Hanzik-21217

Parádní návrat do sestavy celku Arizona Coyotes po jednozápasové pauze způsobené nemocí si vychutnal Martin Hanzal.

Duel druhého nejhoršího týmu soutěže se měl nést ve znamení dalšího pokusu kapitána Pittsburgh Penguins Sidney Crosbyho dosáhnout na hranici tisíc bodů v NHL. Jenže devětadvacetiletý český centr mu skvělou obranou nedovolil umazat z dvoubodového manka na magickou metu a sám se dvěma trefami výrazně podepsal pod výhru 4:3 po prodloužení. Za svůj výkon byl Hanzal vyhlášen první hvězdou sobotního utkání.
Hanzal patří k hlavní postavám mezi kandidáty na přestup před letošní uzávěrkou, která je stanovena na 1. března. Odchovanci Českých Budějovic končí po této sezoně pětiletý kontrakt celkem na 15,5 milionu dolarů a může se stát 1. července nechráněným volným hráčem. Pokud jej nepřesvědčí o setrvání Arizona, pro kterou je klíčovou osobností, bude o 197 měřícího a 103 kilogramů vážícího útočníka velký zájem mezi ostatními kluby.
Čtvrteční domácí duel s Montreal Canadiens (4:5 po prodloužení) musel Hanzal vynechat a kouč Dave Tippett jej po uzdravení nadšeně vítal zpět.
"Je to pro nás klíčová postava na pozici centra. Jeho návrat zaplňuje velkou mezeru v naší sestavě," řekl deníku The Arizona Republic. V utkání český forvard tato slova dokonale potvrdil.
Hlavním úkolem centra elitního útoku s Radimem Vrbatou a Maxem Domim bylo ubránit Crosbyho. Ten se dostal k jedné střele, a přestože byl strůjcem několika šanci Penguins, vyšel podruhé za sebou bodově naprázdno.

Hanz_21217

"Je to proti němu těžké. On je pravděpodobně nejlepší hokejista na světě. Snažil jsem se být blízko něj a celý zápas mu dýchat na záda. Je fakt výborný. Když dostane prostor, tak vám dá gól. Snažil jsem se na něj hrát tvrdě a fungovalo to," pochvaloval si Hanzal.
Odvedl také svou běžnou a ceněnou práci před brankovištěm soupeře, díky které vstřelil oba své góly. Poprvé se trefil v polovině druhého dějství, kdy v přesilové hře po střele Radima Vrbaty bekhendem poslal puk za Marc-Andreho Fleuryho. A byla to souhra šťastných jedenáctek: hráč s číslem 11 vstřelil 11. února svůj 11. gól v sezoně 11 minut před koncem druhé třetiny.
Dostal tak svůj tým do vedení 2:1 a v čase 43:36 se prosadil v téměř totožné situace s tím rozdílem, že se hrálo v plném počtu hráčů na ledě. Při střele Olivera Ekmana-Larssona opět stínil a tečoval před Fleurym a bekhendem zasunul odražený puk pod padajícího gólmana Penguins. Zvýšil na dvoubrankový náskok.

"Bylo úžasné sledovat Martyho, jak bojoval ve středu hřiště (se Sidneym Crosbym), dokázal dát dva góly a svedl spoustu soubojů v našem obranném pásmu. Dodalo nám to hodně sebevědomí," ocenil Hanzalův výkon obránce Connor Murphy, který po vyrovnání Pittsburghu korunoval vydařený večer Coyotes vítěznou trefou 22 sekund před koncem prodloužení.
Devětadvacetiletý Crosby nebodoval už při čtvrteční výhře Penguins na ledě celku Colorado Avalanche 4:1 a má ze 48 zápasů na kontě 60 bodů za 30 branek a stejný počet asistencí. V čele tabulky produktivity jej předstihl Connor McDavid z Edmonton Oilers, který nasbíral v 56 utkáních 61 bodů.
Na 86. člena klubu 'tisícovkářů' si NHL musí počkat minimálně do úterka, kdy Penguins hostí Vancouver Canucks. Kanadská hvězda po dvou duelech s celky z úplného chvostu soutěže zůstává na bilanci 998 bodů za 368 gólů a 630 asistencí, na kterou dosáhl v 755 duelech. Stále magickou metu může pokořit jako 12. nejrychlejší hráč v historii a překonat Jaromíra Jágra, jenž na to potřeboval 763 utkání.

"Já jsem se ale nesoustředil na jeho body. Snažil jsem se o to, abychom vyhráli, a to se povedlo," dodal Hanzal, který se s 12 trefami ze 44 utkání dělí o pozici nejlepšího střelce Coyotes s Tobiasem Riederem a s 21 body je čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu.
Arizona (ještě jako Phoenix Coyotes) si jej vybrala v roce 2005 v prvním kole draftu na 17. pozici. Na kontě má 601 zápasů a 307 bodů za 112 branek a 195 asistencí. V play off přidal v 23 zápasech čtyři trefy a osm asistencí. O bojovníka Hanzalových kvalit se dát očekávat do 1. března velký zájem.