Nečasovi pomohl po teči ke gólu soupeř

Třetí vícebodový zápas v sezoně i v kariéře v NHL prožil český útočník Martin Nečas. Jednadvacetiletý talent pomohl gólem a asistencí k výhře Caroliny v pátečním duelu nad New Jersey 5:2. Gólman Petr Mrázek přispěl k úspěchu Hurricanes 35 úspěšnými zákroky a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. V programu celkem čtyř utkání bodoval i forvard Dominik Simon, který asistoval u vítězné branky Pittsburghu. Penguins zdolali Montreal 4:1.

Nečas s Mrázkem přispěli k úspěchu
Svůj první bod v utkání si Nečas připsal ve čtvrté minutě, kdy vrátil puk z levého rohu na modrou čáru, Haydn Fleury nabil na druhou stranu Ninovi Niederreiterovi a ten otevřel skóre. Po 104 vteřinách závěrečné části se zapsal i mezi střelce a zvýšil na 4:1. Nečasova teč sice mířila mimo, ale puk nešťastně zametl do vlastní branky obránce Damon Severson.
Bilanci v sezoně si vylepšil Nečas na 31 bodů za 15 gólů a 16 asistencí z 53 utkání. Rovněž branku a přihrávku si připsal 11. listopadu při vítězství nad Ottawa Senators 8:2 a další vícebodový duel předvedl 23. prosince, kdy při porážce na ledě Toronto Maple Leafs 6:8 zaznamenal dvě trefy a stejný počet asistencí.
Mrázek kapituloval poprvé v 8. minutě, kdy byl po kombinaci Nikity Guseva a Travise Zajaca bezmocný a Mirco Mueller do odkryté branky vyrovnal na 1:1. Hurricanes ale vrátil v čase 11:23 vedení Warren Foegele a ve druhé třetině zvýšil Andrei Svechnikov.

Mrázek vychytal Hughese a vzápětí i Simmondse

Po Nečasově šťastném gólu upravil v 55. minutě Joel Edmundson už na 5:1. Za 21 sekund zmírnil prohru Devils Joey Anderson, který po ideální nahrávce Nicholase Merkleyho překonal přesouvajícího se Mrázka.
Carolina vyhrála třetí z posledních čtyř zápasů a na 9. místě Východní konference ztrácí na postupové pozice do play off už jen dva body. "Vrátili jsme se zpátky k základům a věříme své hře. Sebevědomí je pro individuality i tým hrozně důležité. Hrajeme, jak máme. S tím pak góly přijdou, dnes to bylo vidět," řekl kouč Hurricanes Rod Brind'Amour.
Simon přispěl asistencí k výhře
Poprvé po třech zápasech bodoval Simon a podílel se v 38. minutě na vedení Pittsburghu nad Montrealem 2:0. Vybojoval puk na obranné modré čáře, Sidney Crosby po rychlém brejku krásně uvolnil Jasona Zuckera a ten se ve druhém vystoupení po příchodu z Minnesota Wild radoval z premiérové branky za Penguins.
Pittsburgh dostal předtím do vedení ve 28. minutě v přesilové hře Kris Letang. V čase 39:06 sice snížil svou 21. trefou v sezoně slovenský útočník Tomas Tatar, ale 18 sekund před koncem druhé části se prosadil podruhé Zucker. V závěru utkání ještě dovršil výsledek při hře Montrealu bez brankáře Zach Aston-Reese.
"Pro mě je to hlavně o výhrách. A bylo skvělé vychutnat si vítězný pocit. Byl to zábavný večer," prohlásil Zucker, který musel při úterním debutu za Penguins strávit prohru s Tampa Bay Lightning 1:2 po prodloužení.
Pittsburgh získal Zuckera v pondělí výměnou za útočníka Alexe Galchenyuka, obránce Calena Addisona a volbu v prvním kole draftu. "Jeho rychlost dnes hodně platila. Máme hráče, kteří mu umí dát puk. Jason se u nás každým dnem cítí lépe. Ukázal své střelecké schopnosti," podotkl kouč Penguins Mike Sullivan. Tři asistence si v utkání připsal kapitán Crosby.
Sharks opět uspěli venku
Na vlastním ledě sice San Jose třikrát za sebou neuspělo, ale na hřištích soupeřů se mu v poslední době daří. Díky obratu ve třetí třetině vyhráli Sharks na ledě Winnipegu 3:2 a navázali na minulé venkovní vítězství nad Calgary Flames 3:1 i Edmonton Oilers 6:3. Spravili si tak chuť po pondělní domácí prohře s Calgary 2:6.
San Jose vedlo od 15. minuty po brance Marcuse Sörensena, Před polovinou druhé třetiny otočili stav během 86 sekund Kyle Connor v přesilové hře a Blake Wheeler. Sharks ale mezi 46. a 47. minutou potřebovali jen o tři sekundy delší úsek, aby díky Melkeru Karlssonovi a Timovi Meierovi obrátili výsledek.

Meier dokonal obrat Sharks vítěznou trefou

"Skvěle nám to klapalo v lajně," řekl Meier ke spolupráci s Kevinem Labancem a Joem Thorntonem. "Patří jim velký kredit. Byli jsme nebezpeční ofenzivně, ale snažíme se hrát zodpovědně do obrany. Máme důležitou výhru, což náš těší nejvíce."
Jubilejní 1100. zápas v NHL sehrál obránce Brent Burns ze San Jose, který drží s 528 starty za sebou druhou nejdelší sérii mezi aktivními hráči. Mezi nimi drží nejdelší šňůru s 854 duely bek Keith Yandle z Florida Panthers.
Rangers opět slavili
Boj o play off nevzdávají Rangers, kteří vyhráli v Columbusu 3:1 a díky čtvrté výhře v řadě na postupové pozice ztrácejí ve Východní konferenci už jen sedm bodů. V čase 56:49 rozhodl Chris Kreider a pojistku přidal 71 sekund před koncem Ryan Strome.

Kreider napálil puk a rozhodl o výhře Rangers

"Věděli jsme, že to bude velice vyrovnaný zápas a musíme hrát chytře. Proti takovému týmu nelze hrát bláznivý hokej a nabídnout mu šance. Odvedli jsme velice dobrou práci," pochvaloval si trenér Rangers David Quinn.
Rangers otevřeli skóre už po 22 sekundách díky brance Pavla Bučněviče. Na konci druhé třetiny vyrovnal Oliver Bjorkstrand. Nakonec ale Blue Jackets, kteří drží na Východě druhou divokou kartu na postup do play off, duel ztratili a prohráli počtvrté za sebou.
Asistenci u Stromeho gólu při hře Columbusu bez brankáře si připsal Artemi Panarin, který tak bodoval i při svém druhém návratu do bývalého působiště. Při tom prvním 5. prosince se podepsal osmadvacetiletý bývalý ofenzivní lídr Blue Jackets vítěznou brankou pod výsledek 3:2. Po dvou letech strávených v Ohiu uzavřel loni 1. července s Rangers sedmiletý kontrakt na 81,5 milionu dolarů.