1121_czech

Český útočník Dmitrij Jaškin ukončil v úterním utkání NHL desetizápasový střelecký půst a přispěl svým druhým gólem v sezoně k vítězství St. Louis Blues nad Edmonton Oilers 8:3. Jeho tým se díky tomu dostal do čela ligy o bod před Tampa Bay Lightning. Forvard Jakub Voráček neodvrátil jednou trefou domácí prohru Philadelphia Flyers s Vancouver Canucks 2:5.

St. Louis Blues - Edmonton Oilers 8:3
Jaškin se zapsal mezi střelce v osmé minutě, kdy zvýšil na 2:0. Prosadil se na pravé straně u mantinelu v souboji s Ryanem Stromem a překvapil brankáře Cama Talbota střelou přesně do levého horního rohu branky. Vylepšil svou bilanci na šest bodů v 19 duelech sezony.
Talbot inkasoval dvakrát ze tří střel a přenechal své místo v brance Laurentovi Brossoitovi, který ale také kanonádu Blues nezastavil a z 37 pokusů domácích skončilo za jeho zády dalších šest. Palbu řídil hlavně útok Vladimir Tarasenko, Jaden Schwartz a Brayden Schenn, který byl u pěti gólů a posbíral dohromady 12 bodů.

Tarasenko s Schennem zaznamenali po dvou trefách a dvou asistencích, Schwartz si připsal gól a tři přihrávky. Tarasenko stihl dokonce takzvaný hattrick Gordieho Howea, protože se ve druhé třetině popral s Mattem Benningem. Potvrdil, že Blues bojují jako tým.
"Když vidíte ostatní kluky, jak bojují a blokují střely, nechce být ten jediný, kdo to nedělá. Hrajeme jeden za druhého. Snažíme se najít lépe postavené spoluhráče a vytvořit mu co nejlepší pozici," řekl po utkání Tarasenko.
Blues, k jehož oporám patří i útočník Vladimír Sobotka, si polepšili na 33 bodů z 22 zápasů. Dosavadní lídr Tampa Bay dosáhl na 32 bodů z 20 utkání.
Philadelphia Flyers - Vancouver Canucks 2:5

Voráček se v polovině závěrečné třetiny trefil z pozice za levým kruhem, kam mu nabil Claude Giroux. Snížil svým šestým zásahem v ročníku na 2:4, ale Flyers už znovu vyzrát na Jacoba Markstroma nedokázali a připsali si pátou porážku v řadě. Dosáhli v této černé sérii pouze na dva body za porážky v nastavení.
Voráček jako nejproduktivnější český hráč v soutěži bodoval ve třetím duelu za sebou, ale ani dvě góly a třemi přihrávkami nedokázal pomoci Philadelphii šňůru neúspěchů utnout. V kanadském bodování ligy je s 26 body z 21 zápasů celkově osmý.
Poprvé po pěti zápasech dostal v brance Flyers před Brianem Elliottem přednost Michal Neuvirth, ale vydržel tam jen do 35. minuty. Inkasoval z 22 střel čtyři branky a přepustil místo opět Elliottovi, který za svá záda nepustil žádný ze 13 pokusů Canucks.
Obránce Radko Gudas při desetizápasovém disciplinární trestu za faul na Mathieua Perraulta z Winnipeg Jets podruhé za sebou v sestavě Philadelphie chyběl.
Flyers sice v utkání vedli po osmi minutách hry díky trefě bek Ivana Provorova ještě v polovině úvodního dějství stav otočily brankami v rozmezí 19 vteřin Daniel Sedin a Brock Boeser.
Na začátku druhé třetiny zvýšil v přesilové hře svou druhou trefou v utkání Boeser a v 35. minutě upravil v další početní výhodě Sven Baertschi už na 4:1. Po Voráčkově korekci skóre pečetil výsledek 21 vteřin před koncem do prázdné branky Loui Eriksson.
Dallas Stars - Montreal Canadiens 3:1

Stars potvrdili, že se jim doma na rozdíl o duelů venku skvěle daří a připsali si v American Airlines Center už osmou výhru z posledních devíti utkání. Montreal si připsal čtvrtou prohru v řadě a potřetí za sebou vyšel bodově naprázdno při skóre 5:14.
Canadiens sice v Dallasu získali ve 33. minutě v přesilové hře vedení díky gólu Brendana Gallaghera, ale na konci druhého dějství otočili stav brankami během 59 vteřin Devin Shore a Jason Spezza. V závěru při hře Montrealu bez brankáře dovršil výsledek Tyler Seguin.
V dresu Stars se na ledě radoval z výhry útočník Radek Faksa, který v minulých dvou zápasech skóroval a tentokrát nebodoval. Jeho spoluhráč Martin Hanzal v sestavě chyběl kvůli zranění ruky. Za Montreal hrál při dlouhodobé absenci Aleše Hemského z Čechů opět jen Tomáš Plekanec.
1. Vladimir Tarasenko (STL): 2 góly, 2 asistence, 4 plusové body, 8 střel
2. Brayden Schenn (STL): 2 góly, 2 asistence, 4 plusové body, 4 střely
3. Jaden Schwartz (STL): 1 gól, 2 asistence, 4 plusové body, 1 střela