Flyers honí Detroit. Posune je Voráčkův návrat?

Napsal Michael Langr / NHL.com

Oba spojili své jméno s létáním, podle aktuální situace se však zdá, že do letošního play off proletí vzduchovým tunelem jen jeden tým. Detroit Red Wings svádějí souboj o druhou divokou kartu s Philadelphia Flyers a ač se na první pohled zdá, že v něm mají navrch, při bližším průzkumu už to tak rozhodně nevypadá.

Detroit má s bilancí 33-24-11 v tabulce 79 bodů, Philadelphia (32-23-12) o tři body méně. Jenže na svého soupeře má dva zápasy k dobru a podle formy, kterou chytila v posledních týdnech, to je poměrně výrazná výhoda.

"Věděli jsme, že musíme zabrat jako tým. Všichni kluci teď hrají skvělý hokej," citovala agentura AP brankáře Steva Masona, jenž se stal při nemoci Michala Neuvirtha znovu jedničkou Flyers.

Ti vyhráli šest z posledních osmi zápasů a jeden navíc dovedli do prodloužení. Red Wings za stejnou dobu zvítězili z osmi duelů čtyřikrát. Jenže teď je čeká čtyřzápasový trip a ze zbylých 13 zápasů hrají jen pětkrát doma. Naopak Philadelphia, která má na vlastním ledě velmi dobrou bilanci 18-9-7, nastoupí doma ještě sedmkrát (celkem ji do konce základní části čeká 15 utkání).

To nejlepší na závodech obou celků je, že je čekají ještě dva vzájemné zápasy - jeden ve Philadelphii, jeden v Detroitu. A ten první hned v úterý ve Wells Fargo Center.

"Mají spoustu dobrých hokejistů. Ale v jejich situaci by se měli strachovat o postup do play off víc než my. Všichni vědí, jak teď hrajeme. Myslím, že jsme zkušenější než loni. Jsme sebevědomější a je to vidět na tom, jak hrajeme," prohlásil na klubových stránkách Jakub Voráček.

Právě hvězdné české křídlo by se mohlo stát jazýčkem, který převáží misky vah ve prospěch Flyers. Voráček jim chyběl od 25. února kvůli zranění, ale po rekonvalescenci už bruslil a ač v úterý ještě hrát nebude, do sestavy by se mohl brzy vrátit. Byl to právě on, kdo krásným gólem v prodloužení rozhodl poslední vzájemný zápas s Detroitem.

Pokud Philadelphia nakonec Red Wings přeskočí a nechá je pod čarou, přeruší tím unikátní šňůru 24 sezon za sebou, v nichž se Detroit dostal do bojů o Stanley Cup. Takový scénář si však v mužstvu brankáře Petra Mrázka nikdo nepřipouští.

"Každý zápas je teď extrémně důležitý, takže teď se musíme soustředit na úterý a říct si: Jak to udělat, abychom vyhráli úterní duel? To je to jediné, o čem přemýšlím," prohlásil trenér Jeff Blashill.

Problémem, který trápí jeho mužstvo, jsou rozkývané výkony nejen v jednotlivých zápasech, ale i v rámci jednoho utkání. Často se stává, že Detroit v jedné třetině dominuje, aby se v další nechal výrazně přehrát. Potíž byla také v obraně, kde beci nechávali před brankou příliš mnoho prostoru. To se však v posledním zápase (0:1 s Toronto Maple Leafs) zlepšilo.

Podobnou potíž s vyrovnaností výkonů však měla i Philadelphia.

"Během celé sezony se nám stávalo, že jsme odehráli skvěle dvě třetiny a pak jsme na to ve třetí části nedokázali navázat," mínil centr Claude Giroux. "V poslední době jsme to ale zlepšili a hrajeme konzistentně celý zápas. Na tom musíme stavět."

V porovnání celků na hranici postupu ovšem nesmíme zapomenout ani na držitele první divoké karty. I Pittsburgh Penguins (36-24-8) totiž stále zůstávají ohroženým druhem.

Poslední dobou sice nabrali slušnou formu, přišli však o hvězdného centra Evgenie Malkina, jenž bude se zraněním v horní části těla mimo hru minimálně do konce dubna.

Penguins jsou však v nejlepší situaci ze všech tří kandidátů. Mají o bod víc a o jeden odehraný zápas méně než Red Wings a čtyřbodový náskok na Philadelphii. I je čekají dva zápasy s Flyers. Ze 14 utkání hrají sedmkrát doma a jednou se střetnou také s Detroitem.

Právě vzájemné zápasy by nakonec mohly velké drama rozhodnout. Kdo projde bermudským trojuhelníkem bez úhony až do play off a který tým se v něm ztratí?