Skip to main content

Juniori prehrali s Ruskom, chystajú sa na Švédov

Napsal Michael Langr

Z bodového hľadiska to bola len ďalšia porážka, ale z hľadiska výkonu a naladenia sa na štvrťfinále to nebolo zase také zlé. Slovenskí juniori prehrali na majstrovstvách sveta do 20 rokov s Ruskom 1:2 a predovšetkým vďaka solídnej obrane dokázali, že pri dobrej konštelácii môžu hrať vyrovnanú partiu aj so svetovou špičkou.

Už pred zápasom bolo jasné, že Slovensko skončí v skupine štvrté a v sobotnom štvrťfinále sa stretne so Švédskom. Duel so zbornou preto mohol slúžiť pre kouča Ernesta Bokroše ako test sily a pripravenosti jeho zverencov.

"Aj keď to bol zápas, ktorý z nášho pohľadu už nič neriešil, chlapci ho odohrali veľmi dobre. Výsledok je pre nás priaznivý a teší ma aj to, že sa nám nikto nezranil pred dôležitým štvrťfinálovým zápasom so Švédskom," povedal Bokroš podľa hockeyslovakia.sk.

Zápasy na MS20

Štvrtok
Rusko - Slovensko 2:1
USA - Dánsko 4:1
Česko - Fínsko 4:5
Kanada - Švédsko 2:5

Štvrťfinále - sobota
13:00 SEČ Rusko - Dánsko
15:00 SEČ Švédsko - Slovensko
17:00 SEČ Fínsko - Kanada
19:00 SEČ USA - Česko

Rusko sa dostalo do vedenia gólom Artura Lautu v čase 15:29. V polovici druhej tretiny zvyšoval Yegor Rykov, ktorý pekne trafil z pozície medzi kruhmi.

Slováci nehrali zle, trpezlivo bránili a vytvárali si šance, v celom zápase však nedokázali využiť ani jednu zo siedmich presiloviek vrátane takmer minútovej výhody o dvoch hráčov.

"Stále to je tá istá pesnička: nevyužívame presilové hry. Mrzí ma, že sme nevyužili hlavne tú o dvoch hráčov, ale aj piatich proti štyrom. Z toho si musíme vziať ponaučenie," upozornil Bokroš. "V hre piatich proti piatim Rusi strážili výsledok a nakoniec duel aj vyhrali."

Štyri minúty pred koncom druhej tretiny sa Slovensku podarilo znížiť, keď sa strelou po vhadzovaní presadil Christian Jaroš. Do tretej tretiny tak išli Bokrošovi zverenci nabudení a chvíľami boli lepším tímom. Päť minút pred koncom však napriek veľkému tlaku nevyužili ďalšiu presilovku a Rusko si víťazstvo 2:1 ustrážilo.

SKUPINA A Z Skore B
1. Švédsko 3 14:3 9
2. USA 4 18:5 9
3. Kanada 3 11:7 5
4. Dánsko 4 4:16 3
5. Švajčiarsko 4 7:23 1
SKUPINA B
1. Rusko 4 11:7 11
2. Fínsko 4 23:13 9
3. Česko 4 12:10 7
4. Slovensko 4 8:14 3
5. Bielorusko 4  6:19 0

Zborná si tým zaistila prvenstvo v skupine B a papierovo slabšieho súpera pre štvrťfinále - Dánsko. V štyroch zápasoch stratila jediný bod v úvodnom zápase proti Česku a dostala len sedem gólov.

Ešte obávanejšia je však defenzíva Švédov, suverénov skupiny A. Tí si prvenstvo zaistili už po troch zápasoch, v ktorých inkasovali celkovo len trikrát.

Pri silvestrovskej oslave tak mladí Slováci môžu premýšľať o tom, ako si poradia s bezchybnou severskou obranou a perfektnou formou brankára Linusa Soderstroma, ktorý mal pred posledným duelom s Kanadou na turnaji skvelú úspešnosť 95,3 percenta.

"Záver tohto dňa bude normálny, bez osláv. Sme na majstrovstvách sveta a preto žiadne oslavy nehrozia. Sústredíme sa na Švédov, ktorých chceme zaskočiť," uviedol Bokroš.

Ten s predchodcami tohtoročného výberu vybojoval na poslednom šampionáte do 20 rokov senzačné bronzové medaile, keď sa cez štvrťfinále dostal vyradením Česka. Tentoraz však všetko nasvedčuje tomu, že ho čaká ešte o úroveň lepší súper.

Ctete více

NHL aktualizovala Zásady ochrany osobních údajů s platností od 27.2.2020. Prosím pozorně si je přečtěte. NHL používá cookies, web beacons a další podobné technologie. Používáním webových stránek NHL a dalších online služeb dáváte souhlas s praktikami popsanými v našich Zásadách ochrany osobních údajů a v Podmínkách služby včetně našich Zásad pro cookies.