kovalchuk

Ruský kanonýr Ilya Kovalchuk se při svém návratu do NHL po pěti letech bodově neprosadil a jeho nový tým Los Angeles Kings načal sezonu prohrou se San Jose Sharks 2:3 po prodloužení. Ve dvou duelech pátečního programu se objevili na ledě jen dva čeští hokejisté. Útočníci Tomáš Hertl v dresu Sharks i Martin Nečas při výhře Carolina Hurricanes na ledě Columbus Blue Jackets 3:1 vyšli naprázdno.

Kovalchuk se při comebacku neprosadil
Kovalcuk hrál před premiérou v barvách Kings naposledy v NHL 27. dubna 2013 proti New York Rangers. Následně opustila jednička draftu z roku 2001 scénu v Severní Americe, přestože měla ještě na dalších dvanáct let kontrakt celkem na 77 milionů dolarů. Doma v Rusku strávil Kovalchuk pět sezon v Petrohradu, než jej opět zlákalo působení v NHL.
S Los Angeles uzavřel tříletý kontrakt na 18,75 milionu dolarů. V první vystoupení si pokazil bilanci rovného bodu na zápas v kariéře NHL. Za Atlanta Thrashers a Devils dosud v základní části NHL nasbíral v 816 zápasech stejný počet bodů za 417 gólů a 399 nahrávek.
Duel se pro Kings nevyvíjel dobře a Sharks vedli už 2:0. V polovině úvodního dějství otevřel skóre úspěšnou tečí Timo Meier a ve 14. minutě zvýšil náskok střelou z pravého kruhu Evander Kane. Ještě v první třetině snížil zakončením do odkryté branky Anze Kopitar a trefou po 37 sekundách druhé třetiny vynutil prodloužení Tyler Toffoli.
V závěru třetí třetiny mohl ještě rozhodnout v přesilové hře Hertl, ale před Jonathanem Quickem neuspěl. V čase 62:54 však ve prospěch Sharks, kteří ve středu prohráli doma s Anaheimem 2:5, rozhodl Kevin Labanc.
Obránce Radim Šimek, který čeká na první vystoupení v NHL, sledoval cestu svých spoluhráčů za vítězstvím opět z tribuny.

Kaneova branka proti Los Angeles

Výhru Caroliny vychytal McElhinney
V brance Caroliny místo českého gólmana Petra Mrázka, který ve čtvrtek v úvodním utkání sezony nezabránil 18 úspěšnými zákroky domácí porážce 1:2 po prodloužení s New York Islanders, dostal přednost pětatřicetiletý Curtis McElhinney. Pochytal 31 střel a vysloužil si ocenění pro první hvězdu zápasu.
"Já jsem vděčný, že chytám v této lize. Jsem šťastný, že mi Carolina dala šanci, ale byl to hodně těžký týden pro mě i pro mou rodinu. Jsou ještě pořád v Torontu a zatím nevím, kdy budeme spolu," řekl McElhinney, jehož Carolina získala v pondělí ze seznamu volných hráčů, kam jej zařadili Toronto Maple Leafs.
První vítězství v roli hlavního kouče NHL oslavil Rod Brind'Amour, který působil v týmu Hurricanes sedm let jako asistent trenéra a 8. května nahradil odvolaného Billa Peterse. "Kluci bojovali. Udělali jsme sice řadu chyb, ale dokázali jsme jen napravit," prohlásil Brind'Amour.
Shodně gólem a asistencí se podíleli na vítězství Sebastian Aho a Micheal Ferland. První bod v druhém utkání v NHL si připsal ruský útočník Andrei Svechnikov, dvojka letošního draftu. Asistoval po 103 sekundách hry u úvodní branky Jordana Martinooka.

Aho se trefil bekhendem

Ve 13. minutě vyrovnal Brandon Dubinsky, ale Hurricanes vrátil ve druhé třetině vedení v čase 26:33 Aho a ve 46. minutě pojistil výhru Ferland. McElhinney, který v letech 2013 až 2017 chytal i za Columbus, v dresu Toronta proti Blue Jackets třikrát prohrál. Teď si v novém působišti připsal konečně úspěch. "Bylo pěkné se takto v novém klubu předvést," dodal McElhinney.
Devatenáctiletý Nečas stejně jako v úvodním utkání strávil na ledě v barvách Caroliny přes jedenáct minut, z toho téměř minutu v početní výhodě, ale na svůj první bod v NHL stále čeká.
Dvanáctý muž loňského draftu v minulé sezoně nastoupil v jednom utkání NHL a vrátil se ještě do české extraligy do Komety Brno. Letos v přípravě bodoval ve všech čtyřech duelech a připsal si tři branky a asistenci.
Do sestavy Blue Jackets se ani ve druhém utkání v novém ročníku nevešel útočník Lukáš Sedlák, který opět zůstal na tribuně.