hertl

Souboj gólmana Petra Mrázka, jenž hájí branku týmu Carolina Hurricanes, s jedním z hlavních tahounů ofenzivy San Jose Sharks Tomášem Hertlem nabídl páteční program NHL. Zpočátku se zdálo, že důvody k radosti budou výhradně jen na straně hostujícího útočníka, jenže nakonec bylo vše jinak.

Hráči týmu Tampa Bay Lightning historicky poprvé zabodovali proti Vegas Golden Knights. Slavný klub Detroit Red Wings ani na desátý pokus v sezoně neuhrál výhru v základní hrací době a podlehl favorizovaným Winnipeg Jets. S chutí si zastřílelo mužstvo Colorado Avalanche v duelu s Ottawa Senators.
Drama v Carolině pro Hurricanes
Carolina po třech zápasech bez bodového zisku podruhé za sebou zvítězila a úspěch proti San Jose je o to cennější, že Sharks dorazili do PNC Areny na vlně tří výher, při nichž vždy nastříleli minimálně čtyři góly.
Dobré ofenzivní naladění ostatně ukazovali i v pátek. Čas 8:16, na 0:2 po úvodní trefě Anttiho Suomely zvýšil v přesilovce Timo Meier. Dougie Hamilton sice 72 sekund po nástupu do druhé části odpověděl a dal tak svůj první gól v dresu Caroliny po příchodu z Calgary, ale hosté měli dvoubrankové vedení brzy zpět.
Ve 26. minutě se počtvrté v ročníku zapsal do střelecké listiny Hertl, když při početní výhodě zůstal zapomenutý u tyče, dostal nahrávku, na níž číhal, a zblízka střelou bez přípravy nedal Mrázkovi ani nejmenší šanci.
Jenže pak Mrázek, který si v utkání připsal celkem 20 úspěšných zákroků, zatáhl roletu. Brock McGinn navíc krátce po polovině základní hrací doby snížil a ve 36. minutě už bylo vyrovnáno, když se prosadil Teuvo Teravainen.

Teravainenova branka proti San Jose

Jedenáctou asistencí v sezoně mu dopomohl ke gólu jednadvacetiletý Fin Sebastian Aho, na jehož kontě jsou i čtyři góly, a prodloužil tak bodovou sérii od začátku sezony na 10 utkání, což z něho dělá rekordmana Hurricanes.
V klubové historii Hurricanes včetně doby, kdy tým působil ještě jako Hartford Whalers, je druhý, komu se něco takového povedlo. Ron Francis v barvách Whalers začal sezonu 1984-85 bodovou šňůrou v 11 po sobě jdoucích utkáních.
Rozhodnutí následně nepřinesla třetí třetina a ani prodloužení, takže vítěze určily až nájezdy. McGinn uspěl jako jediný ze všech exekutorů na začátku druhé série a dokonal otočku Hurricanes.
"Tohle byl opravdu skvělý zápas," radoval se z úspěšného finiše kouč vítězů Rod Brind'Amour. "Je to něco vzrušujícího. Myslím, že právě takhle by se měl hokej hrát. Dobře vím, že jsme tam udělali spoustu chyb, ale takový zápas vás drží neustále v napětí, jak dopadne."
Hosté byli zcela přirozeně ve zcela opačném rozpoložení. "Když jsem odcházel do kabiny po první třetině, měl jsem pocit, že jsme měli vést 4:0. Jenže pak už jsme nevyhráli jediný souboj po zbytek večera," řekl trenér Peter DeBoer po svém 750. odkoučovaném duelu v NHL. "Je to rozhodně lekce, že zápasy NHL se hrají na 60 minut, nikoliv na dvacet."
Kritika nemohla až tak mířit na Hertla, jenž nenastoupil do třetí třetiny kvůli blíže neupřesněnému zranění. Jeho stav je zatím označený jako 'day to day', nemělo by se tak jednat o nic vážného.

Mrázkův fantastický zákrok proti Sorensenovi

Lightning poprvé předčili Golden Knights
Výsledek 3:2 pro hostující Tampu Bay dobře vypovídá o tom, že došlo na atraktivní dramatický souboj dvou silných týmů s dobrou aktuální formou.
Domácí, kteří během své první sezony v lize zdolali Lightning 4:3 doma a pak 4:1 i na jejich ledě, v něm ale tentokrát tahali za kratší konec provazu.
Na úvodní trefu Tylera Johnson sice velmi brzy odpověděl v šesté minutě Shea Theodore a stal se prvním skórujícím bekem Golden Knights v sezoně, jenže Brayden Point ještě do první přestávky vrátil floridskému týmu vedení, které z přesilovky ve 25. minutě navýšil J.T. Miller.
William Karlsson pak sice v čase 41:47 odvětil stejnou mincí, jenže pak už zůstal autor 29 úspěšných zásahů Andrei Vasilevskiy nepřekonatelný.
V dresu vítězů slavil vítězství i útočník Ondřej Palát, během necelých 11 minut na ledě však nebodoval.
"Tohle je vážně moc dobrý tým," uvedl na adresu domácích bek vítězů Dan Girardi. "Nestali se finalisty Stanley Cup jen tak za nic. Takže tyhle dva body opravdu rádi bereme. Hrát v téhle hale je vážně těžké, ale zároveň i velmi zábavné."

Pointova trefa po přihrávce Stamkose

Detroit potrápil Jets, ale znovu prohrál
Andreas Athanasiou sice v Little Caesars Areně skóroval jako první, čímž poslal Red Wings o krok blíže vytouženému úspěchu, jenže Jimmy Howard přes slušnou porci 38 úspěšných zákroků ve druhé polovině zápasu dvakrát inkasoval.
Během přesilovky ve 37. minutě vyrovnal Kyle Connor, v čase 53:15 pak přišla velká chvíle Dustina Byfugliena, jenž se rozhodující trefou postaral o čtvrtou výhru Winnipegu z posledních pěti zápasů.
Pro ceněného univerzála, který už ale nastupuje poslední dobou jen na pozici obránce, se jednalo o 500. bod v základní části NHL. Až 245. hráč draftu 2003 stihl v 836 duelech 175 branek a 325 nahrávek.
Je tak teprve čtrnáctým hráčem historie ligy, který pokořil metu 500 bodů, ačkoliv byl draftovaný až v 8. kole či později. Byfuglien rovněž vévodí pořadí stále aktivních zadáků s 36 vítěznými góly.
"On je vážně moc důležitou součástí našeho týmu," vyzdvihl jeho přínos trenér Paul Maurice. "Hodně těžko se zastavuje, navíc skvěle čte hru, což ukázal i dnes během zápasu. Má schopnost číst hru jako jen málo hráčů."

Byfuglien oslavil 500. bod v NHL

Avalanche stylově zapomněli na výpadek
Coloradu v předchozím domácím vystoupení proti Tampě Bay natolik zvlhl střelecký prach, že se Avalanche se svým obávaným útokem nedokázali ani jedinkrát prosadit, prohráli 0:1 a promarnili tak možnost jít do čela celé soutěže.
Odpověď v jejich podání byla fantastická. Senators, které neporazili doma v předchozích třech případech a za tři uplynulé sezony s nimi uhráli jediné vítězství při pěti porážkách, spláchli výsledkem 6:3.
Avalanche museli během duelu ukázat charakter, prohrávali totiž nejprve 0:2, potom i 1:3. V závěrečné části ale svému soupeři nasázeli čtyři branky a dovedli zápas k přesvědčivému triumfu.
Matt Duchene se sice při svém prvním návratu do Denveru od výměny dvakrát gólově prosadil, jenže v domácích barvách už zase po jednozápasové odmlce řádili Mikko Rantanen, Nathan MacKinnon a Gabriel Landeskog.
Rantanen stihl gól a tři asistence, čímž se s celkovými 20 body (5+15) vyhoupl do čela celé NHL. Hned za ním je MacKinnon, který si brankou a dvěma nahrávkami polepšil na 18 bodů (9+9), díky stejné bilanci se na šestou pozici hned za Davida Pastrňáka posunul Landeskog a má 15 bodů (9+6).
Colorado se sedmým úspěchem z 11 odehraných zápasů a 16 body dotáhlo na dosud nejlepší Nashville Predators.