faksa 12417

Talentovaný český útočník Radek Faksa prodloužil v nedělním utkání NHL svou bodovou sérii na čtyři utkání, když přispěl nahrávkou k vysoké výhře Dallas Stars na ledě týmu Colorado Avalanche 7:2. Klub z Texasu tak uspěl popáté za sebou.
Totéž se povedlo Los Angeles Kings, kteří si poradili s domácím týmem Chicago Blackhawks a zvítězili 3:1. V dalších zápasech smetli Winnipeg Jets v kanadském souboji mužstvo Ottawa Senators 5:0 a nováček Vegas Golden Knights vyhrál i čtvrté vzájemné měření sil v sezoně s hokejisty Arizona Coyotes, byť až v prodloužení.

Colorado Avalanche - Dallas Stars 2:7
Avalanche se sice doma proti Dallasu dlouhodobě daří, jenže tentokrát neměli ani nejmenší šanci na dobrý výsledek, podruhé za sebou nebodovali a ztratili čtyři z posledních pěti utkání.
Stars naopak slavili popáté v řadě a z posledních osmi vystoupení již posedmé, když jejich jediným přemožitelem během tohoto období bylo na stejném místě právě Colorado, které před necelými dvěma týdny vyhrálo 3:0.
Třiadvacetiletý Faksa zachraňoval svou bodovou šňůru až v čase 58:10, kdy dokonal výsledek svou druhou trefou v utkání Brett Ritchie. Stejně si vedl i hvězdný Tyler Seguin, jenž zařídil Stars vedení 2:0 po první dvacetiminutovce.
Faksa tak vylepšil svou bilanci v sezoně na 16 bodů z 26 odehraných zápasů za 10 branek a šest nahrávek. Během úspěšné série z posledních čtyř zápasů nastřádal pět gólů a dvě asistence.
"Hrajeme teď dobře, jdeme správnou cestou. Nehoníme zápas nahoru a dolů, neriskujeme v situacích, které jsou padesát na padesát, hrajeme chytře... A když hrajete, jak máte, pak máte šanci vyhrát," prohlásil kouč vítězů Ken Hitchcock. "Právě to nyní děláme."

Chicago Blackhawks - Los Angeles Kings 1:3
Rovněž pětizápasovou úspěšnou šňůru mají nyní na kontě i Kings, pro něž stejně jako pro Dallas znamená pět výher v řadě nové sezonní maximum. Blackhawks, pro něž šlo o pátý duel v sedmi dnech, naopak klopýtají a prohráli už počtvrté za sebou.
Výrazný podíl na posledních úspěšných výsledcích Kings má gólman Jonathan Quick, který předvedl 24 povedených zákroků a inkasoval tak dva góly a méně v pěti posledních zápasech, do nichž od začátku nastoupil.
Všechny góly padly až v průběhu třetí třetiny. V 50. minutě otevřel skóre Christian Folin a pak přišla v závěru dlouhá hra bez gólmana v podání domácích Blackhawks.
Jedenáctým gólem sezony uzemnil jejich elán na konci 58. minuty Dustin Brown, jenže už o 17 vteřin později snížil Jonathan Toews. Výhru pro Kings pak ale pojistil Anze Kopitar, který si tak za posledních sedm utkání připsal osm bodů (5+3).
"Začali jsme tak, jak jsme chtěli. A myslím, že jsme v první třetině diktovali tempo. Ve druhé části už to bylo horší, ale Quick nás udržel ve hře. A ve třetí třetině už jsme našli cestu k vítězství," pochvaloval si zkušený slovinský forvard.

Winnipeg Jets - Ottawa Senators 5:0
Ve výborné formě hrajícím Jets vyšel zápas v Bell MTS Place po všech stránkách. Dalším vítězstvím nejenže uhájili před dotírajícím Los Angeles pozici nejlepšího týmu Západní konference, ale bodově se dotáhli i na lídra té Východní, kterým jsou hráči Tampa Bay Lightning.
Winnipeg vyslal na oba gólmany Senators Mikea Condona, který inkasoval všechny góly, a Craiga Andersona celkem 49 střel, přičemž první třetinu vyhráli Jets na střely mezi tyče drtivě 19:3.
"Upřímně říkám, že to byl možná jeden z nejdominantnějších výkonů v této lize, u nichž jsem osobně byl. Od první minuty byl ten zápas náš, myslím, že v jednu chvíli byly střely asi 40:15. A soupeři jsme nedali absolutně vůbec nic," prohlásil útočník vítězů Mathieu Perreault.
Sám k výhře výrazně přispěl, když si připsal gól a dvě nahrávky. Ještě o jednu asistenci lepší bilanci vykouzlil Blake Wheeler, jenž tak vévodí pořadí nahrávačů celé ligy s 28 přihrávkami, má tak o dvě více než druhý Steven Stamkos.
Mark Scheifele gólem a nahrávkou protáhl svou bodovou sérii na čtyři utkání, v nichž si připsal tři přesné trefy a šest asistencí. Mladý Fin Patrik Laine stylově gólem oslavil svůj 100. zápas v základní části NHL.
Bodové sucho na straně poražených se naopak protáhlo u ofenzivně laděného zadáka Erika Karlssona. Kapitán Senators nebodoval už devět utkání za sebou, ačkoliv má dosud v sezoně na kontě z 20 odehraných utkání 17 bodů (1+16).

Vegas Golden Knights - Arizona Coyotes 3:2 po prodl.
I počtvrté v sezoně dokázal nováček z města hříchu a hazardu přetlačit Arizonu, i když ta dotáhla - stejně jako na začátku sezony - zápas alespoň do prodloužení.
Coyotes tak bodovali ve třech z posledních čtyř zápasů, když v sobotu jasnou výhrou 5:0 nad New Jersey Devils utnuli sérii tří porážek. Právě to se nyní podařilo Golden Knights.
Po bezbrankové první třetině šli domácí zkraje druhé části do vedení, ale hosté odpověděli, ve stejném duchu se neslo i třetí dějství, v němž vyrovnal Derek Stepan a vylepšil tak svou bilanci v posledních 11 zápasech na tři branky a osm asistencí.
V čase 63:51 pak ale trefil výhru pro Vegas svým sedmým gólem sezony Reilly Smith, hostům k úspěchu nepomohl ani výborný výkon gólmana Scotta Wedgewooda, který si připsal 42 úspěšných zákroků.

Hvězdy večera:
1. Blake Wheeler (WPG): 1 gól, 3 asistence, plus/minus 2, 6 střel, čas na ledě 15:16
2. Tyler Seguin (DAL): 2 góly, plus/minus 2, 4 střely, čas na ledě 20:34, úspěšnost na vhazování 76%
3. Connor Hellebuyck (WPG): 0 obdržených branek, 21 úspěšných zákroků, první nula v sezoně