Souhrn: Faksův hattrick v přihrávkách

Nedělní zápasy: Český forvard pomohl Dallasu k výhře 6:0 nad San Jose, Vegas nadále vítězí

Napsal NHL.com/cs

Osm utkání nedělního programu NHL přineslo bodový příspěvek pouze v podání jediného českého hráče. Ten stál ovšem za to. Třiadvacetiletý útočník Radek Faksa pomohl Dallas Stars k výhře nad San Jose Sharks 6:0 hned třemi přihrávkami.

Výhru s pořadovým číslem sedm si připsal nováček Vegas Golden Knights, který přestřílel Toronto Maple Leafs 6:3 a vylepšil tak klubové rekordy v počtu vítězných zápasů v řadě i utkání, v nichž nepřetržitě dokázal bodovat. První klubový hattrick stihl William Karlsson.

Tři týmy vyhrály výrazným rozdílem a ještě k tomu s čistým kontem. Vedení 3:0 nestačilo k poklidné výhře Calgary Flames, druhý bod vydřel tým Jaromíra Jágra proti celku Chicago Blackhawks až v prodloužení.

Dallas Stars - San Jose Sharks 6:0
Faksa vyvážil třemi přihrávkami svou bilanci v sezoně na 10 branek a stejný počet asistencí. Jeho hvězdný večer přitom přišel poté, co se dlouhodobě bodově odmlčel.

Naposledy totiž talentovaný centr bodoval 9. prosince proti Vegas Golden Knights a od té doby vyšel v devíti utkáních zcela naprázdno.

Nahrávky v nečekaně jednostranném duelu proti San Jose Sharks si rozdělil pěkně rovnoměrně po třetinách, přičemž jeho podpis byl u obou tref večera v podání Tylera Pitlicka.

Asi jedinou kaňkou na výhře domácích tak bylo odstoupení Alexandra Radulov kvůli zranění v horní části těla. Hostující Sharks nedokázali prodloužit vítěznou třízápasovou sérii.

Vegas Golden Knights - Toronto Maple Leafs 6:3
Golden Knights předvedli další parádní představení a navázali na předchozí sérii čtyř domácích výher. Celkem prodloužili úspěšnou šňůru už na sedm utkání. Bodovat se jim povedlo podvanácté za sebou, z toho se jedenáctkrát radovali.

"Nevím přesně, co se děje. My jen pokaždé nacházíme cestu, jak vyhrát každý večer," řekl Jonathan Marchessault. "Prostě jen děláme správné věci. A hrát hokej v takovém období je pak velká zábava."

Zápas proti Toronto Maple Leafs, kteří naopak podruhé za sebou prohráli, se ubíral jedním směrem hned v samém úvodu, neboť ve 14. minutě vedli Golden Knights už 3:0.

Stejně jako Faksa své asistence si rozvrhl gólové zásahy i William Karlsson. Navrch přidal i jednu přihrávku. Gólem v čase 58:24 ale zaokrouhlil počet branek v ročníku na dvacet a především tak završil historicky první hattrick hráče Vegas během bojů o body v NHL.

Auston Matthews zakulatil dvěma góly v dresu poražených počet svých bodů v NHL na 100. Talentovaný forvard to stihl ve 112 utkáních a na kontě má v součtu s minulým ročníkem 57 gólů a 43 asistencí.

Calgary Flames - Chicago Blackhawks 4:3 po prodloužení
Flames bez Michaela Frolíka, který je se zlomenou čelistí na listině zraněných hráčů, ale s Jaromírem Jágrem, prohospodařili vedení 3:0, které měli na své straně v čase 25:47.

Jen 65 sekund po druhém zásahu Matthewa Tkachuka přidal třetí gól Sean Monahan, jenže už v polovině zápasu to bylo jen 3:2. Čtvrtou trefu domácích nepřidal ani Jágr, který se dostal do velké šance.

Místo toho pak v čase 58:14 vyrovnal Brandon Saad. Duel z pohledu domácích však po 52 sekundách prodloužení zachránil vítězným gólem kapitán Mark Giordano.

Detroit Red Wings - Pittsburgh Penguins 4:1
Další vrásky přibyly obhájcům Stanleyova poháru Pittsburghu. Penguins prohráli sedmý z posledních deseti zápasů. Detroit naopak na nepovedené období tří zápasů bez bodového zisku zareagoval druhou výhrou, když tu předchozí si připsal proti New York Rangers.

Jimmy Howard pomohl Red Wings k výhře 37 zákroky, Gustav Nyquist dal dva góly a dosáhl tak na metu 100 branek v NHL. Detroit v Little Caesars Arena zvýšil na začátku druhé třetiny vedení na 2:0, což se ukázalo jako rozhodující.

"Je paráda dosáhnout takového čísla, zejména pak před tak skvělým publikem v poslední den roku," řekl Nyquist po svém 375. utkání. "Byl to zábavný zápas a zároveň pro nás i velké vítězství."

Výsledky ostatních nedělních zápasů:

Colorado Avalanche - New York Islanders 6:1
Edmonton Oilers - Winnipeg Jets 0:5
Columbus Blue Jackets - Tampa Bay Lightning 0:5
Anaheim Ducks - Arizona Coyotes 5:2

Slovák Marko Daňo pomohl gólem Winnipeg Jets k nečekaně jasnému vítězství na ledě Edmonton Oilers 5:0. Jeho krajan Jaroslav Halák v dresu New York Islanders střídal na ledě domácího celku Colorado Avalanche poté, co na něho za první dvě třetiny přiletělo 35 střel, z nichž pět propustil za svá záda.

Stejným způsobem jako Winnipeg se vypořádal s hokejisty Columbus Blue Jackets nejlepší tým ligy Tampa Bay Lightning a zvýraznil tak vedení ve Východní konferenci.

Hvězdy večera:

1. William Karlsson (VGK): 3 góly, 1 asistence, 3 střely, plus/minus 2, čas na ledě 17:23

2. Connor Hellebuyck (WPG): 0 inkasovaných gólů, 35 zákroků, třetí vychytaná nula sezony

3. Radek Faksa (DAL): 3 asistence, 3 střely, plus/minus 3, čas na ledě 17:11, úspěšnost na vhazování 67%