovedl svůj tým k vítězství 4:1 na ledě St. Louis.
Benn vynechal pro zranění v horní části těla předchozí dva duely, na jeho výkonnosti se to ale nijak neprojevilo. Proti Blues rozprostřel své trefy do všech tří třetin a oslavil první hattrick od 7. dubna loňského roku.
"Nebyl to možná ten nejkrásnější zápas v sezoně, ale máme všechny body, což je pro nás nejdůležitější," upozornil Benn. "Na koukání to asi nebylo úplně pohledné, ale podali jsme dobrý výkon, naše hra byla účelná."
Čtvrtou trefu hostů obstaral obránce John Klingberg, za domácí jen snižoval Alex Pietrangelo. Skvělým výkonem se blýskl brankář Ben Bishop, jenž si připsal 29 úspěšných zákroků.
"Musíme najít způsob, jak se střelecky víc prosadit," uvědomoval si domácí trenér Craig Berube. "Sice se dostáváme do šancí, ale trápí nás produktivita."
Ostatní zápasy: Calgary narazilo, Columbus má problémy
Po sérii sedmi proher našli přemožitele hráči Calgary, kteří doma podlehli Minnesotě 2:4. Wild se mohli opřít o výkon brankáře Devana Dubnyka, jenž předvedl 35 úspěšných zákroků.
Domácí tak nepotěšili dalším úspěchem v řadě klubovou legendu Jaromea Iginlu. Lídr historie Flames v odehraných zápasech, bodech i gólech se dočkal před utkáním ocenění, když byl dres s jeho číslem 12 vyřazen z užívání a vyvěšen ke stropu haly Scotiabank Saddledome.
Mučivou sérii deseti proher v řadě ukončili hráči Los Angeles, kteří na svém ledě přestříleli Chicago 6:3. Dvěma góly zazářil veterán Dustin Brown, branku a nahrávku přidali Ilya Kovalchuk, Adrian Kempe a Brendan Leipsic.
Jediný gól stačil Bostonu k domácímu triumfu nad New Jersey. Postaral se o něj už v čase 2:37 Brad Marchand, jenž zužitkoval přesilovou hru. Gólman Tuukka Rask pochytal všech 20 střel soupeře a oslavil třetí nulu v sezoně. Bruins bodovali v 16. duelu za sebou.
Ve vítězném tažení pokračuje Arizona, která doma zdolala Detroit 3:1 a připsala si do tabulky šestý triumf za sebou. Dvěma body se na něm podíleli Oliver Ekman-Larsson, Vinnie Hinostroza a Richard Pánik.
Čtvrtou výhru z posledních pěti zápasů oslavilo Toronto, které zlomilo na svém ledě Buffalo 5:2 a upevnilo si postavení na třetím místě Východní konference. Po třech bodech zaznamenali John Tavares a Mitch Marner.