CAN win WJC

Potřebujete někomu vysvětlit, proč je hokej nejkrásnější hra ze všech? Pak mu pusťte záznam z nedělního finále mistrovství světa do dvaceti let. Anebo mu o tomhle zápase jenom vyprávějte - i to totiž bude stát za to.

Kanada v úchvatném duelu o zlato porazila Rusko 4:3, vybojovala tím svůj osmnáctý juniorský titul.
Ale jakým způsobem k tomu v Ostravě došlo!
Zámořský celek se zdál být úplně na kolenou, Rusové dlouho působili soustředěně a ukázněně. Ještě v 50. minutě vedli o dva góly.
Pak se ale stalo něco, o čem budou v hokejem poblázněné Kanadě možná i skládat básně. Tým ve tmavých dresech dokonal dechberoucí obrat, o vítězství ho neobral ani fantasticky bláznivý závěr, kdy několik odpískaných i neodpískaných vyloučení hrozilo znovu úplně zamíchat kartami.
[Pro zpravodajství NHL.com/cs z mistrovství světa juniorů klikněte zde]
Nestalo se tak. Kanaďané sice ve skupině od stejného soupeře schytali potupný výprask 0:6, tentokrát ale po závěrečné siréně zvedali ruce nad hlavu. Navzdory vyšponované řevnivosti jejich úspěch uznali sportovně i protivníci, ruku si po utkání podali též dříve poškorpení Grigorij Děnisenko a Barrett Hayton.
Ostravou znělo: Oh, Canada! A taky: Ó, to byl tedy hokej!
Vlastně je to přitom celkem paradoxní, nedělní střetnutí dlouho nepůsobilo nijak mimořádně. První třetina byla především bojovná, navzdory několika vyloučením gól nepřinesla. Až ve druhém dějství to tam začalo padat: z celkem třiceti střel prošly za gólmany dvě v ruský a jedna v kanadský prospěch.
Když pak Maxim Sorkin ve 49. minutě zaznamenal přesnou trefou svůj první bod na turnaji a zvýšil vedení na 3:1, osud bitvy se zdál rozklíčován.
Omyl. Jen o pár vteřin poté totiž zbloudilá rána trefila Connora McMichaela do nohy tak šikovně, že puk zapadl přesně za gólmana Amira Miftachova - 2:3. O další dvě minuty zamířil kvůli naprosto nesmyslnému faulu za katr Dmitrij Voronkov; Kanaďané si chviličku nahrávali, načež ofenzivní premiant Hayton nádherně trefil růžek branky.
Najednou bylo vyrovnáno. A teprve teď měla zápasová centrifuga nabrat to opravdové tempo: Čtyři minuty před koncem třetí třetiny upláchnul kanadský sprinter Akil Thomas, nejdřív ošálil váhajícího ruského beka, načež vzápětí ladnou kličkou nachytal i zalezlého Miftachova.
Hala burácela, tahle pointa brala dech. Jenže všechno to mohlo dopadnout ještě úplně jinak!
V čase 57:19 byl za hákování vyloučen Kevin Bahl, o chvíli později měl jít navíc ven dost možná i další kanadský hráč. Rozhodčí však v jeho vyhození kotouče mimo led zdržování hry neviděli. A jakmile následně Pavel Dorofejev velehloupě vyrazil hůl soupeři z ruky, byla z toho místo dvojnásobné přesilovky hra čtyři na čtyři.
Nedosti na tom - ruský zmar korunoval Děnisenko, když vztekle mrštil zlomenou hokejkou o led a místo výhody celku kouče Valerije Bragina se tak zničehonic konala přesilovka kanadská. S její pomocí už Hayton a spol. další výsledkové tornádo nedopustili. A mohli slavit.
Ofenzivní opory zajistily Švédsku bronz
Už před finále se rozhodlo i o tom, kdo si z Česka odveze bronzové medaile. Třetím nejlepším mužstvem šampionátu se nakonec stalo Švédsko, byť ani proti Finům nepředvedlo po semifinálové porážce od Rusů tak dominantní výkon, jakými ohromilo třeba ve skupině nebo ve čtvrtfinále proti hostitelskému výběru.

Sweden-Wins-Bronze-MW

Tým kouče Tomase Montena ovládl nedělní duel výsledkem 3:2, ještě v polovině zápasu přitom prohrával 1:2. K obratu mu pomohly vedle střelce šťastného vítězného gólu Linuse Öberga především tři vrchní ofenzivní osobnosti - Samuel Fagemo (1+1), Rasmus Sandin (1+0) a Nils Höglander (0+1).
Jistě ne náhodou se všichni tři vešli i do nejproduktivnější pětice celého mistrovství.
V utkání o bronz jejich mančaft podržel též brankář Hugo Alnefelt, který pokryl 21 finských střel a obstál i při soupeřově závěrečné power-play. Obhájce loňského prvenství i díky němu skončil až čtvrtý.