Zadina se trefil v přesilovce z pravého kruhu

Měsíc čekali hráči týmu Detroit Red Wings na vítězství, nyní se konečně dočkali. A obrovskou zásluhu na tom měli i Filip Zadina s Filipem Hronkem. Oba Češi si shodně připsali gól a dvě nahrávky, Red Wings udolali Winnipeg Jets. V bohatém čtvrtečním programu vlály i další tuzemské vlajky. David Rittich pochytal 32 střel, Michael Frolík se trefil ve třetím duelu za sebou. Mezi střelce se zapsal i Tomáš Hertl, spokojenější byl ovšem Filip Chytil, jenž dvěma nahrávkami pomohl New York Rangers k výhře 6:3.

Zadina s Hronkem dovedli Detroit k výhře
Dočkali se. Hráči celku Deroit Red Wings si po dlouhých 12 duelech připomněli, jak chutná vítězství. V domácím prostředí udolali Winnipeg Jets 5:2 a oslavili vůbec první triumf od 12. listopadu.
"Ta série porážek už byla opravdu dlouhá, proto si téhle výhry moc vážíme," prohlásil trenér Red Wings Jeff Blashill. "Odvedli jsme opravdu dobrou práci, teď na to potřebujeme navázat i v dalších utkáních."
Mamutí podíl na úspěchu slavného klubu měli Češi Filip Zadina s Filipem Hronkem. Oba totiž shodně zazářili třemi body za gól a dvě asistence.
Skóre duelu otevřel v čase 7:49 domácí útočník Darren Helm, o necelých šest minut později přidal v početní výhodě další zásah Robby Fabbri. Asistovali mu u něj právě Zadina s Hronkem.
"Někdy přijdou zápasy, kdy se nedaří vůbec nic. V našem případě to bylo tohle utkání. Na soupeře jsme zkrátka nestačili," uznal hostující trenér Paul Maurice.
Detroit nepolevil ani po vydařené úvodní třetině, v čase 23:35 se po Zadinově nahrávce podruhé prosadil Fabbri. Na druhé straně sice kontroval dvěma zásahy v rozmezí necelých šesti minut Kyle Connor, to ovšem bylo ze strany hostů vše.
Domácí naopak náskok ještě navýšili. Pouhých 24 vteřin před druhou sirénou našel Hronek v početní výhodě Zadinu, jenž ranou z pravého kruhu poslal svůj tým do vedení 4:2. Pro mladého útočníka to byla premiérová trefa v sezoně a zároveň vůbec první duel v NHL, ve kterém si připsal víc než jeden bod.
"Byl to od nás skvělý zápas," rozplýval se Zadina. "Jako tým jsme hráli opravdu dobře. Tohle vítězství má velkou váhu."
Definitivní podobu výsledku stanovil Hronek, jenž zamířil přesně do odkryté branky Jets. Ofenzivní zadák tak poskočil na bilanci sedmi branek a 19 asistencí, Zadina má na kontě jednu trefu a pět nahrávek.

Hronek skóroval přes celé hřiště do prázdné branky

Rittich s Frolíkem zářili při triumfu Flames
Fantastickou formu si i nadále drží hokejisté týmu Calgary Flames, kteří na svém ledě přehráli Toronto Maple Leafs a zkompletovali už sedmý triumf v řadě.
Pod něj se významně podepsali gólman David Rittich a útočník Michael Frolik. První jmenovaný se blýskl dohromady 32 zákroky, Frolík se pak gólově prosadil ve třetím zápase za sebou.
"Kluci odvedli skvělou práci, hlavně při hře v oslabení," ocenil Rittich. "Zblokovali spoustu střel, hráli obětavě. To jsou ty drobnosti, které ve výsledku utvoří dobrý výsledek."
Maple Leafs v průběhu utkání dvakrát vedli, když se postupně prosadili John Tavares a Mitchell Marner. Flames ale pokaždé přispěchali s odpovědí. Nejprve srovnával Travis Hamonic, ve třetí části to zvládl i Johnny Gaudreau.
Definitivní zlom přišel v čase 41:59, kdy Tobias Rieder vystihl chybnou rozehrávku hostů, předložil puk Frolíkovi, jenž ranou z levého kruhu na zadní tyč nezaváhal.
"Ukázali jsme charakter. Sice jsme po dvou třetinách prohrávali 1:2, v kabině jsme si ale řekli, že musíme hrát hlavně v klidu," vykládal autor vítězné branky. "Nechali jsme na ledě všechno a dokázali skóre otočit."
Konečnou podobu výsledku dal o necelou minutu později svou druhou trefou v utkání Gaudreau. Flames díky dalšímu úspěchu poskočili už na šesté místo tabulky Západní konference.

Frolík otočil stav střelou zápěstím z levého kruhu

Chytil přispěl dvěma asistencemi k rozborce Sharks
První duel po odvolání trenéra Petera DeBoera mají za sebou San Jose Sharks. Rádi na něj ovšem vzpomínat nebudou, na svém ledě totiž podlehli New York Rangers 3:6.
"Do utkání jsme vstoupili velice aktivně, v naší hře bylo spoustu věcí, které se mi líbily," hodnotil nový kouč Sharks Bob Boughner. "Nedokázali jsme si ale vysokou úroveň udržet celých šedesát minut, to je samozřejmě problém."
Sharks se ujali vedení v čase 9:13, kdy se v oslabení prosadil Tomas Hertl a přidal svou 11. branku v sezoně. Ještě 12 minut před koncem základní hrací doby vedl kalifornský celek 3:2, poté ovšem hosté strhli gólovou lavinu.
V rozmezí necelých deseti minut udeřili hned čtyřikrát a suverénně si sáhli pro oba body. Hattrickem se blýskl útočník Artemi Panarin, dva góly přidal Mika Zibanejad.
"Je to naše úloha. Od trenérů dostáváme v každém utkání spoustu prostoru, očekává se proto, že budeme výrazní a týmu pomůžeme," vyhlásil Zibanejad.
Do role asistenta se tentokrát situoval Filip Chytil, jenž nejprve připravil trefu na 1:1 pro Jespera Fasta, v závěrečném náporu byl i u gólu Panarina na 5:3.

Fast se prosadil po Chytilově parádní akci

San Jose tak prohrálo i šestý duel v řadě a krčí se až na 12. místě tabulky Západní konference.
Boston ztrácí půdu pod nohama
Už pět zápasů čeká na vítězství celek Boston Bruins, jenž padl na ledě Tampa Bay Lightning 2:3 a potvrdil, že se mu v posledním období absolutně nedaří.
Bruins se tentokrát nemohli opřít o český příspěvek, útočníci David Pastrnak s Davidem Krejčím totiž vyšli bodově naprázdno.
"Hráli jsme sice proti opravdu dobrým soupeřům, to nás neomlouvá. Směrem dopředu jsme nebyli tak nebezpeční," upozornil trenér Bostonu Bruce Cassidy.
Hosté se při tom v Amalie Areně ujali vedení, když se v čase 4:26 prosadil Patrice Bergeron a oslavil 10. trefu v ročníku.
Lightning kontrovali až ve druhé třetině, v čase 32:35 našel Nikita Kucherov zpoza branky úplně volného Stevena Stamkose, jenž v přesilové hře ranou z mezikruží dorovnal účty.
Ve třetím dějství domácí dokonali obrat. Další početní výhodu zužitkoval Brayden Point, pět minut před koncem základní hrací doby se podruhé prosadil Stamkos a odškrtl 13. zásah v ročníku.
"Nastupuji se skvělými spoluhráči, je pro mě mnohem jednodušší se prosadit," uvedl kapitán Lightning na adresu parťáků Anthonyho Cirelliho a Alexe Killorna. "Oba navíc skvěle pracují do defenzivy."
Hosté už dokázali pouze zkorigovat, když se trefil Anders Bjork. Druhou asistenci si připsal slovenský veterán Zdeno Chara.
Mrázek vychytal Carolině bod
V souboj brankářů se proměnil střet mezi celky Vancouver Canucks a Carolina Hurricanes. Maskovaní muži Jacob Markstrom a Petr Mrazek se v defenzivně laděném duelu překonávali, o triumfu kanadského týmu 1:0 rozhodl v prodloužení útočník Elias Pettersson.
"Odehráli jsme disciplinované utkání, tahle výhra je pro nás moc důležitá," prohlásil Markström. "V brance jsem se cítil skvěle, prvních pár zákroků mi pomohlo, abych se dostal do tempa."
Hurricanes zasypali švédského gólmana Vancouveru celkem 43 střeleckými pokusy, neujal se ovšem ani jediný. Na druhé straně se překonával i Mrázek.
Český reprezentant předvedl 25 úspěšných zásahů a svůj tým dlouho držel ve hře o vítězství. V pořadí už 14. výhru si ovšem do statistik nakonec nepřipsal.
"Oba brankáři byli skvělí," pokýval hlavou trenér Caroliny Rod Brind´Amour. "Pořád jsem čekal, kdy konečně udeříme. Bohužel se to povedlo soupeři."

Pettersson rozhodl v prodloužení o výhře Canucks

Ostatní zápasy: Eichel natáhl bodovou sérii, Kubalíkova asistence na body nestačila
Už na 15 utkání protáhl svou bodovou sérii kapitána Buffala Jack Eichel, jenž svému týmu pomohl dvěma góly k triumfu 4:3 nad Nashvillem. Hvězdnému útočníkovi tak chybí už jen tři duely, aby dorovnal historický klubový rekord Gilberta Perreaulta z roku 1971.
Třetí triumf z posledních čtyř utkání oslavili New York Islanders, kteří uspěli na Floridě 3:1. Gólem a asistencí zazářil kapitán Anders Lee, jeho parťák z třetí formace Jordan Eberle přidal dvě nahrávky.
Jediná branka rozhodla o osudu utkání mezi Pittsburghem a Columbusem. V prodloužení jí vstřelil v přesilové hře Bryan Rust a rozhodl tak o výhře Penguins. Gólman domácích Tristan Jarry pochytal všech 17 střel a oslavil třetí čisté z posledních čtyř startů.
V pořádnou přestřelku se proměnil střet Minnesoty s Edmontonem, z triumfu 6:5 se nakonec mohli radovat domácí Wild. Dvěma body za gól a nahrávku se blýskli Eric Staal, Jason Zucker, Luke Kunin a Jordan Greenway. Za hosty předvedli stejný zápis Connor McDavid, James Neal a Oscar Klefbom.
Po třech porážkách zabrali obhájci Stanley Cupu ze St. Louis, kteří před vlastními diváky udolali Vegas 4:2. Blues parádně vyšla hlavně prostřední třetina, v níž dali tři góly. Branku a nahrávku připsal Oskar Sundqvist.
Výhodu domácího ledu zužitkovala rovněž Arizona, která po výhře 5:2 nad Chicagem poskočila už na třetí místo tabulky Západní konference. Blackhawks k lepšímu výsledku nepomohla ani asistence Dominika Kubalíka.
Druhou výhru v řadě oslavili hráči Los Angeles, kteří uspěli v Anaheimu 2:1. Ducks měli výraznou střeleckou převahu (37:27), hostující gólman Jonathan Quick však za svá záda pustil pouze jeden kotouč.