Tomas-Tatar-VGK

Oba celky stojí na skvělých brankářích. Washington Capitals táhne dvojice Alex Ovechkin - Evgeny Kuznetsov. Vegas Golden Knights touží po příspěvcích Williama Karlssona a dalších es.
Jenže Stanley Cup nevyhrávají jednotlivci. Vyhrávají ho týmy. Soudržnost. Skvělá parta.

A k tomu, jak drží pohromadě, přispívá i armáda náhradníků. Z níž se někteří z tribuny na led ani nedostanou a jiní se mohou dočkat povolávacího rozkazu tak jako třeba naposledy slovenský útočník Vegas Tomáš Tatar.
Pro čtvrté finále ve Washingtonu měli Golden Knights v zápise dokonce 20 náhradníků! Tedy navlas stejně, kolik hráčů se objevilo na ledě.
"Všichni tihle hráči jsou pro nás důležití. Už první den play off jsme si říkali, že možná využijeme třicet kluků," tvrdil trenér Vegas Gerard Gallant. "Nikdy nevíte, co se přihodí. Když budou makat a dají do toho všechno, příležitost mohou dostat všichni. Takhle to u nás bylo po celou sezonu. Máme tady kupu skvělých hochů, kteří jsou důležitou součástí našeho mančaftu."
O tom, že je dobré mít v záloze škálu dalších možností, se ostatně v Nevadě přesvědčili hned zkraje své premiérové sezony v NHL. Mužstvu se postupně zranila brankářská jednička, dvojka i trojka a chvíli ho musel táhnout až čtvrtý gólman. Do play off zasáhlo 23 hráčů Vegas, u Washingtonu pak 25.
Jak je důležité být dobře připraven, ostatně demonstrovali i náhradníci z Česka a ze Slovenska. Tomáš Nosek vypadl ze sestavy během série druhého kola se San Jose Sharks, aby se vrátil po prvním finále konference s Winnipeg Jets. Od té doby je se čtyřmi trefami v osmi utkáních nejlepším střelcem Golden Knights a ve finále Stanley Cupu skóroval už třikrát, přičemž jeho primárním úkolem je defenziva a oslabení.
Tatar odehrál jen dva zápasy prvního kola s Los Angeles Kings a dva zápasy druhého proti Sharks. Jakmile ho Gallant postavil do rozehrané série s Winnipegem, hned dal gól. I ve čtvrtém duelu s Capitals, kdy hrál znovu po nucené pauze, byl vidět.
"Máme široký kádr a Tomáš to ve čtvrtém finále dokázal. Pro kluky, kteří nehrají, je to těžké. Ale i tak po zápasech chodí za námi a rozebírají s námi, jak to viděli z tribuny. Nelžeme si do kapsy: pokud odehraju špatný zápas, klidně mi to řeknou," upozornil forvard Vegas Pierre-Edouard Bellemare.
Ze širokého kádru už v play off těžili i Capitals, kterým se v průběhu play off zranili dva elitní centři: nejprve Nicklas Backstrom, ve finále pak nakrátko i Evgeny Kuznetsov. Mimo hru byl i další marod Andre Burakovsky či suspendovaný Tom Wilson.
"Můžeme se vrátit k zápasu (2. kola) v Pittsburghu. Když jsme přišli o Nicka Backstroma, Burakovskyho, Toma Wilsona, nasadil jsem Travise Boyda, Nathana Walkera. Do jejich prvního zápasu kariéry v play off a do té doby dost možná nejdůležitějšího zápasu v klubové historii. A oni zahráli fantasticky," popisoval washingtonský trenér Barry Trotz.

"Tihle kluci do toho musí vlétnout v dost možná nejhorší možnou chvíli a ukázat, co umí. A oni to dokázali. Je důležité, že jsou tu s námi a taky že sbírají zkušenosti, protože oni jsou naše budoucnost, příští generace. Pomáhají nám vyhrát, i oni jsou pro naše mužstvo podstatní."
Úloha náhradníka ovšem tkví nejen v tom být připravený naskočit pokaždé, když na něj kouč ukáže. Jeho role bývá důležitá i pro pohodu v mužstvu.
Záložáci by měli podporovat kolegy v první linii, byť jim možná závidí. Měli by šířit veselou náladu, byť jsou sami smutní, že při zápasech sedí na tribuně. Tak, jako to třeba v české reprezentaci při velkých turnajích obvykle dokazovali třeba třetí brankáři, jejichž výhodou před případnými dalšími zájemci byla veselá povaha.
"Ten, kdo nehraje, se snaží vytvořit co nejlepší prostředí pro ty, kteří hrají. Rozesmějte je, pomozte jim se připravit," řekl Tatar, sám známý pohodář a vtipálek. "A pokaždé, kdy někoho od nás povolali, dokázal zahrát dobře. V tom je velká síla našeho týmu," dodal slovenský forvard Vegas.
"Je to těžké. V takových sériích a zápasech chce hrát každý. Každý chce nastoupit, každý chce být na ledě a pomoct týmu. Ale i ti, kteří nehrají, musí zůstat pozitivní. Pro všechny je to velká podpora. Někdy to cítíme i třeba z toho, kolik energie dávají do tréninku, mohou tam ostatní strhnout," mínil washingtonský Kuznetsov.
Více k tématu: [Hyka prodloužil o rok smlouvu s Vegas]
A i když Vegas má náhradníků tolik, že většina z nich trénuje ve zvláštní skupině mimo hlavní tým, i oni mohou přispět k pohodové atmosféře na tripech, v letadle, v hotelích, při mítincích nebo na společné večeři.
"Je super mít tyhle kluky tady okolo. Nevidíte tu smutnou tvář. Tenhle mančaft vytvořil nejlepší partu, jakou jsem kdy v hokeji zažil. Právě v tom, jak máme k sobě všichni blízko, je naše největší síla," tvrdil o Golden Knights obránce Shea Theodore.
"Člověk musí zůstat dobře naladěný, zasmát se s mužstvem a užívat si to. Všichni si musíme pomáhat. I ti, kteří nehrají," doplnil ho nehrající forvard Oscar Lindberg. Pro toho může být pozice náhradníka obzvlášť těžká: v základní části odehrál 63 zápasů, v play off jen tři.
Záložákům, kteří dokážou nastoupit a rázem rozhodnout zápas, se v Americe přezdívá karetním termínem 'černá esa'. Některá z nich byla trumfem už v průběhu play off.
A Golden Knights, kteří prohrávají v sérii 1:3 na zápasy, budou ve čtvrtečním pátém finále (pátek 2:00 SELČ) dost možná potřebovat vytáhnout z rukávu další.