swedish roundup laine 1124

Mimořádný střelecký koncert předvedl během sobotního programu celkem 11 zápasů NHL finský útočník Patrik Laine, který pomohl týmu Winnipeg Jets pěti góly k výhře nad domácími St. Louis Blues 8:4. Ojedinělá kanonáda mu pomohla do čela tabulky střelců celé ligy, na kontě má Laine v součtu už 19 branek.

Vidět byli - byť výrazně skromněji - ale také čeští hokejisté. Mladý útočník Jakub Vrána pomohl gólem a nahrávkou k úspěchu Washington Capitals na ledě New York Rangers, David Kämpf vykázal stejnou bilanci v dresu týmu Chicago Blackhawks proti domácím Florida Panthers, jeden z gólů Dallas Stars vstřelil Radek Faksa.
Blues vs. Laine 4:5
Co rána mezi tyčky, to gól. Dvacetiletý Patrik Laine zažil večer, na který se nezapomíná. Laine pětkrát skóroval a svou bilanci tak vylepšil na 11 gólů za poslední čtyři utkání.
Rodák z Tampere má po skvělém představení na kontě celkem už 19 gólů, vedle toho i tři asistence a ujal se vedení mezi ligovými kanonýry, kde dlouho vévodil David Pastrňák.
Laine stihl v sezoně už tři hattricky a celkem jich má v kariéře na kontě sedm. To je druhý nejlepší počin hráče před dovršením věku 21 let. Laine, který oslaví jednadvacetiny 19. dubna, to stihl ve 177 zápasech. Legendární Wayne Gretzky jich má 12 z 210 utkání.

Laineho pět branek v jednom utkání

Hvězdný Fin je zároveň 14. hráčem historie a šestým v moderní éře od sezony 1943-44, který nasázel soupeřům tři hattricky v úvodních 22 zápasech sezony.
"Vtipné je, že se zdálo, že je dneska pokaždé volný," prohlásil centr Bryan Little, jenž si připsal asistenci u čtyřech Laineho zásahů. "A pokaždé, když dostal puk, tak měl spoustu času. Tolik mu ho dát nemůžete, vždyť má jednu z nejlepších střel v lize. Každopádně byla zábava to sledovat."
Laine se mohl stát prvním hráčem od Darryla Sittlera, který dal za Toronto Maple Leafs 7. února 1976 dokonce šest gólů.
"Měl to stihnout a dát jich šest...," přemítal nahlas Little. "Snažili jsme se o to, ale už nám trochu docházely síly. Ale to nevadí. Dal jich pět, což je i tak neuvěřitelné."
Laine měl na šestý zásah skoro celou třetí třetinu. V první skóroval jednou, ve druhé části přispěl k výsledku 4:0 pro Jets hattrickem a v čase 41:16 velké představení uzavřel. Pět tref dal v lize naposledy Johan Franzen na začátku února 2011.
"O rekordech jsem nepřemýšel, jen jsem se snažil dát gól. A dnes jsem měl pocit, že pokaždé, když se dotknu puku, tak nějak skončí v bráně," připustil Laine. "Byl to prostě jeden z těch večerů... Nestává se to zdaleka pokaždé, ale jednou za čas to přijde. Skvělý večer pro mě i mé spoluhráče."
"Abych byl upřímný - jsem jen překvapený, že se tohle nestalo už dříve," dodal suše trenér Jets Paul Maurice.
Vrána pomohl šampionům k výhře nad Rangers
Duel týmů s dobrou aktuální formou zvládli lépe obhájci Stanley Cupu. Washington vyhrál v Madison Square Garden 5:3 a gólem a asistencí k tomu pomohl Vrána, který byl vyhlášen třetí hvězdou utkání. Nahrávkou přispěl v dresu vítězů i obránce Michal Kempný.
Rangers přitom vedli v polovině utkání 2:0, jenže i díky Vránově trefě přišla do druhé pauzy otočka na 2:3. Šampioni tak dál táhnou svou nejlepší sérii v dosavadním průběhu sezony, když zvítězili popáté za sebou a přetnuli domácím šňůru sedmi domácích výher.
"Už to zase začínáme cítit. Myslím, že je to zase zpátky v naší kabině," řekl střelec vítezného gólu Brett Connolly. "Začínáme se dostávat tam, kde jsme byli na konci minulé sezony. A přesně na tom také pracujeme."

Vránova branka po střele z bekhendu

Kämpfova třetí trefa sezony
Třiadvacetiletý český forvard měl velký podíl na tom, že Blackhawks konečně ukončili sérii venkovních porážek. Po osmi prohrách v arénách soupeřů vyšel pokus číslo devět díky úspěšně zvládnutému prodloužení na ledě Panthers.
Ta výhra se ale nerodila vůbec snadno. I proto, že Florida vedla po první třetině 2:0. Ve druhé sice hosté vyrovnali i díky Kämpfově nádhernému gólu na 2:2, jenže Panthers šli ještě do druhé přestávky znovu do dvoubrankového trháku.
Alexandre Fortin ale snížil a Alex DeBrincat spasil hosty jen 1,8 sekundy před sirénou. Erik Gustafsson pak rozhodl v čase 62:32, když mezi nahrávači byl i Kämpf.

Kämpfova pěkná branka proti Floridě

"Myslím, že ve třetí třetině jsme hrozně chtěli uspět, byla z naší strany v tomto směru nejlepší, co jsem viděl," řekl trenér vítězů Jeremy Colliton. "A bylo moc dobré to vidět. Přesně tak musíme hrát; jak kdyby každé střídání bylo otázkou života a smrti. Jsem na kluky hrdý."
Buffalo je nejlepším týmem ligy
Sabres si mohli po dramatickém rozuzlení zápasu v Detroitu vychutnat již devátou výhru v řadě a díky ní také posun na pozici nejlepšího celku celé NHL. Za 24 vystoupení nastřádali 34 bodů, Nashville Predators a Tampa Bay Lightning mají o bod méně z 23 zápasů.
Proti domácím Red Wings se Sabres podařilo uspět zcela ve stylu povedené šňůry, kterou za sebou momentálně táhnou. Z devíti výher totiž Buffalo vyhrálo dvakrát o gól, třikrát v prodloužení a třikrát po nájezdech.
Sam Reinhart tentokrát rozhodl vítěznou trefou dokonce až v sedmém kole nájezdů. V jejich páté rundě přitom posunul blíž k výhře Red Wings Andreas Athanasiou, jenže Tage Thompson zachoval chladnou hlavu a vyrovnal.

Mezi střelce se v základní době opět zapsal i Jeff Skinner a díky 18. trefě v sezoně byl chvíli i nejlepším střelcem, jenže pak přišla Laineho gólová exploze.
Sabres jsou teprve třetím týmem, který porazil Red Wings při jejich uplynulých 20 koncovkách v nájezdech. A i díky tomu si mohou užívat nejlepší sérii od sezony 2006-07, do níž klub vstoupil deseti výhrami.
"Musím před svými hráči smeknout, protože jsme hráli pošesté za posledních devět dnů. Ale oni nepřestali dřít a hledali cesty, jak vyhrát," ocenil kouč Phil Housley. "Není to pokaždé skrze krásný hokej, dnes to místy nebylo ono, ale zase jsme tu cestu našli."
Vancouver vyhrál!
Hokejisté Canucks prožili po velmi dlouhé době vítěznou radost. A je možná o to cennější, že se jí dočkali poté, co měli v nohách páteční duel ze San Jose, kde navíc podlehli tamním Sharks vysoko 0:4. Kings byli naproti tomu v pátek jediným týmem, který měl zápasové volno.
Po sérii sedmi zápasů bez bodového zisku a celkem osmi porážkách v řadě se ale nyní může Canucks dýchat přece jen o něco lépe.
První třetina gól nepřinesla, v té druhé hosté dvakrát vedli, když se trefili Adam Gaudette a Sam Gagner, ale Drew Doughty a Matt Luff pokaždé odpověděli. Elias Pettersson pak k asistenci přidal v polovině třetího dějství i vítězný gól a Tyler Motte v závěru pojistil výhru v oslabení střelou do prázdné branky při hře Kings bez gólmana.

Pettersson se trefil proti Los Angeles

Ostatní zápasy: Otočka Avalanche, debakl Sharks ve Vegas, výhra Penguins
Faksa byl jedním ze dvou střelců Stars v Denveru a čtvrtou trefou sezony pomohl hostům k obratu z 0:1 na 2:1, jenže pak přišel ještě jeden. V čase 57:18 vyrovnal J.T. Compher a o 46 sekund později rozhodl Mikko Rantanen.
Boston díky těsné výhře 3:2 v Montrealu zabodoval popáté v řadě, z toho potřetí vyhrál. Canadiens ve třetí třetině smazali manko 0:2 z první části, ale v čase 57:03 rozhodl prvním gólem v sezoně John Moore. Za domácí skóroval Tomáš Tatar, v dresu Bruins nahrál na dva góly David Krejčí.

Rantanenova trefa proti Dallasu

Golden Knights vyhráli podruhé za sebou s nulou. Calgary jim v pátek alespoň vzdorovalo (2:0), Sharks si odvezli výprask 0:6. V hostující sestavě byl u toho jen Tomáš Hertl, další český forvard Lukáš Radil se do ní spolu s bekem Radimem Šimkem nevešli.
Stejný rozklad a zcela shodný výsledek si prožili Flyers na ledě Toronta. Maple Leafs tak rázně odpověděli na dva předchozí zápasy bez bodového zisku. Hattrick během sedmi minut a 35 sekund v průběhu první třetiny stihl Andreas Johnsson. Konečné skóre svítilo na ukazateli už v čase 37:10.
Asistencí pomohl Pittsburghu k výhře nad Columbusem 4:2 útočník Dominik Simon. Hlavní hvězdou zápasu byl ale autor hattricku Jake Guentzel. U všech jeho tref asistoval Kris Letang. Pittsburgh bodoval počtvrté za sebou a připsal si třetí výhru z posledních 13 duelů.
Islanders porazili Carolinu 4:1. Hurricanes tak přišli o sérii tří vítězství.