Faksova elegantní gólová teč proti Ottawě

Český útočník Radek Faksa přispěl v pondělním utkání NHL svým druhým gólem v sezoně k vítězství Dallasu nad Ottawou 2:1. Stars se tak radovali na čtvrtý pokus z vůbec prvního úspěchu v ročníku na domácím ledě v American Airlines Center. Forvard Jakub Voráček se podílel asistencí na výhře Philadelphie nad Vegas 6:2, díky které Flyers ukončili sérii čtyř porážek.

Stars se i díky Faksovi doma dočkali
Dallas z předchozích tří domácích duelů vytěžil jen bod. Nejdříve prohrál s Boston Bruins 1:2, potom podlehl Calgary Flames 2:3 po nájezdech a s Washington Capitals musel strávit porážku 1:4. Nyní ale dokázal navázat na sobotní výhru ve Philadelphii 4:1 a poprvé v sezoně slavil ve dvou duelech v řadě. Pro Stars to bylo v jedenáctém duelu teprve třetí vítězství.
Vykročili za ním díky Faksově teči střely Taylora Feduna 62 sekund před koncem první třetiny. Pětadvacetiletý odchovanec Opavy se prosadil po čtyřzápasovém bodovém i střeleckém půstu a vylepšil si bilanci na dvě trefy a jednu asistenci.
V polovině utkání zvýšil náskok Dallasu v přesilové hře Joe Pavelski a Ottawa zkorigovala výsledek až 73 sekund před koncem utkání. Ruskému brankáři Antonu Khudobinovi, který si připsal 19 úspěšných zákroků, sebral čisté konto krajan Vladislav Namestnikov.
"Hráli jsme dobře celých šedesát minut. Jediné, co se nám nelíbilo, bylo pár přečíslení ve druhé třetině. Jinak jsme předvedli opravdu skvělou defenzivní i ofenzivní práci," chválil kouč Stars Jim Montgomery.
Ottawa prohrála počtvrté za sebou a s jedinou výhrou a pouhými třemi body je nejhorším týmem celé ligy. Dallas v utkání přestřílel Senators 43:20. "Přehráli nás. Držel nás jen fantastický gólman," ocenil kouč D.J. Smith výkon Anderse Nilssona.

Pavelski zužitkoval přesilovku proti Ottawě

Voráček pomohl asistencí
Philadelphia vstoupila do sezony 4. října v utkání NHL Global Series v pražské O2 areně výhrou nad Chicago Blackhawks 4:3 a potom po návratu z Evropy doma porazila New Jersey 4:0. Potom ale ze čtyř zápasů uhrála jediný bod. Proti Vegas se Flyers dočkali probuzení a díky čtyřbrankové smršti ve druhé třetině vedli už 5:0.
Přitom předtím při sérii proher dali dohromady jen sedm branek a s 15 vstřelenými góly byli před pondělním programem nejhorší v lize. Dvěma góly a asistencí zazářil Michael Raffl a po brance a přihrávce zaznamenali Travis Konecny a Oskar Lindblom.
"Byli jsme i v minulých dvou zápasech lepším týmem, ale nepodařilo se nám to proměnit ve vítězství. Ale pokračovali jsme v té hře a našli jsme cestu k úspěchu. Byla to důležitá výhra," prohlásil Raffl.

Skóre otevřel v páté minutě v přesilové hře Travis Konecny. V čase 26:12 překvapil zpoza branky Oscara Danska Kevin Hayes a zvýšil na 2:0. Asistenci si připsal i Voráček, který bodoval teprve ve druhém ze sedmi utkání v sezoně. Na kontě měl dosud tři body za dvě branky a jednu asistenci, ale všechny nasbíral při středeční prohře v Edmontonu 3:6.
Hned za 44 sekund se trefil i Raffl, v 35. minutě se prosadil v přesilové hře Matt Niskanen a za 55 sekund upravil Lindblom na 5:0. Vegas zkorigovalo v závěrečné třetině díky gólům Jonathana Marchessaulta v početní výhodě a Reillyho Smithe stav, ale poslední slovo si vzal Raffl.
Avalanche poprvé bez bodu
Colorado prohrálo na ledě obhájce Stanley Cupu St. Louis 1:3 a až v devátém utkání v ročníku vyšlo naprázdno. Svou sbírku sedmi výher a 15 bodů Avalanche nerozšířili i kvůli výkonu Vladimira Tarasenka, který se podepsal pod výhru Blues třemi body za gól a dvě asistence. St. Louis uspělo poprvé po čtyřech porážkách.
Klub z Denveru zůstával až do pondělí jediným celkem v ročníku, který neprohrál v základní hrací době. "Dařilo se nám a nikdo nechce, aby taková série skončila, ale bylo jasné, že se to někdy stane," řekl trenér Colorada Jared Bednar.

MacKinnon využil přesilovku proti St. Louis

Hosté navíc přišli v utkání o ofenzivní hvězdu Mikka Rantanena, který ve druhé třetině odstoupil pro zranění v dolní části těla. Podle Bednara se finský útočník podrobí v úterý vyšetření. "Jsem si jistý, že Mikko bude v pořádku," uvedl kapitán Avalanche Gabriel Landeskog.
Rantanen ještě ve 13. minutě asistoval u jediné branky Colorada, kterou vstřelil v přesilové hře Nathan MacKinnon a odpověděl na úvodní gól Braydena Schenna. MacKinnon bodoval podeváté za sebou a povedlo se mu to na úvod sezony dvakrát za sebou jako pátému hráči v historii NHL po Wayneovi Gretzkym, Charliem Simmerovi, Guyovi Lafleurovi a Rodu Gilbertovi.
Blues rozhodli ve druhé třetině. Ve 26. minutě jim vrátil vedení David Perron a o deset minut později se trefil i Tarasenko. "Byl to pravděpodobně náš nejlepší zápas v sezoně, co se týče výkonu v celém utkání. Hráli jsme opravdu dobře. Všichni jsme bruslili a měli energii. Takto přesně chceme hrát," prohlásil kapitán St. Louis Alex Pietrangelo.

Tarasenkova trefa proti Coloradu

Nyquist rozhodl z penalty
Popáté za sebou bodoval Columbus, který po dvou porážkách v nastavení tentokrát uspěl a vyhrál v Torontu 4:3 po prodloužení. Vítěznou branku vstřelil v čase 51:57 z trestného střílení Gustav Nyquist. Blue Jackets si připsali při své sérii třetí výhru.
Hosté do utkání skvěle vstoupili a v šesté minutě vedli už 2:0. Nejdříve skóroval ve vlastním oslabení Riley Nash a potom se prosadil šťastně o brusli slovenského obránce Martina Marinčina i Pierre-Luc Dubois.
Maple Leafs ale ještě v úvodním dějství ztrátu smazali, když se rovněž při přesilovce soupeře zapsal mezi střelce Kasperi Kapanen a potom si připsal osmý gól v sezoně Auston Matthews.

Nyquist oslavil vítězný gól v prodloužení

Toronto otočilo stav sedm sekund před koncem druhého dějství díky Williamu Nylanderovi. Maple Leafs ale vedení neudrželi a museli strávit čtvrtou porážku v sedmém domácím vystoupení v sezoně. V 51. minutě v přesilové hře vyrovnal na 3:3 Alex Wennberg a v prodloužení potrestal Nyquist hákování Mitchella Marnera.
"Je to skvělé. Minulé dva zápasy jsme ztratili v prodloužení a je příjemné být na vítězné straně," řekl Nyquist, který si připsal branku v prodloužení z penalty jako vůbec první hráč v historii Blue Jackets.