Kubalík zvýšil náskok Chicaga nad Winnipegem

Český útočník Dominik Kubalík se postaral o vítězný gól týmu Chicago Blackhawks při vítězství na ledě Winnipeg Jets 4:1. Ondřej Palát s Radkem Faksou se zapsali mezi střelce zápasu Tampa Bay Lightning - Dallas Stars. Palát si vedle toho připsal ještě asistenci, ale spokojenější mohli být po výhře 4:3 po prodloužení hosté, v jejichž dresu bodoval vedle Faksy nahrávkou obránce Roman Polák.

Nahrávky posbírali také Davidové Krejčí s Pastrňákem, Boston Bruins to však při porážce 2:3 po nájezdech s New York Islanders stačilo jen na bod. Jakub Voracek Voráček přispěl asistencí k jasné výhře Philadelphia Flyers nad Buffalo Sabres 6:1. K zisku alespoň bodu pro Calgary Flames z kanadského souboje s Montreal Canadiens přispěl brankář David Rittich. Z celkem deseti utkání se jen čtyři rozhodla v základní době.
Kubalík potrestal chybu
Chicago Blackhawks dokázali nachytat Winnipeg Jets, kteří tak po předchozí prohře 3:6 s Carolina Hurricanes nedosáhli doma na body podruhé za sebou.
Uběhlo jen 59 sekund a Alex Nylander poslal Blackhawks do vedení. Další gól přišel až 37 sekund po zahájení třetí třetiny. Mark Scheifele chyboval při rozehrávce před vlastní modrou čárou, Patrick Kane posunul puk na Dominika Kubalíka a ten překonal Connora Hellebuycka rychlou ranou mezi betony.
Čtyřiadvacetiletý český kanonýr vylepšil svou bilanci v premiérové sezoně v NHL na 34 zápasů a 14 bodů za devět gólů a pět nahrávek.
Tucker Poolman pak sice snížil, ale to bylo ze strany domácích Jets všechno. Erik Gustafsson vrátil na konci 51. minuty hostům dvoubrankové vedení a v čase 56:39 završil své parádní představení Kane, jež byl u všech gólů Blackhawks a vedle posledního gólu si připsal i tři asistence.
Brankář Robin Lehner pomohl k vítězství 36 zákroky. "Myslím, že to z naší strany byla jasně nejlepší třetina, kterou jsme v této sezoně odehráli při našem vedení," prohlásil Lehner. "Udělali jsme všechny to správné věci, co jsou třeba. Byli jsme trpěliví, hráli dobře do obrany a využili chyb, které soupeř udělal."

Faksova branka proti Tampě Bay

Faksa s Polákem u výhry Stars
Ondrej Palat měl sice díky gólu a nahrávce nejlepší osobní bilanci z kvarteta českých hokejistů, kteří zasáhli do utkání Tampa Bay Lightning - Dallas Stars, ale po výsledku 3:4 po prodloužení zůstali spolu s bekem Janem Ruttou na straně poražených.
Lightning přitom dokázali skvěle odpovědět na brzký gól Alexandra Radulova a třemi góly vývoj otočili. Po Palátově teči, jehož puk trefil, když clonil před brankovištěm, to bylo ve 24. minutě 3:1, ani to ale nakonec suverénovi základní části minulé sezony na dva body nestačilo.
Velký podíl na tom měl Faksa, když zakončil povednou souhru na konci 38. minuty a vrátil Stars do hry. V čase 55:42 pak přispěchal se svým příspěvkem také Roman Polak, jenž asistoval u gólu Jasona Dickinsona.
Z prodloužení se pak odehrály přesně tři minuty, když rozhodl Tyler Seguin po nahrávce Radulova. Brankář Anton Khudobin se pod výhru podepsal 45 zákroky.
"Posledních pár týdnů jsme hráli opravdu dobrý hokej. Hráli jsme dobře v obraně a neztráceli jsme tolik puky," vyzdvihl Palát. "Stejně ale musíme být ještě lepší, protože to zatím pořád ještě nestačí."
Voráček pomohl k demolici Buffala
Philadelphia Flyers měli před svými diváky skvělý nástup do zápasu proti Buffalo Sabres. Vyhráli první třetinu jasně 3:0 a položili tak základ ke konečnému vítězství 6:1. Zatímco Flyers navázali na předchozí výhru 4:1 nad Anaheim Ducks, Sabres neuspěli potřetí za sebou.
O tříbrankové vedení se do první přestávky postarali Michail Vorobjov, James van Riemsdyk a Matt Niskanen. Právě u Niskanenova gólu v přesilovce si 17. náhravku v sezoně připsal Jakub Voráček. Vedle toho má na kontě z 35 utkání ještě sedm branek.
Flyers ani poté nepolevili, po gólech Ivana Provorova v početní výhodě a Tylera Pitlicka zvyšoval v čase 32:27 rovněž v přesilovce van Riemsdyk svou druhou trefou večera už na 6:0. Až teprve v 52. minutě se dočkali i hosté - početní výhodu využil Victor Olofsson.

Travis Konecny stihl hattrick v asistencích, na straně poražených naopak neprotáhl svou bodovou sérii 17 zápasů, jež je nejdelší v celé lize během této sezony, kapitán Jack Eichel. Mladý útočník do zápasu nezasáhl kvůli zranění v horní části těla.
Eichel během své šňůry nasbíral 31 bodů (16+15) a právě na ledě Philadelphie měl možnost vyrovnat týmový rekord Gilbert Perreaulta, jenž mezi 24. říjnem a 4. prosincem 1971 bodoval v 18 utkáních po sobě.
"Jde o něco, co se přihodilo na rozbruslení, takže budeme muset v této věci teprve zjistit více," vysvětlil hostující trenér Ralph Krueger.
Boston doma opět nevyhrál
Už čtvrtou porážku za sebou v domácí TD Garden si připsali Boston Bruins, kteří prohráli s New York Islanders 2:3 po nájezdech. Tři z těchto proher museli Bruins vstřebávat až v nastavení.
Anders Bjork sice poslal domácí už po 118 sekundách do vedení, jenže ve druhém dějství se postarali o obrat Johnny Boychuk a Mathew Barzal. Ve 48. minutě pak vyrovnal v přesilovce Torey Krug po asistencích Davida Krejčího a Davida Pastrňáka.
S 28 góly nejlepší střelec ligy Pastrňák pak zasáhl i do nájezdů. Dokonce uspěl, jenže z týmu Bruins zůstal osamocený. Za Islanders se trefili Jordan Eberle a Barzal. Hosté to mají nyní v sezoně při nájezdech 3-0, zatímco Boston 0-5.
Boychuk, který 20 zápasů nebodoval a dokonce 28 neskóroval, si v utkání připsal vedle gólu i nahrávku a pomohl tak Islanders k první výhře nad Bruins ve vzájemných zápasech od poloviny ledna 2017 kdy se hrálo rovněž v Bostonu. Bruins od té doby uspěli sedmkrát po sobě.
"Víme, jak musíme hrát, abychom vyhrávali," ujistil Krejčí. "Také dobře vím, že ať přijede do naší haly jakýkoliv tým, tak hraje svůj nejlepší hokej. I když to víme, nebyli jsme dnes připravení."
Pro hosty byla výhra o to cennější, že díky ní odčinili dva dny starý domácí debakl 3:8 s Nashville Predators. "Bylo pro nás hodně důležité, abychom naskočili zase zpátky," prohlásil brankář Semyon Varlamov. "Nehráli jsme přitom nijak dobře, zatímco s Nashvillem ano. Někdo to tak bývá."

Varlamov skvěle zasáhl lapačkou proti Bjorkovi

Rittich vychytal bod
Poté, co dostal v předchozím utkání s Pittsburgh Penguins (1:4) prostor parťák Cam Talbot, vrátila se do brankoviště Calgary Flames týmová jednička David Rittich. Český gólman pomohl více než slušnou porcí 39 zákroků k zisku alespoň jednoho bodu po dvou předchozích vystoupeních, kdy Flames vyšli doma naprázdno.
Calgary mělo zápas dobře rozehraný, neboť v první třetině se do střelecké listiny zapsali Matthew Tkachuk a krátce před přestávkou v přesilovce i Elias Lindholm. Brendan Gallagher a Joel Armia ale v průběhu druhé dvacetiminutovky účty dorovnali.
Oliver Kylington ve třetí třetině vrátil vedení znovu na stranu Flames, ale na konci 52. minuty vyrovnal Nick Suzuki a prodloužení pak v čase 63:52 utnul Max Domi.
"S jedním bodem rozhodně nejsme spokojení," prohlásil Tkachuk. "Vedli jsme v jednu chvíli 2:0 a pak ještě 3:2 deset minut před koncem. Ty nejlepší týmy zvládají zápas za takových okolností vyhrát v základní době. Před pár týdny jsme odváděli dobrou práci, teď se k tomu musíme zase vrátit."

Domiho rozhodující trefa v prodloužení

Ostatní zápasy: Francouz s Mrázkem měli volno, Wild ovládli přestřelku v Arizoně, Senators skolili Nashville
Brankáři Pavel Francouz a Petr Mrazek dostali místo vzájemného souboje volno, nedošlo tak na jejich vzájemný souboj v utkání Colorado Avalanche - Carolina Hurricanes. Hostující tým si odvezl výhru 3:1. Všechny góly padaly až ve třetí třetině, Gabriel Landeskog poslal domácí do vedení, ale poslední tři minuty ovládli Hurricanes a bodovali posedmé v řadě, z toho pošesté slavili výhru.
Celkem 13 gólů viděli diváci v utkání Arizona Coyotes - Minnesota Wild, v němž se po výsledku 8:5 radovali z vítězství hosté. První třetinu přitom prohráli 0:1, když u gólu Phila Kessela si další nahrávku připsal Taylor Hall. Celkem čtyři hráči končili zápas se ziskem tří bodů. Nick Schmaltz v dresu poražených stihl tři asistence, v dresu hostů si shodnou bilanci 1+2 připsali Marcus Foligno, Mats Zuccarello a Eric Staal.
O něco skromnější byla gólová nadílka v kanadské metropoli, kde ale Ottawa Senators potěšili své fanoušky výhrou 5:4 po prodloužení nad Nashville Predators. Vývoj zápasu byl jako na houpačce. Po 23 odehraných minutách vedli ještě hosté těsně 1:0, ale další góly dávali Senators a ve 42. minutě vedli 4:1. Už v 54. minutě ale vyrovnával Roman Josi. Poslední slovo měl však Anthony Duclair, jenž svým 20. gólem sezony rozjásal domácí v čase 62:40.
Zcela shodný výsledek se zrodil v utkání Vancouver Canucks - Vegas Golden Knights. Výhru domácích 5:4 zařídil po minutě a půl z prodloužení Christopher Tanev. Dvěma góly se v dresu Canucks zaskvěl Elias Pettersson.
Také Columbus Blue Jackets si nechali rozhodující úder až na prodloužení. V utkání s Los Angeles Kings je nejprve zachránil v čase 58:17 Boone Jenner, po 71 sekundách pak rozhodl Pierre-Luc Dubois.