Carolina porazila Islanders 5:2 a vede v sérii 3:0

I bez zraněného českého brankáře Petra Mrázka pokračuje v úspěšném tažení play off Carolina a je jedinou výhru od postupu do finále Východní konference. Ve třetím utkání 2. kola porazili Hurricanes doma New York Islanders 5:2 a sérii ovládají 3:0 na zápasy.

Rozhodující branku vstřelil v 51. minutě Justin Williams, domácí pak v poslední minutě pojistili výsledek dvěma góly při hře Islanders bez brankáře. Dvěma góly přispěl k úspěchu Teuvo Teravainen.
Carolina Hurricanes - New York Islanders 5:2 (stav série: 3:0)
[Kompletní pokrytí série New Yorku s Carolinou]
"Vedeme 3:0. Říká se, že poslední krok je nejtěžší a je to tak," řekl Williams. "Samozřejmě už nechceme zpátky (do New Yorku), ale když budeme muset, zvládneme to. Uděláme však všechno pro to, abychom to zvládli ve čtvrtém utkání."
Carolina od debaklu na ledě Washington Capitals 0:6 v zápase číslo 5 úvodního kola vyhrála už popáté za sebou. Na prodloužení úspěšné série se podílel 28 zákroky Curtis McElhinney. Stal se nejstarším brankářem v historii, který nastoupil poprvé od začátku v play off NHL.
Pětatřicetiletý McElhinney je o 37 dnů starší než Les Binkley, který dostal premiérově důvěru od úvodu utkání 8. dubna 1970 v barvách Pittsburgh Penguins proti Oakland Golden Seals.
McElhinney musel Mrázka, který utrpěl zranění v dolní části těla, zastoupit už ve 27. minutě nedělního druhého utkání za stavu 0:1 a podílel se 17 zásahy na konečném výsledku 2:1. "Odvedli jsme skvělou práci. Myslím, že to byl ještě vyrovnanější zápas než ten minulý. Třetí třetina byla klíčová," radoval se z úspěchu McElhinney.

McElhinney zlikvidoval bruslí Leddyho blafák

Tentokrát se dočkala první branky v utkání Carolina. Nahození Jaccoba Slavina od levého mantinelu si u protější tyče zpracoval nohou Teravainen a zasunul puk do odkryté branky. Islanders vyrovnali za 95 sekund. V přesilové hře se přes stínícího Anderse Leeho trefil od modré čáry Devon Toews.
V čase 31:58 vrátil Hurricanes vedení po návratu z trestné lavice z úniku Justin Faulk. Ujel po lobu Warrena Foegelea a vychutnal si Robina Lehnera blafákem do bekhendu.
Hosté smazali ztrátu v 35. minutě, kdy z pozice mezi kruhy trefil zápěstím levý horní roh Josh Bailey. "Je to klišé, ale chceme si vybojovat možnost hrát ještě doma. Zkusíme vyhrát příští zápas a uvidíme, co se pak stane," prohlásil Bailey.
Necelých deset minut před koncem vstřelili Hurricanes vítěznou branku. Sebastian Aho vystihl rozehrávku gólmana Islanders za brankou, našel mezi kruhy volného Williamse a přestože se Lehner stihl vrátit do brankoviště, chybu již napravit nezvládl.

Williams vstřelil po Ahově pasu rozhodující branku

"Drželi jsme se našeho herního plánu a byl to vyrovnaný zápas. Rozhodla ho jedna chyba," prohlásil Lehner. "Beru to na sebe, je to těžké. My jsme měli šance, oni také měli hodně příležitostí. Nakonec rozhodla jedna situace."
Jistotu dalšího úspěchu si mohli užívat Hurricanes 58 sekund před koncem, kdy Teravainen zamířil z poloviny hřiště do prázdné branky. Pět sekund před závěrečnou sirénou do ní dovezl puk také Aho.
Islanders, kteří v úvodním kole vyřadili ve čtyřech duelech Pittsburgh Penguins, se nevzdávají. "Musíme předvést to nejlepší, abychom pokračovali dál. Za dva dny je zápas číslo 4 a my ho musíme vyhrát. To je všechno. Budeme se snažit zůstat ve hře," dodal Lee.
Další zápas:Pátek 3. května (sobota 4. dubna 1:00 SELČ) v PNC Areně v Raleighu.