oilers bench

Kdekdo je považoval za černého koně play off, vždyť do boje o Stanley Cup je vedli dva o parník nejproduktivnější hráči základní části Connor McDavid a Leon Draisaitl.
Jenže Edmonton Oilers odehráli první kolo play off podobně marně jako loňské předkolo v domácí bublině. Před rokem vyhráli aspoň jeden zápas, letos jejich krach podtrhla výmluvná nula v kolonce vítězství v sérii s Winnipeg Jets.

Pojďte si projít, které jsou hlavní důvody konce Oilers:
Hvězdná záře pohasla
Když v základní části nasbíráte 105 resp. 84 bodů, čeká se, že se obdobným způsobem budete prezentovat také v play off.
Jenže McDavid a Draisaitl byli po dvou domácích zápasech na nule. Na ledě Jets sice německý tank nasbíral pět bodů (2+3) a kanadský kapitán čtyři (1+3), ale stačilo to jen na dvě prohraná prodloužení.

McDavidovo vyrovnání na ledě Winnipegu

Pod závěrečný gól série se navíc chybou v útočném pásmu podepsal sám McDavid.
"Ztráta puku, bohužel ve chvíli, kdy jsme měnili beky," povzdechl si trenér Edmontonu Dave Tippett.
Oilers měli v základní části jedenáctou nejlepší bilanci ze všech týmů, nastříleli devátý nejvyšší počet branek a měli také jasně nejlepší přesilovku. A k tomu dva nejrozjetější útočníky. Přesto jsou po šesti dnech z kola venku.
"Divná série, ještě divnější výsledek," povzdechl si McDavid, který se stejně jako Draisaitl těžko vyrovnával s větší urputností obranného systému Jets. A druhá vlna Oilers se prosazovala jen zřídka.
"Jako tým od sebe máme mnohem větší očekávání. V play off jsme se vzájemně nedokázali podpořit. A základní část teď moc neznamená, vlastně neznamená nic," řekl McDavid.
Neschopnost dorazit soupeře
Prohrávat 0:2 v sérii ještě neznamená úplnou katastrofu, ale 0:3 na zápasy už je problém nejen z historického hlediska. Oilers se mu mohli vyhnout ve třetím souboji, v němž ještě v 52. minutě (!) vedli 4:1, přesto padli.

MacShakes

I v pondělí hosté ve třetí třetině ještě vedli o gól a stejně ostrouhali.
"Dva zápasy ve Winnipegu jsme hráli opravdu dobře, ale bohužel jsme si neporadili s úkolem, jak to dotáhnout. Tohle byla pro nás hodně tvrdá lekce," domníval se Tippett.
V základní části vyhrál Edmonton nad Jets sedm zápasů z devíti, nikdy neprohrál třikrát v řadě, ovšem v play off selhal čtyřikrát po sobě včetně tří prodloužení.
"Asi jsme pro výhru neudělali tolik co Jets," myslí si sebekriticky McDavid.

Connorova postupová branka ve třetím prodloužení

Nová jednička bude třeba
Všechna čest, jak devětatřicetiletý gólman Oilers Mike Smith vylepšil proti minulé sezoně své statistiky. V základní části jasně přechytal Fina Mikko Koskinena, kanadský veterán se chlubil úspěšností zákroků 92,3 procenta i průměrem 2,31 gólu na zápas.
S jedinou výjimkou sezony 2011-12, kdy Phoenix Coyotes vytáhl až do konferenčního finále, ale play off není Smithovou doménou.
Ačkoli měl solidní průměr 2,40 a úspěšnost 91,2 procenta, chyběla mu jiskra, jakou nepostrádal jeho o jedenáct let mladší protějšek Connor Hellebuyck (průměr 1,60, úspěšnost 95 procent).
Je nesmysl házet porážku na Smithe, ale generální manažer Ken Holland bude muset přivést gólmana stavěného na play off. Loni s Koskinenem, který má smlouvu ještě na rok, Oilers taky žádnou díru do světa neudělali.