Bučněvič se trefil po přihrávce Chytila

Český útočník Filip Chytil se podílel asistencí na vítězství New York Rangers ve středečním duelu nad lídrem NHL Washingtonem 4:1 a bodoval v pátém z posledních šesti vystoupení. Pod úspěch týmu z Manhattanu se podepsal 30 úspěšnými zákroky švédský gólman Henrik Lundqvist, který se s 454 výhrami v kariéře vyrovnal na pátém místě historického pořadí Curtisu Josephovi.

Chytil v roli asistenta
Na osm bodů v svém desátém duelu v sezoně si polepšil Chytil a připsal si při této bilanci teprve druhu asistenci. Po kombinaci s dvacetiletým odchovancem Zlína zakončil ve 45. minutě do odkryté branky Pavel Buchnevich a zvýšil vedení Rangers na 3:0. Chytil, který začal sezonu na farmě v Hartfordu v American Hockey League, si tak za posledních šest duelů připsal čtyři trefy a dvě přihrávky.
V souboji celkem pěti českých hokejistů se radoval spolu s obráncem Liborem Hájkem z vítězství nad týmem s beky Radkem Gudasem, Michalem Kempným a útočníkem Jakubem Vránou, který hrál jubilejní 200. zápas v NHL. Rangers zabrali po dvou porážkách venku proti Tampa Bay Lightning (3:9) a Florida Panthers (3:4).
Washington vyšel venku bodově naprázdno poprvé od 10. října, kdy podlehl Nashville Predators 5:6. Od té doby mimo svůj led v desátém duelu prohrál teprve podruhé.
Dvoubrankové vedení zařídil Rangers Artemi Panarin. Skóre otevřel po 74 sekundách druhé dějství v přesilové hře. Po přihrávce dvojky letošního draftu Kaapa Kakka z levého kruhu překonal Braden Holtbyho a potrestal faul Toma Wilsona na Hájka z konce první třetiny.
V čase 43:57 při trestu Dmitrije Orlova opět Kakko pomohl Panarinovi i k druhé trefě. Snažil se zakončil sám po šikovné otočce, puk mu sice utekl, ale dostal se k ruskému střelci večera, který opět z levého kruhu trefil odkrytou část branky Capitals. Panarin prodloužil svou nejdelší bodovou sérii v kariéře na 12 zápasů, během nichž vstřelil sedm gólů a na 12 přihrál.
Hned za 23 sekund se prosadil Bučněvič a ve 48. minutě sebral Lundqvistovi čistí konto další ruský forvard Evgeny Kuznetsov. Výhru Rangers ale pečetil šest a půl minuty před koncem Brett Howden.
Lundqvistovi nyní chybí dalších 30 vychytaných vítězství nad čtvrtého Eda Belfoura. "Je ocenění být v takové společnosti. Je mnoho skvělých gólmanů a hodně z nich pro mě bylo inspirací, když jsem vyrůstal. V posledních dvou sezonách to trvalo trošku déle, než jsem ty výhry nasbíral," řekl Lundvist.
"Znamená to pro mě hrozně moc. Jsem pyšný," doplnil sedmatřicetiletý rodák z Are, jemuž celkem třikrát v utkání pomohla horní tyč. V první třetině po střelách Johna Carlsona i T.J. Oshieho a ve druhém dějství po pokusu Larse Ellera. "Měl jsem párkrát štěstí. Někdy to tak je," dodal Lundqvist.

Panarinova branka v přesilové hře

Tkachuk trefil výhru
Formu potvrdila Ottawa, která zvítězila v Montrealu 2:1 po prodloužení a vyhrála šestý z posledních osmi duelů. A to i přesto, že pětkrát z toho hrála venku. V Bell Centre rozhodl po 38 sekundách nastavení Brady Tkachuk.
Narazil si puk s Chrisem Tierneym a vyhrál bruslařský souboj se slovenským forvardem Tomášem Tatarem. Situaci nezachránil ani Carey Price, jehož Tkachuk pokořil bekhendovým blafákem mezi betony.
"Je to jeden z nejlepších gólmanů v NHL nebo vůbec nejlepší, takže si tento okamžiku určitě budu pamatovat," radoval se z vítězné trefy dvacetiletý Tkachuk, pro něhož to byl 30. gól v 93 utkání v NHL.
"Měl rychlost, snažil jsem se na to zareagovat, ale udělal to dobře. Myslím, že jsme hráli dobře na obou stranách hřiště, ale nebyli jsme za to odměněni," litoval porážky Price. Montreal prohrál potřetí za sebou a podruhé z toho v nastavení.
Senators v čase 20:44 prohrávali poté, co Nick Suzuki využil přesilovou hru. V polovině druhé třetiny vyrovnal Jean-Gabriel Pageau, pro něhož to byla už 10. branka v listopadu a je za tuto dobu nejlepším střelcem NHL.
"Myslím, že jsem nikdy neměl lepší období. Ani v juniorech. Je to skvělý pocit. Cítím velké sebevědomí a jsem šťastný, jaké mám spoluhráče. Hrajeme teď dobrý hokej," prohlásil Pageau. Ve 22 zápasech sezony skóroval třináctkrát a blíží se svému maximu 19 tref z 82 utkání z ročníku 2015-16.
Senators přišli ve 12. minutě o útočníka Vladislava Naměstnikova, který utrpěl zranění v dolní části těla po souboji s obráncem Calem Fleury, po kterém narazil do mantinelu.
Před utkáním byl při ceremoniálu oceněn bývalý útočník Canadiens Guy Carbonneau, který v pondělí vstoupil do hokejové Sín slávy v Torontu.