Marchand-McDavid 3-16

Já to vyhraju. Ne, já! NHL zažila v noci na pátek v přímém přenosu velkou přetahovanou o to, kdo povede produktivitu soutěže. Pěkně na férovku. Ve vzájemném duelu se o prestižní post poprali Connor McDavid s Bradem Marchandem, kteří si oba připsali po třech bodech a přeskočili tak dosavadního lídra Patricka Kanea.
Vyhraje bodování někdo z nich? Nebo se na poslední chvíli vytáhne ještě někdo další?

Diváci čtvrtečního duelu Edmonton Oilers - Boston Bruins by zřejmě vsadili právě na někoho z dua McDavid, Marchand. Tenhle mač byl jejich show. Domácí naděje zaznamenala po výhře 7:4 tři asistence, hostující forvard odjel s bilancí 1+2.
Oba teď mají 79 bodů, v čele produktivity NHL je Marchand jen díky většímu počtu nastřílených gólů (37).
"Pro mě je veliká čest, když vidím své jméno vedle největších hvězd," prohlásil skromně osmadvacetiletý Marchand, který vyrovnal své kariérní maximum v gólech.
Jeho čtvrteční trefa z 18. minuty znamenala z pohledu hostů snížení na 2:3, vyčíhal si ji před odkrytou brankou po kombinaci Zdena Cháry s Patricem Bergeronem. Jeho edmontonský konkurent se nejvíc blýsknul též v první třetině, to když v 6. minutě nabíjel krásnou zadovkou na druhý gól Patricku Maroonovi.

"Je fajn, že dáváme dost gólů, bohužel si jich ale taky hodně necháváme nasázet," litoval dvacetiletý McDavid. "Pokud vám soupeř vstřelí čtyři branky, je to už celkem dost."
Jeho současný účet se opírá o 24 gólů a 55 asistencí. Z duelu proti Bostonu si odnesl nejen tři asistence, ale taky dva kladné body do hodnocení plus minus, tři střely a šest vyhraných vhazování. Přestože se o výkyvech formy nedá mluvit, šlo o jeho první vícebodový zápas od 4. března.
Marchand má o jeden odehraný duel navíc, z celé NHL ho zřejmě zdobí nejlepší aktuální forma. Ze tří posledních zápasů má pět gólů a čtyři asistence, k tomu už 9. března vstřelil dvě branky týmu Detroit Red Wings.
Ještě nedávno přitom soupeře rozčiloval jinými zbraněmi. Detroitského Niklase Kronwalla po odpískání zákeřně podrazil zezadu, jiné protivníky deptal pokřikováním a věčnými provokacemi. S tím se v poslední době mírní.
"Nezbývají mí na to síly," žertuje. "Kromě toho si na mě rozhodčí dávají větší pozor, mám svou reputaci. Takže jsem toho radši nechal."

Jeho hra se změnila a vidí to i spoluhráči z Bruins.
"Snaží se víc sázet na svou šikovnost," všímá si David Backes. "Ne že by pořád občas neujel, i teď dokáže soupeře rozhodit nějakou průpovídkou. Ale už si ověřil, že když se soustředí výhradně na hokej, je to po čertech užitečné."
Do konce základní části ještě schází přes deset zápasů, v boji o Art Ross Trophy se tak musí stále počítat s více kandidáty. V čele je tedy duo Marchand, McDavid se 79 body, jen jeden zápis za nimi Kane. Následují parťáci z klubu Pittsburgh Penguins, jejichž jízdu v sezoně shodně zbrzdily zdravotní trable: čtvrtý Sidney Crosby potřeboval na 74 bodů jen 63 zápasů, Evgeni Malkin se k 72 příspěvkům propracoval v 62 střetnutích.
Vyhraje jen jeden. Kdo? To bude jasné nejpozději 9. dubna.