sedin1

Velký milník padl v duelu Nashville Predators - Vancouver Canucks. Švédský útočník Daniel Sedin se v dresu Vancouveru stal 87. hráčem historie, který dosáhl na metu 1000 bodů v základní části NHL.
Další velmi úspěšný večer prožil v NHL mladý český forvard Radek Faksa. Po hattricku do sítě Vegas Golden Knights v minulém utkání pomohl tentokrát svým Dallas Stars gólem a asistencí k výhře na ledě Chicago Blackhawks a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Vidět byli během čtvrtečního sedmizápasového programu ale i další čeští a slovenští hráči. Tomáš Plekanec se pod vysoké vítězství Montrealu 6:3 v Detroitu, za který se trefil Tomáš Tatar, podepsal dvěma nahrávkami. K úspěchu Calgary proti Arizoně pomohl asistencí Jaromír Jágr. Marián Gáborík dal dvě branky Los Angeles ve Washingtonu.
Nashville Predators - Vancouver Canucks 3:5
Pro Canucks šlo o velký zápas. Proti poraženému finalistovi minulého ročníku, který se dostal do fantastické formy, dokázali hodit za hlavu sérii tří porážek. Přestože prohrávali postupně 0:1, 1:2 a ještě po druhé třetině i 2:3, třemi góly v poslední desetiminutovce duel otočili.
Daniel Sedin navíc následoval své dvojče Henrika, který završil tisícovku bodů v základní části již v lednu. S Vancouverem Danielovi stačilo 12 a půl minuty pobytu na ledě, aby si připsal gól a dvě nahrávky. Henrik přiložil ruku k dílu třemi asistencemi, Brock Boeser končil zápas rovněž se třemi body za dva góly a přihrávku.
Dres Canucks oblékalo v minulosti hned několik velkých hvězd, ale právě švédské bratrské duo vévodí s obrovskou převahou historickému klubovému bodování, nikdo další na metu 1000 bodů v barvách Vancouveru nedosáhl. Daniel Sedin má nyní na kontě 1001 bodů z 1251 utkání za 376 gólů a 625 nahrávek.
Sedmatřicetiletý Daniel Sedin nejprve asistoval ve druhé třetině u gólu, který dal Loui Eriksson, v 51. minutě pak svým šestým gólem sezony završil tisícovku a když se pak Loui Eriksson trefil znovu do prázdné branky, načal také tu další.
"Když se to stane, tak se to stane," řekl již minulý týden Daniel Sedin. "Tento rok je má role v týmu odlišná v porovnání s předchozími sezonami, takže to může přijít v dalším utkání, ale také třeba až za šest zápasů. Budu však rád, když se toho dočkám."
Kromě obou dvojčat jsou jedinými dalšími stále aktivními hráči v soutěži s alespoň tisíci body na kontě Jaromír Jágr (Calgary Flames), Joe Thornton (San Jose Sharks), Patrick Marleau (Toronto Maple Leafs), Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins) a Alex Ovechkin (Washington Capitals).

Chicago Blackhawks - Dallas Stars 3:4 po prodl.
Třiadvacetiletý Faksa završil gólem rychlý sled branek v první třetině. Skóre sice otevřel v 15. minutě prvním ze svých dvou gólů večera Mattias Janmark, jenže domácí Alex DeBrincat svou jedenáctou trefou sezony kontroval už po devíti sekundách.
V 18. minutě pak přišla Faksova chvíle, když si skvěle poradil s nařízeným trestným střílením. Proti brankáři Coreymu Crawfordovi zvolil forhendové zakončení nad vyrážečku a trefil se přesně pod horní tyč.
Chicago pak znovu vyrovnalo, Faksa zaznamenal ještě nahrávku při další vedoucí trefě, kterou dal Remi Elie, ale ani ta nebyla vítězná, neboť ve 45. minutě zajistil domácím za bojovnost alespoň bod Patrick Kane. Už po 51 sekundách prodloužení rozhodl Janmark.

Detroit Red Wings - Montreal Canadiens 3:6
Pocit jistoty s Careym Pricem za zády potvrdil Montreal. Právě uzdravený gólman a jeho výkony byly za startem současné série čtyř výher, jež slavný klub dotáhla na dostřel pozicím play off.
A to i přes skutečnost, že Montreal si za 27 odehraných utkání prožil už dvě mimořádně špatné série. Nejprve hned na startu sezony sice přetlačil Buffalo, ale následovala šňůra sedmi porážek. A před Priceovým uzdravením ztratili Canadiens pět utkání po sobě.
V Detroitu sice Montreal po vedoucí brance Brendana Gallaghera ztratil vedení, když na 2:1 otáčel ještě v první třetině Tatar, ale pak přišlo pět branek za sebou v podání Canadiens.
Plekanec dvěma nahrávkami vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 bodů za tři góly a osm asistencí. Hvězdou večera v Little Caesars Areně byl ale Gallagher se dvěma trefami, k nimž přidal i nahrávku.
"Hrajeme teď už nějakou dobu lépe. A tohle je pro nás ohromně důležitý týden," zdůraznil Gallagher. "Vyhráli jsme čtyři zápasy, včetně některých v rámci naší divize, nyní nás v sobotu čeká znovu Detroit, ale šanci na další výhru budeme mít tentokrát doma."
Calgary Flames - Arizona Coyotes 3:0
Pětačtyřicetiletý Jágr se vrátil do sestavy Flames po zdravotní pauze, která čítala jediný zápas, v němž jeho současný zaměstnavatel podlehl Torontu 1:4.
Tentokrát si ale hokejisté Calgary spravili chuť a nejhoršímu celku soutěže uštědřili třetí porážku za sebou. Góly padaly až od druhé třetiny, dva obstaral Mark Jankowski, jednou se trefil Mikael Backlund. Brankář Mike Smith vychytal svůj bývalý tým 28 zákroky a má druhou nulu sezony.
Jágr se parádní přihrávkou podílel hned na první trefě zápasu, kterou dal Jankowski a jež se později ukázala i jako vítězná. Česká legenda strávila na ledě necelých 15 minut.

Washington Capitals - Los Angeles Kings 2:5
Návrat lepších časů a především výsledků potvrdili Kings proti velmi silnému sokovi. Capitals v předchozích třech utkáních zdolali Ottawu jasně 5:2, následně i nejlepší tým ligy Tampu Bay 3:1 a naposledy uspěli výsledkem 4:2 i v Torontu.
Jenže tentokrát bodovalo počtvrté za sebou Los Angeles. K třetí výhře v řadě, což Kings prožili naposledy před měsícem, pomohlo hned několik faktorů. Výborný Jonathan Quick mezi tyčemi (27 zákroků), víra v úspěch přes stav 0:1 a 1:2 či dva slepené góly během pouhých devíti sekund v polovině zápasu.
Samostatnou kapitolu pak napsal pětatřicetiletý Gáborík. Ve svém čtvrtém startu sezony nejprve vyrovnal první trefou tohoto ročníku na 1:1, posléze zásahem do prázdné branky pojistil výhru Kings, když zvýšil na 4:2.
Radost z Gáboríkova návratu po zranění nezastíral ani trenér John Stevens. "Už měl za sebou tři zápasy, v kterých si vedl opravdu dobře. A dnes byl prostě fantastický," ocenil Stevens přínos slovenského forvarda, jenže si vysloužil ocenění první hvězdy zápasu.
Minnesota Wild - Vegas Golden Knights 4:2
Hokejisté Wild po dvou vysokých porážkách v St. Louis (3:6) a ve Winnipegu (2:7) zabrali a porazili Golden Knights, kteří naopak podruhé za sebou zůstali bez bodu.
Hostům nepomohlo ani to, že se do sestavy vrátil po zranění a sedmizápasové absenci obránce Luca Sbisa, mimo hru naopak zůstali zranění útočníci David Perron a William Carrier.
Hlavní podíl na výhře Wild měl zkušený tahoun Eric Staal. Třiatřicetiletý forvard dvakrát skóroval a svou bilanci v sezoně vylepšil už na 23 bodů ve 25 zápasech za 10 gólů a 13 asistencí.
Edmonton Oilers - Toronto Maple Leafs 4:6
Hráči Edmonton Oilers se museli obejít bez zraněného gólmana Cama Talbota. Laurent Brossoit na jeho místě sice předvedl 30 úspěšných zákroků, ale lépe zvládnutý finiš přiřkl výhru hostujícím Maple Leafs, kteří v průběhu duelu promarnili vedení 3:1 a 4:3.
Souboj mladých es vyzněl nejen z pohledu týmu, ale i z osobního hlediska, lépe pro Austona Matthewse, který dal gól a na další nahrál, domácí Connor McDavid jednou skóroval.
1. Brendan Gallagher (MTL): 2 góly, 1 asistence, 3 střely, plus/minus 2, čas na ledě 15:20
2. Marián Gáborík (LA): 2 góly, 2 střely, plus/minus 1, čas na ledě 15:03
3. Daniel Sedin (VAN): 1 gól, 2 asistence, 4 střely, plus/minus 1, 1000. bod v základní části NHL