VranaPrimary

Dvě asistence Jakuba Vrány při výhře Washington Capitals, přesné zásahy Filipa Chlapíka, Tomáše Hertla i Dominika Kubalíka či skvělý výkon gólmana Pavla Francouze. To všechno nabídl sobotní program NHL, jenž zároveň uzavřel podnik Global Series. I druhý duel ve Stockholmu ovládl celek Tampa Bay Lightning.

Vránovy asistence pomohly Capitals k další výhře
Skvělou aktuální formu potvrdili hráči celku Washington Capitals, kteří na domácím ledě přehráli Vegas Golden Knights 5:2 a do tabulky si připsali už šestou výhru v řadě.
Na ní se významně podílel i útočník Jakub Vrana, jenž zaznamenal dvě asistence. Obě navíc stihl v úvodních šesti minutách hry, Capitals totiž mohli těžit z výtečného vstupu do utkání.
Už po 58 sekundách hry stál Vrána u zrodu akce, na jejímž konci byl zakončující Evgeny Kuznetsov. O necelých pět minut později pálil po pobídce od českého reprezentanta Tom Wilson a náskok Washingtonu navýšil.
"Z našeho vstupu do utkání jsem byl nadšený, byli jsme skvěle připravení," prohlásil trenér Capitals Todd Reirden. "Přesně tohle jsme od hráčů před zápasem vyžadovali. Jejich reakce byla výborná."
Golden Knights sice dokázali zásluhou Maxe Paciorettyho do konce první třetiny snížit, v té druhé si ale domácí vzali náskok dvou branek zpět, když se trefil poprvé v kariéře Jonas Siegenthaler.
Následovala znovu reakce Vegas, Reilly Smith v čase 37:27 zužitkoval přesilovou hru a vrátil svému týmu naději. Další branky ale mužstvo z Nevady nepřidalo.
Závěrečnou část totiž opanoval domácí útočník Nicklas Backstrom, jenž vstřelil dva góly, podtrhl výhru Capitals a protáhl svou bodovou sérii na jedenáct utkání.
"Nehráli jsme dobře. V zápase prakticky nebyl moment, kdy bychom si mysleli, že můžeme zvítězit," uznal hostující kouč Gerard Gallant. "Musíme hrát mnohem lépe."
Vrána se díky dvěma nahrávkám dostal v sezoně na bilanci devíti branek a sedmi asistencí. K tomu má čtyři plusové body v hodnocení účasti na ledě.

Kuzněcov otevřel skóre z úniku po Orlovově pasu

Chlapík se trefil, Ottawa uspěla
Třetí výhru z posledních čtyř utkání oslavil celek Ottawa Senators, jenž v domácím prostředí udolal trápící se mužstvo Carolina Hurricanes 4:1.
Základ úspěchu kanadského týmu položil český útočník Filip Chlapik, jenž se dostal k dorážce a v čase 9:34 vstřelil svou první branku v ročníku.
"Ukázali jsme, že dokážeme porazit i ty nejsilnější týmy v lize," prohlásil po duelu Chlapík. "Určitě nám to dodá sebevědomí. Všichni jsme hladoví, toužíme po výhrách.
Ještě do první sirény udeřili domácí dvakrát. Náskok navýšil přesnou ranou obránce Vladislav Namestnikov, třetí gól přidal Jean-Gabriel Pageau.
Hosté sice zásluhou Andreje Svečnikova snížili, na víc se ale nezmohli. Konečnou podobu výsledku pak stanovil v samotném závěru Brady Tkachuk.
"Na zápas jsme vůbec nebyli připravení. První třetina, to byl z naší strany výsměch," zlobil se kapitán Caroliny Jordan Staal. "Soupeři jsou góly darovali."
Hurricanes tak prohráli počtvrté za sebou a klesli až na desáté místo tabulky Východní konference. Gólman Petr Mrazek se tentokrát do branky nedostal.

Chlapík se trefil z dorážky po Davidssonově střele

Kubalíkův gól prohru Chicaga neodvrátil
Po jednom utkání na tribuně se vrátil do sestavy týmu Chicago Blackhawks. A Dominik Kubalik hned vstřelil gól, porážku 2:3 po nájezdech na ledě Pittsburgh Penguins ale neodvrátil.
Český útočník sledoval čtvrteční duel proti Vancouver Canucks jen jako divák, návrat do akce ale Kubalíkovi vyšel. V čase 7:09 zakončoval z pokleku přečíslení tři na jednoho a tvrdou ranou propálil gólmana Coreyho Crawforda.
O dvě minuty později přidal druhý gól hostů Patrick Kane, Chicago se ale nakonec muselo spokojit pouze s bodem. Penguins totiž dokázali ještě do druhé sirény zásluhou Jakea Guentzela snížit, vyrovnání pak obstaral ve třetí části Bryan Rust.
Dramatický střet dospěl až k samostatným nájezdům, ve kterých měli navrch domácí. Nejprve se prosadil Guentzel, po něm pak i Jared McCann a dva body zůstaly v Pittsburghu.
"Myslím, že jsme podali celkově velmi dobrý výkon," upozornil i přes promrhaný náskok hostující kouč Jeremy Colliton. "Jsme samozřejmě zklamaní, protože jsme sahali po dvou bodech. Spoustu šancí jsme neproměnili."
Penguins se tak zbavili své noční můry, na výhru nad Chicagem čekali dlouhých deset zápasů. Tvrdě za ni ovšem zaplatili, duel totiž nedohrál kapitán Sidney Crosby.
Hvězdný útočník z utkání odstoupil ve třetí třetině poté, co zblokoval střelu protihráče Erika Gustafssona. Bližší informace o Crosbyho stavu klub poskytne v pondělí.
"Je to pro nás nepříjemné, ale ukázali jsme, jak široký a kvalitní tým máme. Prostor dostali další hráči a odvedli skvělou práci," ocenil trenér Pittsburghu Mike Sullivan.

Kubalík po Saadově přihrávce otevřel skóre

Hertl přispěl k další výhře Sharks
Vzestup San Jose Sharks pokračuje. Kalifornský celek zvládl vítězně i třetí utkání za sebou, tentokrát na domácím ledě udolal Nashville Predators 2:1 po nájezdech.
Oporou Sharks byl znovu útočník Tomas Hertl, jenž se v čase 45:22 prosadil z dorážky a svou sedmou trefou v ročníku dorovnal úvodní gól zápasu, o který se postaral hostující Filip Forsberg.
Další branky už nepadly, nerozhodlo se ani v prodloužení. Dramatický střet tak dospěl až k nájezdům, v jejichž sedmé sérii rozhodl o výhře San Jose Timo Meier.
Velký podíl na úspěchu Sharks měl rovněž brankář Martin Jones, jenž si připsal dohromady 24 úspěšných zákroků. Radim Simek v domácím dresu naopak nebodoval.
San Jose se díky třetí výhře v řadě posunulo na aktuální dvanáctou příčku tabulky Západní konference.

Hertl z dorážky do odkryté branky vyrovnal na 1:1

Global Series ovládla Tampa Bay
Návrat domů se čtyřmi body. Dvojzápas ve švédském Stockholmu v rámci Global Series ovládli hráči týmu Tampa Bay Lightning, kteří v sobotu večer i podruhé zdolali Buffalo Sabres, tentokrát 5:3.
Floridský celek tak navázal na páteční triumf 3:2 a z cesty do Evropy nakonec vytěžil naprosté maximum. Dvě výhry posunuly ambiciózní mužstvo na jedenácté místo tabulky Východní konference.
"Byla to pro nás všechny úžasná zkušenost," pochvaloval si obránce Lightning Victor Hedman. "Pro mě osobně to bylo výjimečné, protože jsme měl možnost hrát doma před svou rodinou a známými."
Hedman k druhé výhře nad Sabres přispěl gólem a asistencí, hlavní hvězdou duelu se ale stal Patrick Maroon. Důrazný útočník zazářil dvěma brankami. Nejprve se trefil v závěru první třetiny, potom i tři vteřiny před druhým klaksonem.
"Byli jsme hodně kreativní, dobře jsme pracovali s prostorem za brankou soupeře. Navíc jsme byli hodně silní na puku," hledal důvody úspěchu Maroon.
Sabres se sice dostali do vedení, když se potřetí v rámci Global Series prosadil Sam Reinhart, na body ale nedosáhli. Domů se tak vraceli s vědomím, že prohráli pět utkání v řadě.
"Chtěli jsme soupeři vrátit porážku z prvního zápasu. Herně jsme se zlepšili, ale na výsledku to znát není," pokrčil rameny trenér Buffala Ralph Krueger.

Hedman skóroval doma ve Švédsku

Ostatní zápasy: Francouz vychytal Columbus, Rittich St. Louis nezastavil
Skvělým výkonem přispěl gólman Pavel Francouz k výhře Colorada 4:2 nad Columbusem. Český reprezentant zazářil 39 úspěšnými zákroky, dvě branky domácích vstřelil obránce Cale Makar.
Ani brankář David Rittich nedokázal zastavit rozjeté St. Louis, které uspělo na ledě Calgary 3:2 po prodloužení a připsalo už sedmou výhru v řadě. Rittich ukázal 25 úspěšných zásahů, o výhře obhájců Stanley Cupu rozhodl v přesilové hře David Perron.
Jedenáctou výhru z posledních dvanácti utkání oslavili hráči New York Islanders, kteří ve své aréně přehráli Florida Panthers 2:1. Vítěznou branku vstřelil v čase 46:50 obránce Scott Mayfield, gólman Thomas Greiss zazářil 37 zákroky.
Roli favorita splnil Montreal, jenž v domovské hale Bell Centre udolal Los Angeles 3:2. Canadiens vyšla především úvodní třetina, ve které soupeři nasázeli všechny branky. Dvakrát se trefil kapitán Shea Weber, v obou případech v přesilové hře.
Zlepšenou formu demonstrovala Philadelphia, která vyhrála v Torontu 3:2 po nájezdech a zaznamenala pátou výhru z posledních šesti utkání. Rozhodující nájezd proměnil ve třetí sérii útočník Sean Couturier.
Výhodu domácího prostředí nevyužili hráči Arizony. Nad Minnesotou sice ještě v polovině duelu vedli 3:1, nakonec ale prohráli 3:4. Vítězný gól Wild obstaral Ryan Hartman, Jared Spurgeon a Ryan Suter si připsali po dvou asistencích.