Dámy a pánové, je mi ctí, jmenuju se Pavel Francouz! Český brankář celku Colorado Avalanche v noci na neděli celé NHL dokonale předvedl, co v něm je. Svými 34 úspěšnými zákroky dotáhnul mužstvo k výhře 3:2 v prodloužení nad Arizona Coyotes.

Aby bylo jasno, co všechno se pod těmi větami skrývá: Při jeho premiérovém startu od začátku zápasu ho vyhlásili první hvězdou duelu. I největší hvězdy ho uznale poklepávaly po ramenou. Naprosto zaslouženě.
"Byl excelentní," chválil spoluhráč Andre Burakovsky, jehož rána z nastaveného času nakonec utkání rozhodla. "Měl tam pár opravdu skvělých zákroků. Arizona je hodně kvalitní mančaft, takže přesně takový výkon od svého gólmana potřebujete. Dost na nás tlačili. Jsem za Frankieho šťastný, že se proti nim takhle vytáhnul."
Málokdo si podobnou slávu zaslouží tolik, jako právě tenhle Frankie z Plzně. Před časem se rozloučil s KHL, byť si mohl v Rusku pohodlně vydělat balík a roli jedničky v brance Traktoru Chelyabinsk měl v podstatě jistou.

Místo toho loni zvolil obtížnější cestu. Protože odmala snil o NHL, kývnul na nabídku, která mu naopak negarantovala absolutně nic. Rozhodnul se zabojovat.
Ve své úvodní zámořské sezoně pak poznal, jak trnitá může být snaha o proražení v nejrespektovanější lize světa. Většinu ročníku 2018-19 strávil v AHL, kde měl za Colorado Eagles ve 49 utkáních průměr 2,68 gólu na zápas, úspěšnost 91,8 procenta.
Více k tématu: [Super 16: Boston navazuje na jarní fazonu]
I do NHL stačil nakouknout, pokaždé ale jen jako výpomoc. Při indispozici obvyklých gólmanských opor Avalanche se nejdřív dostal do branky dva dny před Vánocemi na 29 minut proti Arizoně, poté 2. ledna na 31 minut proti San Jose Sharks. Pokaždé jako pouhý náhradník Philippa Grubauera.
"Líbil se mi," řekl tehdy kouč Jared Bednar. "Je přesný, připravený a věří si."
Víc mu toho ale už nedovolili, zase putoval zpátky na farmu. V létě nicméně vycítil, že by mohl dostat víc šancí - klub se zbavil Semyona Varlamova a vedle Grubauera se tak začalo počítat i s českým reprezentantem.

Pavel Francouz Arizona Coyotes 2019 October 12

První tři utkání ještě chytal Němec, pak ovšem došlo na poměření s Arizonou. A na velký večer devětadvacetiletého sympaťáka, který si poprvé v životě stoupnul od začátku do branky NHL.
"Od rána jsem byl trochu nervózní, někde vzadu v hlavě to přece jen máte schované," popisoval Francouz. "Ale abych byl upřímný, tak jsem čekal, že na mě padne větší tréma. Jakmile se začalo hrát, všechno jsem to ze sebe setřásl a snažil se co nejvíc soustředit."
Šlo mu to, vždyť až do 50. minuty držel čisté konto. Pak ho za stavu 2:0 úžasnou ranou do růžku branky překonal Michael Grabner, následně zblízka vyrovnal Nick Schmaltz.
Ani jednou mu gól nemohl nikdo vyčítat. Vyřešil pár zapeklitých závarů, poradil si i s megašancí Phila Kessela.
Spoluhráči to dokázali ocenit. Když novináři po utkání obklopili hvězdného Gabriela Landeskoga, švédský kapitán je skromně poslal za Francouzem.
"Mě se na nic neptejte, dneska jděte za ním," prohlásil uznale.
A jeho parťák Mark Barberio dodával: "Vůbec mě nepřekvapuje, co Pavel předvedl. Hrál jsem s ním za Eagles. Viděl jsem, jak je dobrý. Poznal jsem, že jde o obrovského profíka, který se umí skvěle připravit na zápas. Navíc to už není žádný utřinos, své si odehrál v několika kvalitních ligách."
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
Čech je po čtrnácti letech prvním gólmanem Avalanche, který při svém debutu vychytal klubu vítězství. Ani tohle z něj zřejmě neudělá novou jedničku týmu, tou zůstane Grubauer. Každý podobný výkon se ale počítá, už se o něm bude vědět.
"O téhle chvíli jsem snil celý život, je to jako sen," rozplýval se po zápase. "Hodně mi pomohlo, když se nám v první třetině povedlo ubránit jejich přesilovky. Pokud by skórovali, byl by to jiný příběh. Takhle jsem se dostal do tempa, začal se cítit líp. Moc mě těší, že se mi snad celkem dařilo. Že jsme vyhráli."
Colorado bylo úspěšné ve všech čtyřech dosavadních duelech nové sezony, zatím to s ním vypadá solidně. A lze říct, že nejen díky esům typu Nathan MacKinnon, Mikko Rantanen, Landeskog. Též zásluhou usměvavého brankáře, který kdysi dal přednost svému snu před pohodlným výdělkem.