Vrána dal vítězný gól s Islanders

Už pátý vítězný gól v této sezoně NHL si připsal český útočník Jakub Vrána. Dvaadvacetiletý střelec se 22. trefou v ročníku podílel na obratu Washingtonu z 1:4 na 6:4. Hlavní hvězdou sobotního odpoledního duelu v Nassau Coliseum byl kapitán Capitals Alexandr Ovečkin, který podruhé za sebou nastřílel hattrick a s 692 góly v historické tabulce střelců přeskočil dosud desátého Maria Lemieuxe (690 branek) a dostihl devátého Stevea Yzermana.

Třemi body za dvě branky a jednu asistenci potvrdil skvělou formu Dominik Kubalik, jenž pomohl k vítězství Chicaga v Torontu 6:2. Upevnil si tak s 20 trefami vedení v tabulce střelců mezi ligovými nováčky.
Vrána dovršil obrat
Své osobní maximum čtyř vítězných branek z minulé sezony překonal Vrána v čase 57:30, kdy dokonal skvělý comeback Capitals. Při forčekingu vystihl rozehrávku Joshe Baileyho, z pravého kruhu překonal Semjona Varlamova střelou na vyrážečku a otočil stav na 5:4.
"Máme opravdu silný tým a věříme jeden druhému. I ve chvíli, kdy prohráváme o tři góly a hodně lidí si myslí, že je po zápase, tak bojujeme dál. Hráli jsme naši hru a je pěkné, že jsme vyhráli," řekl Vrána.
Bodoval tak v osmém utkání za sebou a má v nich na kontě sedm branek a dvě asistence. Pouhé dvě branky dělí odchovance pražských Letňan od vyrovnání osobního rekordu 24 tref z minulého ročníku. Za svůj výkon byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.
Tou hlavní se stal Ovečkin. Čtyřiatřicetiletý ruský kanonýr nejdříve v čase 10:22 po přihrávce Nicklase Bäckströma proměnil únik, otevřel skóre a vyrovnal se na desátém místě historické tabulky střelců Lemieuxovi. Legenda Pittsburgh Penguins stihla 690 branek v 915 zápasech v NHL, Ovečkin hrál svůj 1133. duel základní části.

Ovečkinův hattrick a vyrovnání Yzermana

Islanders ještě v úvodním dějství stav otočili. Postarali se o to Brock Nelson a Casey Cizikas. Ve druhém dějství domácí díky gólům Jordana Eberleho v přesilové hře a Devona Toewse vedli dokonce už 4:1. Do závěrečné části nahradil Bradena Holtbyho Ilya Samsonov a Capitals zaveleli k obratu.
Ve 43. minutě jej rozjel po přihrávce slovenského útočníka Richarda Pánika Carl Hagelin, v čase 45:18 se zapsal mezi střelce znovu Ovečkin. Kličkou se zbavil na levém kruhu Scotta Mayfielda, v pádu nahodil puk a ten srazil za Varlamovova záda Ryan Pulock.
O vyrovnání se postaral tečí střely Dmitrije Orlova Tom Wilson a po Vránově trefě ještě pojistil 36 sekund před koncem výsledek při hře Islanders bez brankáře Ovečkin. Vyrovnal se někdejšímu kapitánovi Detroit Red Wings Yzermanovi, který zaznamenal 692 tref v 1514 utkáních v NHL.
"Jsou to skvělí hráči. Je to něco výjimečného. Je to historie. Mám před sebou stále ještě rok a půl (s platným kontraktem) a potom uvidíme, co se bude dít. Nechal jsem na ledě všechno, protože teď mě čeká týden volna. Bude čas si odpočinout a připravit se na druhou polovinu sezony," prohlásil Ovečkin, který dal svůj 26. hattrick v kariéře v NHL.
Se 34 trefami se vyrovnal na druhém místě aktuálního pořadí kanonýrů Austonu Matthewsovi z Toronto Maple Leafs a na dva góly se dotáhl na českého lídra Davida Pastrňáka z Boston Bruins. Stejnou ztrátu má i v historickém pořadí na osmého Marka Messiera.
"Je skvělé sledovat ho, jak sbírá tyto rekordy. Má úžasnou střelu. Nejlepší, jakou jsem kdy viděl," řekl Vrána na adresu lídra Washingtonu. V příštím zápase 27. ledna na ledě Montreal Canadiens bude Ovečkin Capitals chybět, protože má na jeden zápas stopku za neúčast na Utkání hvězd NHL, z kterého se omluvil.
Kubalík opět při chuti
Potřetí za poslední čtyři zápasy se dokázal Kubalík trefit dvakrát v utkání a povedlo se mu to jako prvnímu nováčkovi v historii Blackhawks. Z posledních sedmi vystoupení vyšel střelecky naprázdno jen v minulém utkání ve středu při prohře v Montrealu 1:4. Tříbodový zápas předvedl v NHL podruhé, v duelu 2. ledna při prohře ve Vancouveru 5:7 zaznamenal tři asistence.
V Torontu si připsal první bod po 21 sekundách, kdy sice tečí minul, ale po odrazu puku od zadního mantinelu překonal Frederika Andersena za záporného úhlu Drake Caggiula. Ještě v úvodním dějství zvýšili náskok Blackhawks Toews a Brandon Saad.
Po 25 sekundách druhé třetiny sice snížil v přesilové hře William Nylander, ale ve 24. minutě se prosadil opět Toews a v polovině utkání upravil Kubalík už na 5:1. Při rychlém brejku jej uvolnil bekhendem Toews a plzeňský odchovanec se trefil z levého kruhu.

Kubalík fantasticky trefil Toewsovu nahrávku vzduchem

Na snížení Alexandera Kerfoota odpověděl ve 38. minutě opět Kubalík. Zaokrouhlil svůj počet na 20 gólů ze 47 duelů v NHL opravdovou lahůdkou. Toews vyslal puk bekhendem před branku vzduchem a Kubalík jej baseballovým pokusem poslal za přesouvajícího se Andersena.
Kubalík má v osmi lednových zápasech na kontě 13 branek za devět tref a čtyři asistence. Šplhá i v produktivitě nováčků a je s 31 body čtvrtý. O čtyři body více mají švédský útočník Victor Olofsson z Buffala (16+19) a kanadský obránce Cale Makar (11+24).
"Je to neuvěřitelné. Stále se snažím dělat maličkosti, chodit do branky a střílet, když to jde. Daří se nám v lajně a vychází to už z obranného pásma," uvedl Kubalík, který byl druhou hvězdou duelu.
Ocenění pro nejlepšího hráče duelu získal Toews, který nasbíral čtyři body za dvě branky a dvě asistence. Chicago tak i díky svému kapitánovi drží čtyřzápasovou vítěznou sérii, nejdelší v sezoně. "Ukázali jsme určitou vyzrálost a charakter týmu. Získali jsme za prvních čtyřicet minut náskok a věděli jsem, že při ofenzivní síle soupeře nemůžeme sundat nohu z pedálu," prohlásil Toews.
Tatar rozhodl o výhře Canadiens
Slovenský útočník Tomas Tatar zajistil Montrealu vítězství nad Vegas 5:4 po samostatných nájezdech. Proti svému bývalému klubu rozhodl ve čtvrté sérii, v které překonal Marca-Andreho Fleuryho blafákem do forhendu. Canadiens byli blízko vítězství už v běžné hrací době, ale osm sekund před jejím vypršením vyrovnal Reilly Smith.
Tatar hájil barvy Vegas od konce února 2018 po příchodu z Detroitu a zahrál si s tehdejším nováčkem NHL finále Stanlyeova poháru. Tentýž rok byl 10. září vyměněn do Montrealu spolu s Nickem Suzukim za Marka Pacioretty, který se v sobotu ve třetím vystoupení proti Canadiens poprvé trefil.
I podruhé s Vegas bodoval nový kouč Peter DeBoer, který ve středu nahradil odvolaného Gerarda Gallanta. Po čtvrteční výhře v Ottawě 4:2 si ale připsal v novém působišti první porážku. S výsledkem byl ale spokojený, protože jeho tým prohrával už 0:3 a 2:4. "Ukázali jsme velký charakter. Bojovali jsme a získali tak důležitý bod," pochvaloval si DeBoer.

Tatar překonal v nájezdech Fleuryho a rozhodl

Merzlikins opět zářil
Třetí nulu z posledních čtyř vystoupení si připsal lotyšský gólman Elvis Merzlikins. Ve svém 20. duelu v NHL si vytvořil pětadvacetiletý nováček osobní rekord se 41 úspěšnými zákroky a dovedl Columbus k vítězství nad New Jersey 5:0.
"Snažím se soustředit na svůj výkon a hrát co nejjednodušeji to jde. Nic nepřehánět a nedělat nějaké bláznivé zákroky, protože se snažím šetřit energii," popsal svůj recept na úspěch Merzlikins, jehož Blue Jackets draftovali v roce 2014 ve třetím kole na 76. místě. Do Severní Ameriky zamířil rodák z Rigy po dlouholetém působení v Luganu.
Po zranění Joonase Korpisala vychytal Merzlikins z deseti zápasů osm výher. Proti Devils předvedl už v první třetině 21 úspěšných zákroků. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci zařídil úspěch Columbusu také Cam Atkinson.
Rittich musel strávit prohru
V posledním vystoupením před svou premiérou na Utkání hvězd NHL se musel český gólman David Rittich smířit s porážkou Calgary na ledě Ottawy 2:5. Sedmadvacetiletý odchovanec Jihlavy inkasoval z 20 střel čtyřikrát a na svou 20. výhru sezoně si musí počkat po vystoupení v exhibici v St. Louis.
Poprvé v utkání inkasoval Rittich v osmé minutě, kdy si přihrávku Bradyho Tkachuka srazil nešťastně do vlastní branky Travis Hamonic. V polovině utkání jej překonal z dorážky Chris Tierney a v 37. minutě v přesilové hře zvýšil Connor Brown už na 3:0 pro Senators.

Ve 46. minutě vyrazil český gólman střelu Mikkela Boedkera před Colina Whitea a domácí vedli o čtyři branky. Po snížení Marka Jankowskiho to zkusili Flames bez gólmana a Vladislav Namestnikov dal pátý gól Ottawy. Výsledek ještě zkorigoval Noah Hanifin.
Senators se tak dočkali úspěchu po dlouhé sérii devíti zápasů bez vítězství a z předposledního místa Východní konference poskočili před New Jersey.
Ostatní zápasy: Konecny napodobil Prahu, Minnesota deklasovala Dallas a Makar má klubový rekord
Dvěma góly se podílel na vítězství Philadelphie nad Los Angeles útočník Travis Konecny a takový střelecký výkon převedl podruhé v sezoně. Dvě trefy si připsal také 4. října v úvodním utkání, kdy v duelu NHL Global Series v Praze zařídil výhru Flyers nad Chicagem 4:3.
Minnesota rozdrtila Dallas 7:0 a po sérii čtyř porážek uspěla podruhé za sebou. Na kanonádě Wild se podílelo sedm různých střelců a tři body za gól a dvě asistence zaznamenal Jason Zucker. Alex Stallock si připsal díky 27 zákrokům druhé čisté konto v sezoně a celkově sedmé v kariéře v NHL.
Šestizápasová bodová série St. Louis skončila v Denveru, kde obhájce Stanley Cupu prohrál s domácím Coloradem 3:5. Gólem se na úspěchu Avalanche podílel Cale Makar, který s 11 góly v sezoně překonal nováčkovský klubový rekord mezi obránci. Překonal výkon Johna-Michaela Lilese z ročníku 2003-04.
Pod vítězství Edmontonu nad Arizonou 7:3 se podepsal svým prvním čtyřbodovým výkonem v kariéře NHL Riley Sheahan. Připsal si gól a tři asistence. Dvě branky vítězů dal kapitán Connor McDavid a drží se s 76 body v čele produktivity ligy o bod před spoluhráčem Leonem Draisaitlem, jenž si připsal dvě přihrávky.

McDavid využil přesilovku povedenou ranou zápěstím

Florida si připsala čtvrtou výhru za sebou díky výsledku 4:1 na ledě nejhorší týmu ligy Detroitu. Podílel se na tom 27 zásahy brankář Sergei Bobrovsky, který se do brankoviště Panthers vrátil po douzápasové absenci kvůli zranění v horní části těla.
Po třech výhrách za sebou neuspělo Buffalo, které podlehlo v Nashvillu 1:2. Obrat Predators dovršil v 54. minutě v přesilové hře Craig Smith. V dresu poražených nebodoval poprvé po devíti zápasech Jack Eichel.
Vancouver zdolal San Jose 4:1 a oslavil osmou domácí výhru za sebou. Celkově vyhráli Canucks jedenácté z posledních čtrnácti utkání. Sharks zakončili třízápasový trip třetí prohrou.