Sedm nej z mistrovství světa juniorů do 20 let

Vybrali jsme to nejdůležitější z právě skončeného šampionátu do 20 let v Kanadě

Napsal Lukáš Vrkoč / NHL.com/cs

Loňský finský zázrak se neopakoval. Zlaté medaile z mistrovství světa juniorů uzmuli v dramatickém finiši finále s Kanadou a výsledku 5:4 po nájezdech Američané. Ale nebyli to jen oni, kdo na šampionátu v Montrealu a Torontu zaujal. Zde jsou nejzajímavější události:

Juniorskými šampiony jsou USA, mistři nájezdů

Američané porazili ve finále MS do 20 let Kanadu v penaltovém rozstřelu a potřetí za sedm let mají juniorské zlato

Napsal Michael Langr / NHL.com/cs

Program výchovy mládeže ve Spojených státech opět oslavil významný úspěch. Američané vybojovali zlaté medaile na mistrovství světa do 20 let, když ve finále zdolali domácí Kanadu 5:4 po samostatných nájezdech. Po triumfech v roce 2010 a 2013 tak získali třetí juniorský titul za posledních sedm let.

Bronz urvali Rusové po výhře 2:1 nad Švédskem po prodloužení (psali jsme samostatně).

Juniorský bronz vydřelo v prodloužení Rusko

Jen 33 vteřin v prodloužení se Švédy. A Denis Guryanov trefil velkou radost ruských mladíků

Tak přece to Švédové neprolomili. Na mistrovství světa dvacítek přijeli s velkými ambicemi, ve skupině i ve čtvrtfinále vypadali suverénně, nakonec však potřetí za poslední čtyři roky odjedou bez medaile. V zápase o 3. místo podlehli Rusku 1:2 v prodloužení, vítěznou trefu si útočník Denis Guryanov připsal ve 33. vteřině nastaveného času.

Kanada zdolala Švédy a ve finále MS20 vyzve USA

Domácí juniorská reprezentace se dočká vysněného finále s americkým rivalem v Montrealu

Kanada se dočká vysněného finále mistrovství světa do 20 let. V semifinálovém duelu se domácí juniorské reprezentaci podařilo dvakrát otočit utkání se Švédskem a po výhře 5:2 postoupit do souboje o zlato, kde vyzve výběr Spojených států. Ten porazil v semifinále Rusko 4:3 po nájezdech (psali jsme v samostatném článku).

Finále se koná ve čtvrtek večer v montrealské hale Bell Centre (pátek 2:00 SELČ).

Finále MS juniorů si zahrají Američané

V dramatickém semifinále nakonec uspěl po nájezdech zámořský tým

Napsal Lukáš Vrkoč / korespondent NHL.com/cs

V základní skupině mistrovství světa juniorů porazili Američané Rusy 3:2 a odrazili se k vítězství v první fázi turnaje. V semifinále se stejné týmy střetly znovu a k vidění bylo ohromné drama, které nakonec musely na 4:3 ve prospěch USA rozhodnout nájezdy.

Skóre odvety dvou spolufavoritů šampionátu otevřel Kirill Kaprizov ve 12. minutě. Dostal se tím s osmi góly a 11 body do čela produktivity turnaje. Jenže Američané stihli ještě do přestávky vyrovnat - konkrétně člen elitní útočné formace Colin White.

Česká 'dvacítka' splnila povinnost. Nic víc

Reprezentace na šampionátu do 20 let vyhrála jediný duel. Bilanci nelepší ani solidní čtvrtfinále s Kanadou

Napsal Michael Langr / NHL.com

Bylo to důstojné loučení, možná po nejlepším výkonu na turnaji. Ale to nic nemění na tom, že čeští hokejisté do 20 let po čtvrtfinálové prohře 3:5 s Kanadou na mistrovství světa skončili.

"Byla radost stát na střídačce. Jsem na kluky pyšný. Mužstvo neskutečně žilo a v rámci možností si hráblo na dno. Kluci šli na krev," řekl pro ČTK trenér národního týmu Jakub Petr.

Češi se loučí, i když Kanadu dokázali potrápit

Výběr Jakuba Petra šel ve čtvrtfinále mistrovství světa do 20 let do vedení, ale domácí favorit výsledek otočil

Napsal NHL.com/cs / NHL.com

Více než polovinu utkání mohli snít čeští hokejisté ve čtvrtfinále mistrovství světa do 20 let o senzaci, ale zázrak se nakonec v Montrealu nekonal. Kanada vyhrála 5:3 a postupuje.

Dva přípravné zápasy před šampionátem, v němž výběr Jakuba Petra podlehl domácím 0:8 a 0:5, přisoudili Čechům roli outsidera. Kanada ale brzy zjistila, že hostující mužstvo se samo neporazí.

"Spousta kluků ve dvacítce končí, měli jsme toho společně už spoustu za sebou. A stát proti Kanadě na střídačce pro mě bylo určité zadostiučinění. Mužstvo žilo atmosférou zápasu, postavilo se tak silnému týmu, jakým Kanada je. Kluci si hrábli v rámci svých možností na dno," řekl podle iDNES.cz kouč Petr.

Slováci nestačili na Švédy a na MS20 končí

Do semifinále juniorského šampionátu postupuje Rusko po výhře nad Dány a Švédsko, které porazilo Slováky 8:3

Překvapení se nekonalo, slovenská juniorská reprezentace ve čtvrtfinále nestačila na Švédsko a na mistrovství světa do 20 let končí. Favorit kontroloval zápas od začátku, po první třetině vedl 3:0 a nakonec dokráčel k pohodové výhře 8:3.

Jak zdolat giganta? Češi se chystají na Kanadu

Junioři na mistrovství světa ve čtvrtfinále zkusí šokovat Kanadu, s níž v přípravě padli 0:8 a 0:5

Tyhle duely bolí - metaforicky i doslovně. Po prvním přípravném souboji před letošním mistrovství světa hráčů do 20 let proti Kanadě přišli Češi o klíčového útočníka Dominika Lakatoše, jehož soupeř přechytračil u mantinelu a on si zlomil klíční kost. Tento zápas skončil pro český výběr potupným debaklem 0:8, odveta dopadla 0:5.

Nyní je tu duel číslo tři. V noci na úterý čeká Česko střet se zámořským obrem znovu a již nebude cesty zpět: čtvrtfinále světového šampionátu startuje v Montrealu od 2:00 ráno SEČ.

Junioři nestačili na Švédy, půjdou proti Kanadě

Český tým prohrál na MS do 20 let se Švédskem 2:5 a ve čtvrtfinále se střetne s Kanadou

Karty byly rozdané jasně. Aby se česká juniorská reprezentace ve čtvrtfinále mistrovství světa do 20 let vyhnula jednomu z dvojice velkých zámořských favoritů USA - Kanada, musela by v posledním duelu skupiny A v Montrealu proti Švédsku urvat tři body a přeskočit tak druhé Dánsko. Nezískala ani jeden a porážka 2:5, k níž mohutně přispěl autor hattricku Jonathan Dahlen, ho odsoudila na třetí nebo místo ve skupině a souboj s domácím superfavoritem.