Nejlepší české akce večera v NHL

Český útočník Jakub Voráček protáhl svou bodovou sérii na pět zápasů, když pomohl dvěma nahrávkami k vítězství Philadelphia Flyers nad Buffalo Sabres 3:1. Již 48. gól v probíhající sezoně vstřelil David Pastrňák, Boston Bruins to ale na úspěch nestačilo a podlehli Tampa Bay Lightning 3:5.

V pátém utkání od příchodu k Bruins z Anaheim Ducks si díky asistenci připsal první bod v novém působišti Ondrej Kase. Na straně poražených byl i další český střelec sobotního programu Filip Chytil, New York Rangers prohráli s New Jersey Devils 4:6. Jakub Vrana pomohl přihrávkou k vítězství Washingtonu v Pittsburghu.
Voráček pomohl k deváté výhře
Flyers jsou po vítězství nad Buffalem už jen dvě vítězství od vyrovnání nejdelší vítězné série za tuto sezonu, o níž se postarali Tampa Bay Lightning 11 výhrami v období mezi 29. lednem a 17. únorem.
Na ledě Wells Fargo Center byl proti Sabres opět vidět třicetiletý Voráček. Díky dvěma nahrávkám bodoval v pátém utkání za sebou, během této šňůry si připsal skvělých deset bodů, všech přitom dosáhl výhradně díky asistencím.
Po výhře 3:1 byl také vyhlášen třetí hvězdou utkání. Druhou byl další útočník Claude Giroux a první brankář Carter Hart, jenž předvedl 38 úspěšných zásahů. Současná série Flyers je jejich nejdelší od období mezi 27. listopadem a 14. prosincem 2016, kdy uspěli desetkrát v řadě.
Sobotní úspěch se ale nerodil vůbec snadno. Giroux i díky Voráčkově nahrávce otevřel v polovině zápasu skóre. Jenže ještě ve druhém dějství vyrovnal Dominik Kahun. Vítězný gól zařídil opět s Voráčkovým přispěním Giroux. Vše pak završil Joel Farabee.

"Dnes jsme si ale nezasloužili vyhrát," přiznal Voráček. "Po celých těch 60 minut jsme byli mdlí. Měli jsme štěstí, že jsme nakonec uspěli. Hart předvedl několik skvělých zákroků, když jsme to potřebovali."
Hart vychytal svou sedmou výhru za sebou a za posledních 10 utkání má výbornou bilanci 9-1-0 při průměru 1,91 inkasovaných branek na zápas a úspěšnosti zákroků 93,4 procenta. Právě tolik zápasů odchytal od návratu po svém zranění před polovinou ledna během tréninku, kvůli němuž byl měsíc mimo hru.
"Jen hraju hokej a užívám si tu zábavu," prohodil Hart. "A právě to je teď ta největší věc pro nás všechny. Užíváme si, když můžeme vylézt na led a hrát zápas."
"Už si na jeho skvělé výkony zvykáme," řekl Voráček na Hartovu adresu. "Je skvělý už od začátku roku. Právě on byl hlavním důvodem, proč se nám povedlo vyhrát. Udržel nám šanci na to, abychom mohli ve třetí třetině rozhodnout."Sabres prohráli už pošesté za sebou, což je jejich nejdelší série od období mezi 28. prosincem 2015 a 8. lednem 2016. Posedmé za sebou se navíc tým nedostal přes hranici dvou vstřelených branek na utkání. A za těchto sedm duelů se Buffalo nemohlo opřít ani o přesilovky, když nevyužilo ani jednu ze 17.
Pastrňák opět sám v čele střelců
Boston se mohl stát prvním týmem sezony, který pokoří stobodovou hranici, jenže Lightning byli v TD Garden proti a na čele Východní konference tak snížili ztrátu na Bruins na sedm bodů.
Klíčové pro vývoj zápasu bylo, že floridský celek dokázal odskočit do tříbrankového vedení. Velkým zásahem na psychiku domácích pak byla situace ze šesté minuty. Za faul na Kašeho byl vyloučen Barclay Goodrow, jenže domácí nachytal v oslabení nejprve Anthony Cirelli a po něm i Mikhail Sergachev.
Ve třetí třetině pak navíc zvýšil už na 3:0 pro hosty Cedric Paquette. Kaše bodoval při gólu Seana Kuralyho na 2:3 před druhou přestávkou, Pastrňák se prosadil při přesilovce ve 47. minutě. Snahu domácích o vyrovnání pak v závěru ukončil gólem do prázdné branky Nikita Kucherov.

Pastrňák se trefil v přesilové hře od modré čáry

"Oni jsou vážně moc dobrým týmem," řekl na adresu Lightning domácí kouč Bruce Cassidy. "Darovali jsme jim dva góly a po celý večer jsme se pak snažili do zápasu vrátit, ale na vyrovnání jsme nedosáhli. Byl to až příliš velký kopec k překonání. Myslím si ale, že to může být přínosné pro naše přesilovky - budeme při nich trochu ostražitější."
Pastrňák se 48. gólem v sezoně, díky němuž opět posunul své osobní maximum v NHL, opět osamostatnil na čele střelecké tabulky. Alex Ovechkin z Washington Capitals na něj ztrácí jeden zásah, Auston Matthews z Toronto Maple Leafs dva.
Radost z úspěchu kalilo Lightning odstoupení hvězdného beka Victora Hedmana, hostující kouč Jon Cooper ale neměl informace o jeho stavu.

Tampa Bay dala během 62 sekund dva góly v oslabení

Devils přestříleli Rangers
Velmi cenné skalpy si dva večery po sobě připsali Devils. Poté, co v pátek zdolali doma v Prudential Center St. Louis Blues a utnuli tak osmizápasovou vítěznou sérii obhájců Stanley Cupu, uspěli také v sobotu v Madison Square Garden.

Chytil po Gauthierově přihrávce otevřel skóre

První třetinu měli přitom navrch domácí. Chytil čtrnáctým gólem sezony otevřel skóre, Kyle Palmieri pak sice vyrovnal, ale vzápětí potvrdil svou úžasnou střeleckou pohodu Mika Zibanejad.
Trefil se ve čtvrtém utkání za sebou a má během této série na kontě devět branek, v sezoně je pak už na čísle 39. Alespoň jednou se Zibanejad prosadil v 10 z posledních 11 vystoupení Rangers.
Posledního čtyřicetigólového střelce měli Rangers v sezoně 2014-15, kdy dal Rick Nash 42 branek. Z pozice centra se přes hranici 40 gólů dostal v klubu naposledy velikán Mark Messier (47 branek v ročníku 1995-96).
Jenže druhou třetinu opanovali Devils drtivě 4:0. Hned v nástupu do ní vývoj otočili svou druhou trefou Palmieri a 52 sekund po něm Fredrik Claesson. Ve 37. minutě využil přesilovku Travis Zajac a 25 sekund na to slavil gól také John Hayden. Zajac se pak v závěru prosadil ještě jednou gólem do prázdné branky.
Devils tak potvrdili výborné výkony z poslední doby. Od 20. února mají bilanci 6-1-2. Rangers naproti tomu prohráli počtvrté za posledních pět utkání, ale i přesto zůstávají v dohledu za postupovými pozicemi.
"Chceme být těmi kazisvěty, je to součást naší motivace," přiznal trenér Devils Alain Nasreddine. "Byl to zápas dvou rivalů, navíc tady v MSG. Chlapci na to byli dobře připravení. Zamlouvalo se mi, jak jsme bruslili. Vyhráli jsme dva zápasy po sobě proti týmům s výbornou formou, což ukazuje velký charakter našeho mužstva."

Zajac a Hayden skórovali během 25 sekund

Capitals předčili Penguins
Washington Capitals nastoupili v PPG Paints Arena při brzkém začátku o dost dříve než Philadelphia a výhrou 5:2 nad domácími Pittsburgh Penguins se Flyers na dva body vzdálili, nakonec ale pouze dočasně.
Po čtyřech zápasech bez zisku jediného bodu se asistencí připomněl Vrána a své kariérní maximum posunul na 52 bodů (25+27) ze 68 utkání. Český reprezentant měl prsty v gólu Nicklase Bäckströma, který zapadal do skvělé první třetiny hostů.
Capitals ji vyhráli jasně 3:0 také díky slovenskému útočníkovi Richardu Pánikovi, který si během ní připsal gól a nahrávku, za svůj výkon byl také vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Vrána nabil na gól Bäckströmovi

Ve druhé třetině gól nepadl, už po 34 sekundách ze třetího dějství pak definitivně utnul naděje Penguins při vlastním oslabení Nic Dowd, který si během duelu připsal tři body za dvě trefy a asistenci.
Sidney Crosby se pak sice trefil ve třetím utkání za sebou a následoval ho Evgeni Malkin, blíž už se ale domácí nedostali. Vše pak uzavřel T.J. Oshie. Capitals tak odmítli třetí porážku v řadě a jsou v tabulce Východu dva body za druhou Tampou Bay. 'Pens' ztratili v základní hrací době sedmý zápas z posledních devíti.
"V téhle hale se hraje vždycky velmi obtížně," prohlásil kouč vítězů Todd Reirden. "Po většinu zápasu to byl ale z naší strany dobrý týmový výkon. Každý přispěl k úspěchu v mnoha směrech. Dva body bereme s velkým potěšením."

Brown se podepsal hattrickem pod výhru Kings

Brown řídil rozklad Wild
Poněkud opožděně načasovali formu Los Angeles Kings, ale o to více si jí nyní užívají. V sobotu rozstříleli hokejisty Minnesota Wild, kteří přitom v tuhých bojích na postupové hraně Západní konference potřebují každý bod, vysoko 7:3.
Hlavní podíl na již páté výhře týmu, který stále sedí u dna tabulky Západu, měl Dustin Brown. Vedle hattricku zaznamenal také asistenci. Anze Kopitar dohrál s bilanci 1+2, český útočík Martin Frk nebodoval.
Pět výher v řadě je sezonním maximem v podání Kings. "Jako tým se snažíme využít tyhle zápasy k tomu, abychom byli lepší," řekl Brown po svém šestém hattricku kariéry v NHL. "Navíc v téhle fázi sezony je to celkově vzato větší zábava, ať už jste ve hře o postup, nebo ne."
Ostatní zápasy: Trocheck vystřelil bod navíc Carolině, Stars opět nedali gól Nashvillu
New York Islanders podlehli Carolina Hurricanes 2:3 po prodloužení. O vítězný gól se postaral v čase 61:36 Vincent Trocheck, když využil přesilovou hru. Výhru při přetrvávajících absencích Petra Mrázka a Jamese Reimera vychytal Švéd Anton Forsberg. Hurricanes díky tomu snížili manko na postupové pozice ve Východní konferenci - na účast v play off nyní ztrácí jen dva body.
Jediný gól stačil Nashville Predators k úspěchu na ledě Dallas Stars. V polovině utkání ho při přesilovce vstřelil Ryan Ellis. Dallas přitom vyslal 37 střel mezi tyčky, všechny ale pochytal finský gólman Juuse Saros a počtvrté v sezoně udržel čisté konto. Ten uhájil nulu díky 33 zásahům už ve čtvrtečním vzájemném souboji v Bridgestone Areně, kdy Predators vyhráli 2:0.

Trocheck rozhodl z dorážky v prodloužení

San Jose Sharks podlehli v utkání o čest Ottawa Senators 1:2 po prodloužení. Senators si v klání dvou předposledních celků obou konferencí připsali již čtvrtou výhru z posledních pěti utkání. Po dvou gólech během první třetiny přišel další až po 35 sekundách prodloužení z hole Chrise Tierneyho, jenž v dresu Sharks odehrál své první čtyři sezony po příchodu do NHL.
Florida Panthers mohli doma se svými fanoušky oslavit po delší době vítězství, když zdolali Montreal Canadiens 4:1. Panthers předtím prohráli v domácí hale BB&T Center hned osmkrát po sobě a získali za tu dobu jen dva body. Na Východě ale zůstávají ve hře a jsou jen tři body za oběma divokými kartami, které mají aktuálně v rukách New York Islanders a Columbus Blue Jackets. Před Panthers jsou ale ještě Rangers a Hurricanes.
V sobotu pomohli Panthers v tomto ohledu i Edmonton Oilers, když porazili Columbus Blue Jackets 4:1. Hodně dlouho hrál klíčovou roli v utkání gól Alexe Chiassona ze čtvrté minuty. Teprve až ve druhé polovině třetího dějství totiž přišly další trefy. Caleb Jones zvýšil, hned o 56 sekund později pak dal Oilers jistotu Connor McDavid.