Simon se prosadil bekhendem a zvýšil na 3:1

Český útočník Dominik Simon se sedmým gólem v sezoně podepsal pod cennou výhru Pittsburgh Penguins na ledě Washington Capitals 4:3. V sestavě domácích si asistenci připsali Jakub Vrána a Radko Gudas. Brankář Petr Mrázek pouze kryl záda Jamesi Reimerovi, Carolina Hurricanes s ním mezi tyčkami přetlačili v nájezdech Vancouver Canucks. Slovenský útočník Tomáš Tatar zaokrouhlil počet vstřelených gólů v sezoně na dvacet, Montreal Canadiens přesto podlehli Columbus Blue Jackets 3:4.

Simonova důležitá trefa
Skóre duelu v Capital One Areně sice otevřeli v 11. minutě domácí 'Caps' díky trefě Larse Ellera, jemuž přihrál slovenský útočník Richard Panik, ale netrvalo dlouho a Penguins se podařilo vývoj otočit.
Už o 68 sekund později vyrovnal Sam Lafferty. Uběhlo dalších 54 sekund a o krok napřed už byli hostující Penguins. Patric Hornqvist těsně před gólmanem Iljou Samsonovem tečoval nabídku Johna Marina a přestože kotouč mířil mimo branku, Samsonov si ho holí nasměroval za svá záda.
O navýšení náskoku Pittsburghu se postaral po polovině zápasu Simon. Nejprve připravil kotouč na střelu pro kapitána Sidneyho Crosbyho, vzápětí jeho vyražený pokus poslal přes bránícího Michala Kempného bekhendem do sítě.
Přesně po 46 minutách vzkřísil naděje Capitals Evgeny Kuznetsov. Vrána mu sice adresoval nahrávku na paty, ruský útočník si ho ale bruslí přiblížil na čepel a se štěstím ho dostal za Matta Murrayho.
Dvoubrankový náskok vrátil Penguins v polovině 58. minuty Brandon Tanev s velkým přispěním teče bránícího Dmitrije Orlova. Za pouhých 15 sekund však kontroval svým druhým zásahem večera Eller, u jehož gólu naděje si připsal nahrávku Radko Gudas.
Závěrečná hra bez brankáře v podání domácích už vyrovnání nepřinesla. Kapitán poražených Alex Ovechkin po pěti zápasech, v nichž si připsal pokaždé alespoň dva body a celkem jich nastřádal 12 (11+1), vyšel tentokrát naprázdno. Na 50. souboj v základní části NHL proti Crosbymu tak nebude vzpomínat osmý nejlepší střelec historie slavné ligy v nejlepším.
Pittsburgh díky nedělnímu úspěchu snížil ztrátu na Washington, který je lídrem celé ligy, na čtyři body. Penguins, jež mají za posledních 25 zápasů výbornou bilanci 19-5-1, navíc odehráli o zápas méně.
"Právě teď není první místo v Metropolitní divizi pro nás tématem," řekl kouč vítězů Mike Sullivan. "Před námi je ještě velká spousta hokeje a my se hlavně snažíme, abychom byli každým dnem lepší a lepší. Snažíme se vždy vyhrát ten zápas, který je právě před námi. Uvidíme, kam nás to nakonec dostane."

Murray zlikvidoval obrovskou šanci Ovečkina

Canucks narazili v Raleighu
Gólman Petr Mrazek zůstal tentokrát pouze na střídačce, brankoviště domácích Hurricanes měl na starosti jeho parťák James Reimer. Už v páté minutě inkasoval z hole Eliase Petterssona, což byl ale nakonec jediný gól první dvacetiminutovky.
V té druhé se rozjela zajímavá přetahovaná. Už po 71 sekundách od opětovného zahájení hry vyrovnal Nino Niederreiter, jenž se zapsal mezi střelce parádním gólem bekhendem po otočce v prostoru mezi kruhy.
Na stejné místo se pak na začátku 26. minuty odrazil kotouč přímo na hůl Sebastiana Aha, jenž nabídkou nepohrdl a pohotově ho uklidil do sítě. Ještě o něco snadnější práci měl na druhé straně při vyrovnání Tyler Myers.
Do třetího dějství šly oba celky za stavu 2:2. Ve 46. minutě Andrei Svechnikov zakončil svou povedenou individuální akci a domácí měli v tu chvíli opět navrch, jenže tenhle vývoj se pranic nepozdával Petterssonovi.
Mladý švédský útočník nejprve z pozice klečícího střelce střelou z prakticky nulového úhlu vyrovnal. A poté, co se nerozhodlo v prodloužení, zařídil hostům vedení i po první sérii nájezdů.
Pettersson už pak ale neměl žádného následovníka mezi spoluhráči. A Carolina toho využila. Teuvo Teravainen ve druhé sérii vyrovnal, ve třetí pak uspěl Justin Williams a Bo Horvat musel dát, jenže svůj úkol nezvládl. Osmatřicetiletý Williams tak rozhodl vítězným nájezdem druhý zápas ze čtyř, které v této sezoně dosud odehrál. Carolina i počtvrté v sezoně zvládla nájezdy vítězně.
"Je prostě skvělé mít ho tady zase zpátky," pochvaloval si Svečnikov. Williams si totiž vzal nějaký čas na rozmyšlenou, co a jak dál. Hurricanes se nakonec upsal až v lednu. "Můžete sedět na střídačce a cítit se sebejistě, protože on skočí na led a dá gól."
Carolina mohla slavit třetí výhru z posledních čtyř zápasů a poskočila na pozici druhé divoké karty ve Východní konferenci. Canucks naproti tomu neprodloužili pětizápasovou vítěznou sérii.
"I tak si myslím, že náš tým dnes předvedl skvělý výkon," prohlásil trenér Vancouveru Travis Green. "Byl to zápas, který se hrál ve velké intenzitě. A bylo příhodné, že dospěl až do prodloužení a potom i do nájezdů."
*** ***Více k tématu: [Boj o nejlepšího nováčka: Teď je v sedle Hughes]
Bodová série Blue Jackets pokračuje
Montreal byl sice v úvodu zápasu proti Columbusu o něco lepším týmem, aktivitou domácích ale hodně otřásla 13. minuta, v níž podpořil útočnou souhru Blue Jackets ruský obránce Vladislav Gavrikov a Carey Price poprvé lovil kotouč ze své sítě.
"Nemyslím, že by nás soupeř nějak přehrál," poznamenal trenér Canadiens Claude Julien. "Podle mého názoru to byl vyrovnaný zápas, rozdíl pak udělaly chyby. A my jsme udělali pár takových, které skončily pukem v naší brance."
Ve 24. minutě navíc zasadil Canadiens druhou ránu Pierre-Luc Dubois, když našlápl podél levého mantinelu, protlačil se až k zakončení a blafákem do bekhendu zvýšil už na 2:0.

Dubois zakončil rychlý protiútok parádně bekhendem

Blue Jackets pak ale chybovali před polovinou základní hrací doby, za což je potrestal nejproduktivnější hráč domácích v této sezoně Tomas Tatar. Slovenský útočník naskočil zpět na led z trestné lavice, zapojil se do napadání a pak sám povedenou ranou snížil.
Ještě do druhé přestávky ale vrátil hostům klid spojený s dvoubrankovým náskokem svým druhým gólem a třetím bodem v utkání Dubois, když v blízkosti branky vybojoval kotouč, objel ji a byl s koncovkou výrazně rychlejší než Price se svým zákrokem.
Po polovině třetí části sice hráči Columbusu přestáli bez úhony trest Olivera Bjorkstranda, v končící 56. minutě ale přiblížil Montreal na dostřel Max Domi. Hostující gólman Elvis Merzlikins neměl šanci lépe zareagovat, neboť mu zakryli výhled hráči před ním.
Necelé dvě minuty před koncem základní doby poslal puk do prázdné branky při hře kanadského celku bez gólmana Gustav Nyquist a zdálo se být definitivně jasno. Jenže o 52 sekund později přetavil nahrávku Ilji Kovalčuka v kontaktní gól Shea Weber. Asistenci si připsal i Tatar.
Poslední minutu už přestáli Blue Jackets bez úhony a mohli tak oslavit sedmou výhru z posledních osmi zápasů a prodloužení bodové série právě na osm utkání.
"V této fázi sezony se vše mění v závod o play off," konstatoval Dubois. "Každý den se díváte na výsledky. A zdá se vám, že týmy kolem vás vůbec nikdy neprohrávají. A když už, tak jen velmi málo. Proto je pro nás skvělé, jak jsme do toho po pauze zase naskočili. Ty tři body ze dvou zápasů jsou pro nás ohromně důležité."