CAN_Celly_WJC_Roundup

Překvapení se nekonalo. Česká reprezentace na mistrovství světa hráčů do 20 let ve Vancouveru nestačila na domácí Kanadu a prohrála s obhájci titulu 1:5. Výběr trenéra Václava Varadi má před závěrečným duelem ve skupině A s Dánskem na kontě ze tří zápasů jen dva body a stále čeká na zajištění postupu do čtvrtfinále.

Hrát o play off a zároveň únik boji o udržení bude český výběr v pondělí ve 22:00 SEČ a k postupu mu stačí neprohrát v základní hrací době. Dánové jsou ale na turnaji po třech vystoupeních bez bodu i bez vstřelené branky se skóre 0:22, i když po úvodním debaklu s Kanadou 0:14 předvedli ve svých výkonech zlepšení.
"Poctivě se na to utkání připravíme. Musíme dát víc gólů než soupeř, to se budeme snažit do kluků dostat. Sebedůvěra a odhodlání musejí být, bez toho bude to utkání komplikované," citoval Varaďu web hokej.cz.
I proti favorizované Kanadě měli čeští mladící více šancí, než promítli do konečného výsledku. Potvrdili opět trápení v koncovce. V úvodním duelu se Švýcarskem (2:1 po prodloužení) se prosadili jen dvakrát, proti Rusku (1:2) i proti Kanadě pouze jednou.
Povedlo se to před 17.012 diváky v Rogers Areně jen v sedmé minutě Ondřejovi Machalovi, který v přečíslení dvou na jednoho proměnil přihrávku Jana Jeníka. Byla to hned po 37 sekundách odpověď na úvodní gól Maximea Comtoise, který poslal puk za Jiřího Pateru o tělo Martina Kauta.
Kaut, jehož letos draftovali v prvním kole na 16. místě Colorado Avalanche, byl smutným hrdinou úvodního dějství. Ve 12. minutě při jeho vyloučení vrátil Kanadě vedení Brett Leason.
"Nehrajeme tak dobře, jak bychom měli. Prvních pár minut to bylo opravdu dobré, ale pak začala úřadovat první lajna Kanady. Dominovali. My potřebuje být lepší - hlavně já, Nečas a Zadina. Musíme proměňovat přesilovky. Teď hrajeme za dva dny a musíme porazit Dánsko," řekl Kaut webu iihf.com.
Ještě stále v první třetině zvýšil svou první brankou na turnaji sedmnáctiletý útočník Alexis Lafreniere, který by se podle prognóz mohl stát v roce 2020 jedničkou draftu NHL.
V dalších dvou dějstvích Kanada přidala po gólu - trefili se MacKenzie Entwistle a Morgan Frost. Od třetí třetiny se do českého brankoviště postavil místo Patery Jakub Škarek.
Patera inkasoval z 20 střel čtyřikrát a Škarek pustil za svá záda jediný z deseti pokusů Kanaďanů. Za vítěze si připsal 23 úspěšných zákroků Mike DiPietro. Domácí výběr má ze tří duelů devět bodů a skóre 22:3.
"Mít čtyři góly za tři zápasy, to je na náš tým málo. Přál bych si, aby kluci dali víc branek a pomohli nám. Bojujeme, hrajeme urputně, blokujeme střely. Jsme odpovědní v obranném pásmu, byť jsme v některých fázích pod tlakem. Ale my potřebujeme góly, abychom vyhráli utkání," dodal Varaďa.
Na třetí místo před Varaďův výběr se posunuli Švýcaři, kteří si díky vítězství nad Dánskem 4:0 polepšili na čtyři body. Hattrickem se předvedl forvard Philipp Kurashev. Talent patřící v NHL Chicago Blackhawks si vylepšil bilanci na turnaji na pět tref.
Ve skupině B ve Victorii zůstává bez bodu po třech zápasech Slovensko, které podlehlo Finsku 1:5. O čtvrtfinále bude bojovat tým trenéra Ernesta Borkoše v pondělí ve 4:30 SEČ s nováčkem Kazachstánem, který v dosavadních dvou utkáních také nebodoval.
V boji o čelo skupiny B dosáhly Spojené státy americké na bod proti Švédsku, přestože ještě ve 49. minutě prohrávaly už 0:4. Čtyřmi body za tři branky a jednu asistenci k tomu pomohl Ryan Poehling, který dvěma góly v poslední minutě základní hrací doby dovršil čistý hattrick. Švédové ale v čase 63:51 rozhodli díky gólu Adama Boqvista a vedou o bod právě před USA.