Chytilovo bleskové vyrovnání proti Torontu

Sedmizápasový gólový půst ukončil v NHL český útočník Filip Chytil a přispěl svou 12. trefou v sezoně k vítězství New York Rangers nad Torontem 5:3. Ve druhém středečním duelu se centr David Krejčí podílel asistencí na vítězné brance Bostonu, který slavil po výsledku 2:1 po prodloužení v Chicagu posun do čela ligy bod před Washington Capitals.

Chytil si vylepšil maximum
V minulém ročníku nastřílel Chytil v 75 zápasech 11 branek a po dorovnání této mety v duelu z 11. ledna, kdy gólem a asistencí nezabránil porážce Rangers na ledě St. Louis Blues 2:5, se na svůj osobní rekord chvíli načekal. V deváté minutě duelu s Torontem už se ale radoval.

Mohl děkovat Tonymu DeAngelovi, který Chytilovi předložil křížnou přihrávkou z pravého kruhu puk před branku a zlínský odchovanec pohodlně zasunul za bezmocného Michaela Hutchinsona.
Chytil si tak polepšil na 18 bodů a 12 gólů ve 43 zápasech. V předešlé sezoně zaznamenal v 75 utkáních 23 bodů za 11 tref a 12 asistencí. Rangers si jej vybrali v roce 2017 v prvním kole draftu na 21. místě. Český talent hned v následujícím ročníku sehrál devět utkání s bilanci jednoho gólu a dvou asistencí.
Svým rekordním zásahem vyrovnal na 1:1 a odpověděl na úvodní gól Johna Tavarese, který i se i své 11. sezoně v NHL dostal na hranici 20 branek. Rangers potom v 18. minutě během pouhých šesti sekund získali dvoubrankové vedení.
Nejdříve po vyhraném vhazování Chrise Kreidera zamířil přesně z levého kruhu Mika Zibanejad a hned po buly na středovém kruhu vyslal Pavel Buchnevich do úniku Kreidera, který si vychutnal Hutchinsona blafákem do bekhendu.

Dvě slepené branky Rangers v rozmezí šesti vteřin

Kreider chyběl Rangers kvůli zranění v horní části těla v pondělním duelu s Dallas Stars při prohře 3:5 a o jeho startu se rozhodlo až v den souboje s Maple Leafs. "Je to klíčový hráč týmu a lídr. Když se podíváme na poslední dva zápasy, bez něj a s ním, tak je vidět, jaký to je rozdíl," prohlásil Kreiderův spoluhráč z útoku Zibanejad.
V 37. minutě dostal Maple Leafs na kontakt kanonýr Auston Matthews, jehož bekhendový pokus z pozice mezi kruhy propadl dezorientovanému Igoru Šerťorkinovi. Za 34 sekund odpověděl střelou z pravého kruhu Bučněvič.
Matthews dal Torontu naději ještě jednou. V 57. minutě při vyloučení Grega McKegga po kombinaci s Tavaresem přidal svou 39. trefu v sezoně. Díky tomu se posunul na druhé místo tabulky střelců o gól před českého kanonýra Davida Pastrňáka z Bostonu. Jeden zásah ztrácí dvaadvacetiletá jednička draftu z roku 2016 na lídra Alexandra Ovečkina z Washingtonu.
Na více už ale Maple Leafs v Madison Square Garden nedosáhli a 58 sekund před koncem při hře Toronta bez gólmana stanovil konečný výsledek McKegg. Matthews, který si polepšil na 150 branek z 266 utkání v NHL, tak měl ze svého střeleckého výkonu pokažený dojem.
"Musíme hrát celých šedesát minut. V posledních dvou zápasech jsme předvedli hodně dobrých věcí. I v minulém utkání proti Floridě jsme hráli 45 nebo 50 minut velmi dobrý hokej. Ale když jsme zrovna nedominovali, tak jsem soupeři umožnili šance, které využil," vrátil se Matthews i k pondělní domácí porážce s Florida Panthers 3:5.
Po utkání Toronto oznámilo, že získalo z Los Angeles Kings brankáře Jacka Campbella a útočníka Kylea Clifforda výměnou za forvarda Trevora Moorea a výběry ve třetím kole draftu letos i v příštím roce. Campbell má Maple Leafs pomoci při absenci jedničky Frederika Andersena, který v pondělním utkání proti Florida Panthers utrpěl zranění krku.
Bruins vládnou NHL
Pátou výhru za sebou oslavil Boston a na prvním místě ligy přeskočil o bod Washington. Bruins o tom rozhodli po 79 sekundách prodloužení. Krejčí rozjel protiútok z vlastního obranného pásma, nahrál na levý kruh Jakeovi DeBruskovi, který ideálně našel před brankou střelce vítězné branky Charlieho McAvoye. Byl to pro něj sice už 20. bod v sezoně, ale poprvé se mu podařilo skórovat.

McAvoy vstřelil vítěznou branku v prodloužení

"Snažil jsem se najet na zadní tyč a ta přihrávka byla skvělá. Dal mi to přesně na hokejku. Všichni pak říkali: 'Je to tady, je to tady.' Jejich reakce byla super," děkoval McAvoye DeBruskovi i ostatním spoluhráčům. Trefil se celkově po 57 zápasech poprvé od 27. března loňského roku.
Krejčí bodoval potřetí za sebou a za posledních pět vystoupení má na kontě šest bodů za dva góly a čtyři asistence. Celkově si polepšil v sezoně na 38 bodů za 13 tref a 25 asistencí ze 45 duelů.
Dva ze tří nejlepších českých kanonýrů této sezony se mezi střelce nezapsali. Hostující Pastrňák vyšel naprázdno podruhé za sebou a po pouhých dvou gólech z uplynulých osmi duelů se propadá z čela boje o Maurice Richard Trophy. Domácí Dominik Kubalik, který vládne s 21 trefami pořadí nováčků celé ligy, čeká na další zásah čtyři zápasy.
V Chicagu se ve středu celkově nekonaly žádné střelecké manévry. Za domácí Blackhawks se prosadil jen ve 27. minutě Alex DeBrincat, který v přesilové hře z dorážky otevřel skóre. Byl to jediný gól, který v utkání inkasoval z celkových 22 střel slovenský brankář Jaroslav Halak.
V čase 32:49 vyrovnal Sean Kuraly, který předvedl skvělou práci za brankou, vybruslil na pravý kruh a prostřelil Robina Lehnera. Chicago nakonec muselo bojovat v nastavení ve třetím utkání za sebou a podruhé v řadě v něm neuspělo. Po sobotní výhře na ledě Arizona Coyotes 3:2 po nájezdech po podlehlo v úterý na hřišti Minnesota Wild 2:3 po prodloužení.
"Cítíme, že jsme mohli tento zápas vyhrát. Minule to bylo to samé. Nejsem spokojení. Víme, že potřebujeme sbírat dva body," prohlásil kapitán Blackhawks Jonathan Toews. Chicago ztrácí v Západní konferenci dva body na druhou divokou kartu pro postup do play off, kterou aktuálně drží Calgary Flames.