McDavid překonal Quicka střelou nad lapačku

Draft NHL, to je vždycky tak trochu loterie. Můžete sáhnout úplně vedle a prodloužit si období stagnace, nebo si díky němu naopak výrazně vylepšit tým.

Edmonton Oilers a Buffalo Sabres v tomto směru patrně nemohou být spokojenější.
Čím dřív jdete při výběru na řadu, tím máte samozřejmě větší šanci, že vyberete opravdu výjimečného hráče. Ani vysoké postavení na draftu ovšem není zárukou pozdějšího úspěchu.
"V dnešní době si můžeme o hokejistech zjistit úplně všechno. Jak jsou na tom fyzicky, jakou mají střelu, jak pracují do defenzivy. Z toho vám vychází předpoklad, jak by se mohli uplatnit v NHL. Jedna věc je ovšem teorie, druhá potom praxe," nechal se před lety slyšet zkušený generální manažer Lou Lamoriello.
I proto z historie známe slabší drafty - ale taky ty extrémně silné. Do druhé kategorie jednoznačně patří výběr nováčků z roku 2015. Jako první v něm přišel na řadu Connor McDavid, hned po něm následoval Jack Eichel. A svým výše zmíněným zaměstnavatelům dělají opravdovou radost.

McDavid v nájezdech chytře překonal Kuempera

Nyní, o více než čtyři roky později, je v jejich případě výjimečné, že se za tento časový úsek shodně převalili přes metu 300 bodů. Druhý na ni dorazil Eichel, v noci na neděli proti Vancouveru, ve svém 316. startu. Překonat kulatý milník za maximálně 320 úvodních duelů před nimi zvládly už jen čtyři kombinace první a druhé volby.
Nejčerstvějším příkladem jsou Alex Ovečkin a Jevgenij Malkin, výjimečné ruské duo bylo draftováno na nejvyšších místech v roce 2004. Ještě dříve se to povedlo tandemům Ilja Kovalčuk, Jason Spezza (rok draftu 2001), Denis Potvin, Tom Lysiak (1973) a Guy Lafleur, Marcel Dionne (1971).
Skutečně vybraná společnost.
"Je to hezký zápis, vím o něm. V tuhle chvíli se ale soustředím především na náš tým, abychom byli co nejúspěšnější," nechal se slyšet Eichel.

McDavidEichel

A nutno zdůraznit, že se mu to daří v rámci možností skvěle. Buffalo Sabres figurují na osmém místě tabulky Východní konference a velkou zásluhu na tom má právě jejich kapitán.
Eichel dokázal bodovat už ve dvanácti zápasech v řadě, naposledy vyšel naprázdno 14. listopadu v utkání proti Carolina Hurricanes. Tedy téměř před měsícem.
"Jack je opravdovým lídrem našeho týmu. Víme, že se na něj můžeme v klíčových chvílích spolehnout. V posledních letech udělal velký krok dopředu. Dozrál ve skvělého hráče," oceňuje schopnosti svého svěřence trenér Ralph Krueger.
Třiadvacetiletý útočník má zatím na kontě 18 branek a 23 asistencí, drží si průměr výrazně vyšší než bod na utkání. Pokud by v podobném tempu pokračoval, pohodlně překoná své dosavadní maximum z minulé sezony, kdy zvládl 82 bodů.
Více k tématu: [Volba fanoušků pro All-Star Game startuje]
"Čísla jsou sice hezká, ale pokud chybí týmový úspěch, tak nemají takovou váhu. Mým cílem je zisk Stanley Cupu," opakuje Eichel.
Jeho zatím skvělý ročník ale statistikům neuchází. Což platí rovněž pro McDavida, jenž je na tom ještě o kus lépe. Kapitán celku Edmonton Oilers je druhý v bodování celé ligy, v 31 duelech už zvládl 19 branek a 33 asistencí.
"Je nejlepším hokejistou současnosti," shodují se experti i fanoušci napříč celou NHL.
Jako by oba nejvýše vybraní hráči draftu 2015 věrně kopírovali tehdejší pořadí. McDavid přišel na řadu jako první, v kariéře má zatím oproti druhému Eichelovi navrch.

Eichel zakončil přečíslení střelou zápěstím

"Těžko si představit, kde bychom bez Connora byli. Je lídrem a duší našeho týmu. Na jeho body se maximálně spoléháme," prohlásil během listopadu McDavidův spoluhráč Sam Gagner.
McDavid už má ve vitríně dvě trofeje Arta Rosse, Hart Trophy a Ted Lindsay Award, takové počiny zatím Eichelovi chybí. Přesto si, stejně jako jeho nyní slavnější parťák, užívá parádní úvodní měsíce nové sezony. A společně doufají, že jejich kariéry nakonec zkopírují spíše dvojici Ovečkin, Malkin, a ne Spezza, Kovalčuk.
Důvod je jasný. I druhé duo sbíralo body po hrstech a okouzlovalo fanoušky - stříbrný hokejový grál však nad hlavu zvedali jen první dva.