Lemieux-92 3-24

Edmonton Oilers píší další kapitolu své historie, když se ve svém prvním play off po 11 letech přiblížili k postupu do finále Západní konference. Vyřadili San Jose Sharks, kteří před rokem hráli finále Stanley Cupu a nad Anaheim Ducks vedou ve 2. kole 2:0. Oilers tak živí naději, že získají první titul od roku 1990, kdy zakončili fantastické období pátým Stanley Cupem za sedm let.
V rámci stoletého výročí založení ligy si NHL.com v této sezoně připomíná události každého týdne v průběhu dějin.

Podívejte se na hlavní události historie v týdnu od 23. do 29. dubna.
23. dubna 1996: V hale Thunderdome se sešla největší návštěva v historii play off NHL. Zápas mezi domácími Tampa Bay Lightning a Philadelphia Flyers na stadionu, který měl původně sloužit pro baseball, sledovalo 25.945 diváků a Lightning ho vyhráli 5:4 po prodloužení.
24. dubna 1969: Jean Beliveau vstřelil v play off 79 gólů, ale jen jeden dal v prodloužení. Stalo se to před 48 lety v zápase s Boston Bruins, kterým rozhodl o postupu Montreal Canadiens do finále Stanley Cupu.
25. dubna 1989: Mario Lemieux předvedl nejspíš nejlepší výkon jednotlivce v jednom zápase Stanley Cupu. K výhře Pittsburgh Penguins nad Philadelphia Flyers v poměru 10:8 přispěl pěti góly a třemi asistencemi, což je dodnes rekord NHL.
26. dubna 1975: New York Islanders se stali druhým týmem historie NHL, který otočil sérii z 0:3 na zápasy na 4:3. Obrat dokonali výhrou 1:0 nad Pittsburgh Penguins v sedmém zápase.
27. dubna 1994: Zatímco Lemieux ukázal nejlepší výkon útočníka v jednom zápase play off, totéž se dá říct o Dominiku Haškovi mezi brankáři. V utkání prvního kola zastavil český gólman Buffalo Sabres všech 70 střel New Jersey Devils a stál za výhrou 1:0 ve čtvrtém prodloužení. Martin Brodeur si na druhé straně připsal 49 zákroků, ale ani to nestačilo.
28. dubna 1992: Na tom, že Detroit Red Wings porazili Minnesota North Stars v prodloužení šestého zápasu prvního kola 1:0, by zas tolik zvláštního nebylo. Tento duel však vstoupil do historie jako první utkání play off, o jehož výsledku rozhodlo přezkoumání situace u videa.
29. dubna 1986:Claude Lemieux skóroval v 7. zápase finále Adamsovy divize (2. kola play off) a posunul Montreal Canadiens do finále konference přes Hartford Whalers. Lemieux se stal prvním nováčkem, jenž rozhodl prodloužení sedmého zápasu play off.