Chytil se po rychlém průniku trefil bekhendem

Český útočník Filip Chytil ukončil po deseti zápasech čekání na gól a pomohl k úspěchu New York Rangers, kteří zabrali po třech porážkách za sebou a porazili Anaheim Ducks 5:1. Pod stejný výsledek, jímž uspěli Calgary Flames na ledě Dallas Stars, se podepsal dobrým výkonem brankář David Rittich, korunoval ho dokonce asistencí.

Nahrávku si připsal i domácí bek Roman Polak. Mezi střelce se vedle Chytila zapsal i Filip Zadina, jenž mírnil prohru Detroit Red Wings s Arizona Coyotes 2:5. Tomas Hertl nahrál na jediný gól San Jose Sharks při prohře s Vegas Golden Knights 1:3.
Chytil se dočkal
Dvacetiletý český talent Chytil v osmé minutě otevřel skóre utkání a opět ukázal svou rychlost a šikovnost. Prohnal se do útočného pásma a z pravého kruhu bekhendem překonal Ryana Millera.
"To byl parádní manévr, co předvedl," ocenil spoluhráče ostřílený švédský brankář Henrik Lundqvist, jenž pomohl k úspěchu 19 zásahy. "Je to šikovný kluk. Opravdu hodně šikovný."
Pro Chytila to byla devátá branka ve 26. duelu sezony, kterou začal na farmě v Hartfordu v American Hockey League a po návratu do kádru Rangers vstřelil šest branek v prvních osmi utkáních.
Za 91 sekund navýšil náskok týmu z Manhattanu Brett Howden. Vzápětí sice snížil dorážkou ze vzduchu po střele Ondřeje Kašeho Sam Steel, ale Rangers vrátil ve 13. minutě dvoubrankový náskok Chris Kreider. Ten přidal ve druhém dějství i svůj 10. gól v sezoně a po 76 sekundách třetí části se prosadil ještě ve vlastním oslabení Mika Zibanejad.
V dresu vítězů scházela dvojka letošního draftu Kaapo Kakko, kterého vyřadilo ze hry zranění v dolní polovině těla.
Rittich vychytal Stars
David Rittich opět hájil branku Calgary Flames a vedl si v tomto ohledu na výbornou, když předvedl 26 úspěšných zákroků a výrazně tak pomohl k výhře Calgary Flames v aréně Dallas Stars 5:1. Navrch přidal dokonce i asistenci a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.
Andrew Mangiapane poslal hosty ve 13. minutě do vedení, ti si ho ale užívali pouhých 38 sekund, než vyrovnal Denis Gurianov. Mezi asistenty figuroval i Polák a díky čtvrté nahrávce v sezoně bodoval podruhé za sebou.
Další góly už ale dávali jen hráči Flames. Při početních výhodách se v rozmezí 113 sekund prosadili ve druhé třetině Matthew Tkachuk a Sean Monahan.

Tkachuk nabídl v přesilovce gól Monahanovi

V 51. minutě je pak následoval Mikael Backlund, u jehož gólu si Rittich připsal asistenci. Kanadský celek tak měl vynikající využití přesilovek, když v gól přetavil tři z pěti. Třikrát v početní výhodě za jeden zápas skórovali Flames poprvé v této sezoně.
A nakonec přidal také trefu v oslabení, o níž se na konci 58. minuty postaral Derek Ryan, když trefil prázdnou branku Stars při jejich risku bez gólmana.
"Celá NHL je o všech těch malých věcech," zdůraznil Polák. "Musíme se právě na tyto detaily soustředit a hrát o něco více jako jeden tým."
Stars, kteří prohráli tři z posledních čtyř zápasů, už čeká pauza až do soboty. "Je to pro nás šance se trochu nadechnout," řekl útočník Corey Perry. "Užijeme si čas s rodinami a vyčistíme hlavy. Jsme dobrým týmem. A víme to. Je to jen o tom, abychom se vrátili k základním věcem a dělali je správně."
Naproti tomu Flames se představí ještě dnes na ledě Minnesota Wild. "Moc se mi líbila naše hra v první třetině, také velká většina ze druhé třetiny a ta třetí byla rovněž povedená. Po všech stránkách to byl pro nás dobrý zápas," řekl hostující trenér Geoff Ward. "Rychle už se ale musíme zase začít soustředit na další zápas."
Zadina mírnil prohru
Sezonou nadále klopýtají Detroit Red Wings, kteří v domácím prostředí Little Caesars Areny podlehli Arizona Coyotes 2:5 a počtvrté za sebou vyšli naprázdno. Na kontě tak má nejhorší tým ligy stále jen 21 bodů z 38 odehraných utkání.

Nic na tom nezměnil ani gól Filipa Zadiny, jenž korigoval třetím gólem sezony v polovině třetího dějství stav na 1:4. Mladý útočník nejprve zahrozil zblízka velkým nápřahem, místo toho ale zvolil chytré zakončení a uspěl. S ohledem na stav si však gól příliš nevychutnal.
Nedlouho před ním dal svůj první gól v novém působišti od příchodu z New Jersey Devils Taylor Hall. Jednička draftu z roku 2010 bodovala i v předchozích dvou vystoupeních za Coyotes, a to shodně díky asistenci.
Clayton Keller dal dva góly a přidal nahrávku. Obránce Oliver Ekman-Larsson se zaskvěl třemi asistencemi.
Red Wings nestačila k úspěchu ani porce 40 zákroků, které při svém návratu po zranění a desetizápasové absenci předvedl zkušený gólman Jimmy Howard.
"Myslím, že v úvodu, než soupeř skóroval, jsme hráli velmi dobře. Jenže když si pak necháme dát další góly, táhne nás to dolů," řekl trenér Detroitu Jeff Blashill. "Musíme mít jen krátkodobou paměť. Bylo to přeci jen 1:0, nikoliv 10:0."
Sharks doma opět neúspěšní
Tomáš Hertl sice díky asistenci prodloužil svou bodovou sérii na šest zápasů, ale San Jose Sharks to nebylo nic platné. Podlehli Vegas Golden Knights 1:3, připsali si třetí domácí vystoupení bez bodového zisku v řadě a propadli se až na dno Západní konference.
"Nenacházíme cesty, jak se vymanit z těch sérií prohraných utkání," přemítal Logan Couture. "Dobré týmy zastaví tyto neúspěchy po dvou třech zápasech, nedovolí jich pět šest. My ale tyhle špatné série zažíváme v sezoně až příliš často."
Na první gól se čekalo až do závěru druhé třetiny, kdy otevřel v polovině 38. minuty skóre Paul Stastny. Logan Couture za asistencí Burnse a Hertla na konci 44. minuty vyrovnal.
Jenže to bylo ze strany domácích vše. Dalšími střelci byli do konce zápasu už jen hostující Shea Theodore a Jonathan Marchessault. Brankář Malcolm Subban pomohl k triumfu 37 zákroky, z toho 20 jich nasbíral ve třetí třetině.
"Byl excelentní, chytal opravdu skvěle," ocenil trenér Golden Knights Gerard Gallant. "Oba brankáři dnes byli výborní. Skončilo to 3:1, ale klidně to mohlo být také 7:5."