Bruins celebrate buzz 42217

V základní části se Sean Kuraly na chvilku ohřál v sestavě Boston Bruins a v prvních dvou zápasech play off se na ledě objevil vlastně jen kvůli několika absencím stabilních hráčů. Zoufalé situace ale vyžadují výjimečná řešení.

Trenér Bruce Cassidy poslal v pátečním utkání v Canadian Tire Centre, kde jeho týmu hrozilo vyřazení, na plac čtyřiadvacetiletého nováčka. A ten se za důvěru odvděčil dvěma góly. Nejprve vyrovnávacím a poté i vítězným ve druhém prodloužení - v čase 90:19.
"Je dobré, že jsme se udrželi v sérii, kvůli tomu jsme sem přijeli," řekl Kuraly po výhře Bruins 3:2. Stejným poměrem ale celkově vedou Ottawa Senators a další možnost na postup do druhého kola Východní konference budou mít v neděli (21:00 SELČ) v TD Garden, kde vyhráli oba předchozí duely série.
Kuraly se stal sedmým nováčkem v dějinách Bruins, který rozhodl zápas play off v prodloužení a zařadil se do skupiny, kde figurují Mel Hill (1939), Ab DeMarco (1943), Don Gallinger (1943), Ted Donato (1992), Patrice Bergeron (2004) a Matt Fraser (2014).

Cesta rodáka z Ohia do NHL byla trochu složitější. V roce 2011 byl draftován v pátém kole jako 133. v pořadí. Boston ho získal v červnu 2015 výměnou za gólmana Martina Jonese. V té době působil Kuraly na Miami University v Ohiu. V NHL debutoval až v listopadu 2016 a během osmi zápasů nasbíral jedinou asistenci.
Kuraly v úvodu play off nastoupil, protože David Krejčí a Noel Acciari nebyli ze zdravotních důvodů k dispozici. V prvním zápase odehrál 7:28 minuty, ve druhém úsek dlouhý 8:53 minuty. Jakmile byli Acciari a Krejčí uschopněni pro zápasy č. 3 a 4, převlékl se Kuraly do obleku a šel koukat na zápas z tribuny.
Za jeho návratem do sestavy stojí rozhodnutí kouče Cassidyho, který před pátým utkáním posadil Ryana Spoonera, jenž v sérii sice zaznamenal dvě asistence, ale podle kouče Bruins nebyl příliš efektivní.
Cassidy oznámil, že Spooner není zcela fit, ale za jeho vyřazením jsou i jiné důvody než zdravotní. Čtvrtá formace Bruins potřebovala životabudič. Kuraly není zdaleka tak kreativní hráč, ale Bostonu se teď hodí jiné vlastnosti než jen šikovné ruce a schopnost nahrát spoluhráči v plné rychlosti.
"Ryan pro nás udělal spoustu dobrých věcí, ale řekli jsme si, že Sean je centr, který je schopen hrát i na křídle a plnit naše pokyny," řekl Cassidy.
Kuraly neúnavně bruslil ve směru 'sever-jih', když měl před sebou obránce Senators Chrise Widemana nelítostně ho přišpendlil na mantinel. A jakmile v závěru druhé třetiny dostal trochu prostoru u zadního mantinelu, hned se hrnul před branku, kde se puk od brusle Cody Ceciho krkolomně dostal za domácího brankáře Craiga Andersona.
Kdyby Kuralyho nedrželi šťastní spoluhráči, skákal by po svém prvním gólu na nejvyšší úrovni po ledě jako šílenec.
"Bavili jsme se spolu, že by měl jít tvrdě do brány a přesně to taky dělal. Po ledě doslova létal, forčekoval," těšilo veterána Davida Backese.
Už v 15. minutě prvního prodloužení Kuraly věřil, že zápas ukončil. Po brejku vypálil na Andersona, který předvedl pohotový zákrok, ale po kontaktu s útočníkem Bruins padl na záda a puk se došoural za čáru.
"Nejdřív jsem myslel, že jsme právě vyhráli, ale když to opakovali na kostce, už jsem si tak jistý nebyl. Příště bych měl dát gól hned z první střely," pousmál se Kuraly. Sudí rozhodli, že bránil gólmanovi Senators v zákroku.

Odmítnutý autor se však dočkal ale v polovině druhého nastavení, když ránu od modré zastavil Erik Karlsson bruslí, ale puk tím přikopl přesně na Kuralyho hokejku... Ottawský kapitán přerazil vzteky svou hůl a Bruins slavili výhru.
"Když se zranil Krejčí (po Widemanově zákroku), tak je potřeba, aby ho zastoupili další kluci. Dneska to byla velká noc pro mladého hráče a já nemůžu být šťastnější. Perfektní kluk se dočkal. Mám z toho ohromnou radost," usmíval se dvaatřicetiletý Backes.
Kuralyho celková bilance činila dva góly ze šesti střel za 18:03 minuty na ledě, k tomu tři hity a zblokovaná střela. Potvrdil, že kdo tvrdě dře a něco umí, dočká se odměny. A Boston v něm v sérii mlčících hvězd našel nového rozdílového hráče.