barkov, monahan, oreilly 1

Finalisty na Lady Byng Trophy jsou Aleksander Barkov z Florida Panthers, Sean Monahan z Calgary Flames a Ryan O'Reilly ze St. Louis Blues. Cena je každoročně udělována hráči, který v sobě nejlépe snoubí sportovního ducha, gentlemanské chování a vysoké herní schopnosti.

Vítěz bude oznámen na galavečeru 2019 NHL Awards by Bridgestone, který se koná 19. června v Mandalay Bay Events Center v Las Vegas.
Třiadvacetiletý Barkov stanovil nový klubový rekord Panthers s 96 body (35+61), který do té doby držel Pavel Bure (94 v sezoně 1999-00). Finský centr měl osm vícebodových zápasů, v počtu odebraných puků (100) byl druhý v celé NHL a soupeř se na něm vyfauloval ve 34 případech, což je páté nejvyšší číslo v lize. Barkov je čtvrtým Finem v historii NHL s minimálně 90 body za Olli Jokinenem, Teemu Selannem a Jari Kurrim.
V průměru odehrál čtvrtý nejvyšší počet minut za zápas mezi útočníky NHL (22:21), přitom dostal jen čtyři menší tresty (2. nejnižší počet v soutěži z hráčů s 82 starty). Finalistou Lady Byng Trophy je potřetí za poslední čtyři roky a může se stát druhým vítězem z řad Panthers - v sezoně 2011-12 ji získal obránce Brian Campbell.
Čtyřiadvacetiletý Monahan nastřílel 34 gólů a nasbíral 82 bodů, z toho 23 v přesilovkách (12+11) a měl 211 střel na branku. Zároveň je druhým hráčem v historii Flames (po Kentu Nilssonovi, 1979-85), který dal aspoň 20 branek v šesti sezonách po sobě. V tomto ročníku byl vyloučen jen šestkrát a odseděl si tedy 12 trestných minut.
O čtyři roky starší O'Reilly byl se 49 asistencemi a 77 lídrem Blues. Zároveň vyhrál nejvíc vhazování ze všech hráčů NHL (1086) a v 82 zápasech dostal jen šest menších trestů (12 minut). O'Reilly už jednu Lady Byng Trophy má, dostal ji ještě jako hráč Colorado Avalanche v sezoně 2013-14. Loni pak jako centr Buffalo Sabres skončil v hlasování druhý za Williamem Karlssonem z Vegas Golden Knights.