Faksa

Pozor, pálí Faksa!
Český útočník Dallas Stars se stal hlavním hrdinou úterních zápasů, když do sítě Vegas Golden Knights nasázel hattrick - svůj první v NHL. Mezi střelce se z českých hráčů překvapivě zapsal i Roman Polák z Toronto Maple Leafs, jenž položil základ k výhře na ledě Calgary Flames, za které nečekaně nenastoupil Jaromír Jágr.

Jakub Voráček sice opět bodoval, ale Philadelphia Flyers zase padli. K bodům pro Chicago Blackhawks nevedla ani asistence Jana Rutty.
Vegas Golden Knights - Dallas Stars 0:3
Čistý hattrick během necelých sedmi minut? Tak na ten si Faksa bude pamatovat do konce života. Do té doby doma velmi silné Golden Knights sestřelil ve druhé polovině prostřední části.
Nejprve zůstal ve 33. minutě sám mezi kruhy a Malcolm Subban neměl na jeho pohotovou střelu nárok. Pak dvakrát udeřil ve 40. minutě a to z bezprostřední blízkosti. Na 2:0 zvýšil důrazem na brankovišti, aby se jen o osm vteřin později radoval znovu po pohotové akci celého útoku.
"Hattrick jsem dal možná jako desetiletý kluk. Jsem hodně šťastný," usmívala se první hvězda zápasu.
Další strůjce vítězství brankář Ben Bishop si připsal 34 zákroků a má druhou nulu v sezoně.

Philadelphia Flyers - San Jose Sharks 1:3
V souboji českých hvězd Voráčka a Tomáše Hertla byli úspěšnější hostující Sharks, kteří tak prohloubili bídnou formu Flyers. Ti padli už podeváté v řadě a blíží se rekordní sérii deseti porážek z roku 2008.
Voráček sice stihl parádním pasem připravit vedoucí gól pro Claudea Girouxe, ale to bylo ze strany Philadelphie všechno.
"Jsme velmi frustrovaní," přiznal Giroux. "Pozice, ve které se nacházíme, není ta, o které bychom kdy přemýšleli. Jediná šance, jak se z ní dostat, je vrátit se k poctivé práci," dodal kapitán Philadelphie.
"Stále věřím, že jsme tým pro play off. Jen musíme být lepší v kritických okamžicích," zůstal pozitivní generální manažer klubu Ron Hextall.
Hostující Hertl sice nebodoval, ale byl u jednoho vstřeleného gólu.

Calgary Flames - Toronto Maple Leafs 1:4
V sestavě Flames se vinou zranění v dolní polovině těla neobjevil Jágr. Podle prvních zpráv by se však nemělo jednat o nic vážného.
Polák naopak dostal v kádru Maple Leafs šanci podruhé za sebou a kouči Mikeu Babcockovi se odvděčil gólem. Byla to trefa pro českého beka typická, to znamená velmi šťastná. Na modré čáře napálil vyhozený puk a ten se do sítě odrazil od beka Flames stojícího dobré dva metry vedle branky Mikea Smithe.
"Měli jsme dost šancí, ale oni byli dneska lepší," uznal porážku kapitán Calgary Mike Giordano.

Buffalo Sabres - Tampa Bay Lightning 0:2
Lightning jsou zpět v čele ligového pořadí a to zejména díky výkonu brankáře Andreie Vasilevskiyho, jenž kryl všech 34 střel Sabres a pomohl svému týmu po dvou porážkách znovu zvítězit.
"To, jakým způsobem chytal na konci minulé sezony a jakým se prezentuje na začátku té současné, je naprosto mimořádné. Stal se z něj jeden z nejlepších gólmanů soutěže," vysekl Rusovi poklonu obránce Victor Hedman. "Mít ho za zády nám moc pomáhá," dodal.
Hráči Buffala neskórovali podruhé za sebou a prohráli podeváté z posledních deseti zápasů. U vítězné branky Mikhaila Sergacheva asistoval český útočník Ondřej Palát.

Ostatní zápasy:
New York Islanders - Vancouver Canucks 5:2
New York Rangers - Florida Panthers 4:5
Columbus Blue Jackets - Carolina Hurricanes 3:2 v náj.
Detroit Red Wings - Los Angeles Kings 1:4
Nashville Predators - Chicago Blackhawks 3:2
Edmonton Oilers - Arizona Coyotes 3:2 v prodloužení
Cestu z drobné krize hledají zatím marně v Detroitu. Red Wings prohráli popáté za sebou, z toho počtvrté doma. Nad jejich síly byli Kings, které táhl za výhrou tříbodový kapitán Anze Kopitar.
Z Blue Jackets jsou zřetelní specialisté na chvíle, kdy o osudu utkání nerozhodne 60 minut hry. V prodloužení či na nájezdy pro sebe uzmuli proti Hurricanes už osmý z devíti takových zápasů sezony - rozhodl Cam Atkinson.

V New Yorku se hrály v úterý dva duely. Islanders i díky slovenskému brankáři Jaroslavu Halákovi pokořili Canucks, a tak smutnější byli Rangers, kteří proti Panthers přišli o osmizápasovou sérii domácích vítězství.
"Je to pro nás skvělý výsledek. V Madison Square Garden není lehké vyhrát," radoval se floridský Jonathan Huberdeau, jenž v utkání dal gól a na dva přihrál.
Pekka Rinne z Predators vyhrál popáté za sebou a z toho čtyřikrát nedovolil soupeřům vstřelit více než dvě branky. Alespoň asistencí k jeho překonání přispěl český obránce Blackhawks Rutta. Strhující prodloužení mezi Oilers a Coyotes rozhodl proměněným brejkem Ryan Nugent-Hopkins.
1. Radek Faksa (DAL): 3 góly, plus/minus 3, 5 střely
2. Ben Bishop (DAL): 0 obdržených branek, 34 zákroků
3. Andrei Vasilevskiy (TBL): 0 obdržených branek, 34 zákroků