Hokejový útočník Jakub Voráček byl posledním střelcem zápasu mezi Philadelphia Flyers a Columbus Blue Jackets, v němž domácí nakonec triumfovali jasně 5:1. Skóroval také Martin Frk při porážce Los Angeles Kings v aréně Winnipeg Jets 3:6. Dařilo se brankáři Petru Mrázkovi, který měl výrazný podíl na vítězství Carolina Hurricanes na ledě Nashville Predators 4:1. Asistencí přiložil ruku k úspěšnému dílu také útočník Martin Nečas.

Flyers prohloubili vrásky Blue Jackets
Boj z postupové hrany Východní konference zvládli lépe Flyers. Díky jasné výhře poskočili na třetí místo v Metropolitní divizi. Blue Jackets si naproti tomu připsali šestou porážku v řadě. Špatné období, během něhož získali jen tři body, přišlo paradoxně poté, co Columbus vyhrál devět utkání z deseti a ve všech bodoval.
V úterý ve Wells Fargo Center byl sice aktivnější, ale nebylo mu to nic platné. Hostující gólmani Elvis Merzlikins a Matiss Kivlenieks si v součtu připsali pouhých deset úspěšných zásahů, zatímco jejich protějšek Carter Hart jich předvedl 28.
Pouhých 15 střel mezi tyčky je novým sezonním minimem v podání Flyers, před polovinou prosince prohráli s Minnesota Wild 1:4, když do prostoru branky mířili osmnáctkrát.
Jenže tentokrát byli až neuvěřitelně efektivní. Už v čase 4:30 to bylo 2:0, když se prosadili Kevin Hayes a brzy po něm i Sean Couturier. Po polovině zápasu zvýšil Philippe Myers. Oliver Bjorkstrand sice ještě do druhé pauzy odpověděl v přesilovce, ale domácí drama nepřipustili.
Travis Konecny, který v utkání zaznamenal i dvě nahrávky, jim vrátil tříbrankový náskok. Vše pak završil v početní výhodě dvanáctou brankou v sezoně Voráček a střelou bez přípravy z velkého úhlu se tak prosadil proti týmu, v jehož dresu vkročil na velkou scénu NHL.
"Upřímně přiznávám, že tohle nebyl jeden z našich nejlepších zápasů," připustil Hayes. "I když o tom skóre tak úplně nevypovídá... V příštím utkání ale musíme být lepší. Vím, že jsme dali pět gólů, ale místy jsme měli i štěstí. Jsou to každopádně ohromně důležité dva body."
"My jsme sice měli více střel, ale musíme ještě více posílat puky na bránu. Mnohdy jsme tam hráli s pukem navíc," všiml si kouč poražených John Tortorella. "Nemyslím, že jsme odehráli špatný zápas - určitě ne na výsledek 1:5 - ale musíme si uvědomit, jak chceme a musíme hrát."
Mrázek přibrzdil Predators
Strážcem branky Caroliny byl tentokrát na úkor Jamese Reimera jeho český parťák Mrázek. A v Nashvillu se odvděčil velmi dobrým výkonem, který dokumentuje i 28 úspěšných zákroků a cenné vítězství v další bitvě týmů, které se snaží proklouznout do play off, ale nemají nahráno zrovna dvakrát do zásoby.
Čerstvě osmadvacetiletý Mrázek tím jen potvrdil, že Nashville je jeho velmi oblíbeným soupeřem. Z 10 startů proti zástupcům města country má vynikající bilanci 9-1-0.
Kapitán Jordan Staal poslal hosty do vedení už ve čtvrté minutě. V nástupu do druhé třetiny sice vyrovnal i přes trenérskou výzvu hostí Ryan Johansen, ale to bylo ze strany Predators pro tento zápas vše. Záhy odpověděl Andrei Svechnikov, v začínající 29. minutě se pak probíjel trnitou cestou do zakončení Nečas a jeho práci dokončil Nino Niederreiter.

Svečnikov využil přesilovku proti Nashvillu

Ve třetí dvacetiminutovce se pak dočkal také Sebastian Aho a gólem prodloužil svou bodovou šňůru už na 10 utkání. Stihl během nich nastřídat 16 bodů za 10 branek a šest asistencí. Veterán Justin Williams opět potvrdil svůj přínos pro tým a pomohl dvěma nahrávkami.
Hurricanes mají za posledních šest vystoupeních bilanci 4-1-1 a na dvou pozicích divokých karet ve Východní konferenci se přiřadili k New York Islanders a Columbus Blue Jackets. Kompletní trojice má na kontě shodně 72 bodů.
"Neměli jsme tam moc výpadků," ocenil Staal. "Celkově vzato každý makal, dobře jsme bruslili. Velmi dobře jsme věděli, jak těžký zápas to bude. V téhle hale se hraje vážně obtížně. Navíc domácím jde také o hodně. Ale náš výkon se mi opravdu moc zamlouval, a to po celé utkání."
Šampioni konečně s výhrou
Narozdíl od Columbusu se podařilo po sérii neúspěšných vystoupení uspět obhájcům Stanley Cupu. St. Louis Blues zabrali po pěti porážkách za sebou a teprve třetí výhrou z uplynulých 13 utkání se odpoutali v čele Západní konference od Dallas Stars.
Výhra 3:0 v Enterprise Center nad New Jersey Devils byla zároveň první bez zkušeného obránce Jaye Bouwmeestera. Od jeho kolapsu z 11. února si mužstvo připsalo tři porážky (0-2-1).
Triumf proti Devils byl již dvanáctým za sebou ve vzájemných utkáních. Na první gól si musel favorit počkat až do 30. minuty, kdy otevřel skóre Ivan Barbashev. Sám pak také ve třetí třetině zvýšil, poslední slovo měl pak Jaden Schwartz.
Brankář Jordan Binnington si díky 17 zásahům připsal druhou vychytanou nulu v sezoně, jeho protějšek Louis Domingue se musel ohánět výrazně častěji, statistici mu napočítali 36 zákroků.
"Číslem 1 nade vším ostatním je dobrý pocit, že jsme jako tým zase zpátky v kolonce výher," prohlásil Binnington. "Myslím, že je důležité, že jsme si tím vším prošli, ale přesto věříme sami v sebe, držíme se plánu a zůstáváme v klidu. Dnes to bylo z naší strany skvělých 60 minut. Snad budeme stejně pokračovat i dál."
Devils nehráli v poslední době vůbec špatně a bodovali osmkrát za deset zápasů před úterním vystoupením, ale tentokrát narazili. "Přehráli nás. Je to vážně dobrý tým," připustil útočník Kyle Palmieri said. "Že už vyhráli tolik zápasů v sezoně, to má zkrátka nějaký důvod."

Barbašev oslavil druhý gól proti Devils

Frkův čtvrtý gól sezony
Los Angeles Kings nastoupili na ledě Winnipeg Jets již bez Tylera Toffoliho, který byl vyměněn do Vancouver Canucks. Přestože dlouho drželi krok, důležité body v dostizích za play off si proti nejhoršímu týmu Západu připsali domácí.
Dustin Brown poslal Kings už po 35 sekundách do vedení. Ve druhém dějství se ale třikrát prosadili Jets. Frk se prosadil v nástupu do třetího dějství a dal tak v sedmém utkání, kdy dostal příležitost, čtvrtý gól v sezoně.
Na body pro tým to ale nestačilo, přestože Brown pak svým druhým gólem snížil v čase 55:16 na 3:4. Prázdnou branku pak trefil po předchozí asistenci Patrik Laine a vše uzavřel Blake Wheeler, který stihl tři body (2+1). Sekundoval mu Nikolaj Ehlers (1+2), Mark Scheifele a Jack Roslovic zaznamenali dvě nahrávky, stejně si vedl i hostující Anze Kopitar.

Frkova branka po odrazu puku od mantinelu

Penguins předčili Maple Leafs
Pittsburgh Penguins zdolali v atraktivním utkání Toronto Maple Leafs 5:2 a v čele Metropolitní divize vystřídali díky tomu Washington Capitals, kteří ztrácí bod. Pittsburgh bodoval popáté v řadě, z toho čtyřikrát vyhrál.
Hlavní postavou duelu v PPG Paints Areně byl domácí kapitán Sidney Crosby si připsal čtyři body za gól a tři asistence. Brankář Tristan Jarry pomohl 34 zásahy.
Penguins vedli 5:0 už ve 33. minutě. Gólově se opět prosadil také Jason Zucker. Svůj první gól v NHL dal Anthony Angello, který byl na poslední chvíli doplněn do sestavy poté, co z ní po rozbruslení vypadl kvůli nemoci hvězdný útočník Evgeni Malkin.
"Myslím, že k téhle výhře přispěli úplně všichni," ocenil Crosby. "I když cítím, že máme stále v naší hře oblasti, kde se můžeme zlepšovat, každý chce nějak přispět, je tam skvělá pracovní morálka. A právě ta podle mého názoru potom udává tón v čemkoliv dalším."
Pro hosty bylo jedním z mála pozitiv, že se prosadil útočník Auston Matthews. Připsal si tak 43. gól sezony a v tabulce střelců se osamostatnil v čele, když se odpoutal od českého kanonýra Davida Pastrňáka z Boston Bruins.
Toronto je přes bilanci 3-5-1 z posledních devíti utkání stále ještě třetí v Atlantické divizi. Jen dva body této postupové pozici jsou ale vzdáleni Florida Panthers, kteří mají navíc dvě utkání k dobru.

Rust zužitkoval přesilovou hru po přihrávce Crosbyho

Ostatní zápasy: Hronek chyběl v sestavě Detroitu, Ottawa přestřílela Buffalo
Pohřeb vlastních nadějí jako kdyby s gustem chystali hokejisté Montreal Canadiens, kteří nepřerušili sérii čtyř porážek ani na ledě nejhoršího týmu ligy a play off se jim opět o něco vzdálilo. Detroit Red Wings zvítězili v Little Caesars Arena těsně 4:3, přestože po dvou třetinách prohrávali 1:3.
V sestavě domácích chyběl obránce Filip Hronek, který minule v Pittsburghu inkasoval ránu pukem do hlavy a zápas nedohrál. V dresu poražených si nahrávku připsal slovenský útočník Tomas Tatar a vylepšil tak svou bilanci v sezoně na 62 gólů a 54 asistencí (21+33).
Ottawa Senators porazili Buffalo Sabres 7:4. Celek z kanadské metropole, za nímž je v tabulce Východní konference právě pouze Detroit, si tak připsal třetí výhru za poslední čtyři utkání. Sabres naproti tomu nenavázali na předchozí sérii tří vítězství a stejně jako Montreal mají na divokou kartu desetibodové manko.
Hosté sice v polovině první třetiny vedli po trefách Brandona Montoura 2:0, na jejím konci už ale prohrávali 2:4. Čtyřmi body (2+2) se pod výhru 'Sens' podepsal Jean-Gabriel Pageau, dalších šest hráčů domácích si připsalo po dvou bodech, dvakrát skóroval Artem Anisimov.