Kubalík se prosadil tečí Murphyho střely

Jen útočník Dominik Kubalík se z českých hráčů bodově zapsal do statistik v nedělním programu NHL. Čtyřiadvacetiletý kanonýr se ve své první sezoně prosadil posedmé a zvyšoval v první třetině duelu Chicago Blackhawks - Arizona Coyotes na 3:1, domácí přesto nakonec prohráli 3:4 po nájezdech. New York Rangers vyhráli na ledě Vegas Golden Knights vysoko 5:0, k čemuž přispěl vychytanou nulou brankář Alexandr Georgijev.

Kubalíkův gól přinesl bod
Chicaco Blackhawks začali proti Arizona Coyotes po dvou předchozích těsných výhrách skvěle. V deváté minutě vedli po gólech, které obstarali Jonathan Toews a Alex DeBrincat už 2:0. Nakonec se ale v United Center radovali z výhry 4:3 po nájezdech hosté.
Do hry je vrátil přesně po 11 odehraných minutách Christian Fischer. V končící 18. minutě pak přišla Kubalíkova chvilka. Povedenou tečí rány Connora Murphyho od modré čáry vrátil Blackhawks dvoubrankový náskok. Druhou asistenci večera si vedle gólu připsal Toews.
Jenže Coyotes odmítli končit čtyřzápasový trip porážkou, místo ní přidali během této cesty už třetí úspěch. Ve druhém dějství v rozmezí dvou minut a 21 sekund vyrovnali Conor Garland a Carl Soderberg.
Od 29. minuty se pak na další trefy čekalo až do nájezdů, přestože oba týmy hrály v prodloužení přesilovku. Na úvod neuspěl Toews, pak se prosadili Nick Schmaltz, Patrick Kane a Garland. Kirby Dach tak musel na úvod třetí série dát, jenže neuspěl.
Gólman Darcy Kuemper pomohl k úspěchu hostů 26 úspěšnými zákroky. Jeho protějšek Robin Lehner jich zaznamenal dokonce 44.
"Pro nás to je samozřejmě krok zpátky po těch předchozích dvou zápasech," řekl trenér poražených Jeremy Colliton. "Zejména ve druhé a třetí třetině jsme měli problémy cokoliv vytvořit a dostat se z vlastního pásma. Robin (Lehner) byl dnes excelentní a vybojoval nám bod."
Rangers řádili ve Vegas
Alexandar Georgiev předvedl bezchybný výkon mezi tyčkami a byl tak základním stavebním kamenem New York Rangers pro jejich velmi cenné vítězství na ledě Vegas Golden Knights 5:0. Rangers tak vrátili svému soupeři pondělní porážku 1:4 z Madison Square Garden.
"Dlužili jsme to sami sobě," připomněl domácí prohru útočník Mika Zibanejad. "Věděli jsme velmi dobře a s čerstvou zkušeností, jak rychle soupeř hraje. Odejít z jeho ledu se dvěma body bylo skvělou odpovědí."
Zásadní pro vývoj duelu byla 12. minuta, kdy otevřel skóre Artemi Panarin a jen 14 sekund poté zvýšil Chris Kreider. Další góly hostů pak obstarali v přesilovce Jacob Trouba, Jesper Fast a Zibanejad, který se prosadil rovněž v početní výhodě.

Rangers vstřelili dvě branky během 14 sekund

Georgijev potřeboval na nulu 38 zásahů a čisté konto uhájil již minulou sobotu, kdy předvedl 33 bezchybných zákroků proti New Jersey Devils. Od té doby má bilanci 3-1-0 s vynikající úspěšností zákroků 97,4 procenta.
"Golden Knights jsou opravdu velmi rychle hrajícím týmem. Byla tam spousta šancí z přečíslení," připomněl Georgijev. "Je ale velká zábava hrát v této hale. Moc jsme chtěli odehrát dobrý zápas a naskočit zase zpátky na vítěznou vlnu po poslední porážce (1:2 doma s Montreal Canadiens)."
Scheifele sestřelil Ducks
Hlavně Mark Scheifele byl za těžce vydřenou výhrou Winnipeg Jets 3:2 nad Anaheim Ducks. Domácí tak mají pět bodů z posledních tří zápasů, Ducks naopak vyšli podruhé za sebou naprázdno a ztratili čtyři z pěti posledních utkání.
Jets v utkání třikrát vedli. A Scheifele ho gólově orámoval. Na jeho první zásah odpověděl v první třetině už za 32 sekund Jakob Silfverberg. Ve 39. minutě vrátil domácím vedení Adam Lowry, ale Devin Shore ve třetí části opět vyrovnal. V čase 55:38 ale rozhodl v početní výhodě Scheifele.
"Byl to hodně těžce vybojovaný zápas," uznal brankář vítězů Connor Hellebuyck, jemuž statistici napočítali 31 zákroků. "Myslím ale, že my jsme byli v jeho průběhu čím dál lepší. Ukázali jsme odvahu, bojovali jsme, bylo to skvělé. A mělo to celé perfektní konec."

Scheifele využil přesilovku z pozice mezi kruhy

Hertl opět bez gólu
Český útočník Tomas Hertl vyšel poosmé v řadě gólově naprázdno a jeho tým San Jose Sharks musel vstřebat čtvrtou porážku za sebou. Tentokrát prohráli Sharks jasně 1:5 na ledě Florida Panthers a během neúspěšné série vydolovali jen bod. Minule na ledě Tampa Bay Lightning schytali ještě větší výprask 1:7.
Keith Yandle využil přesilovku a Aleksander Barkov zvýšil na 2:0. Kevin Labanc pak rovněž v početní výhodě odčinil svůj předchozí prohřešek proti pravidlům, po němž hosté inkasovali, jenže to bylo z jejich strany také všechno.

Mike Matheson, Brett Connolly z přesilovky a Frank Vatrano do prázdné branky při hře hostů bez gólmana dovršili výsledek. Hned pět domácích hráčů zaznamenalo po dvou bodech: střelci Barkov, Yandle, Vatrano a vedle nich díky dvěma nahrávkám i Jonathan Huberdeau a Aaron Ekblad.
"Moje zklamání je velmi podobné tomu z předchozího zápasu," připustil hostující kouč Peter DeBoer. "Soupeř skóroval hned z první, nebo druhé střely na branku. Od té doby zápas doháníte. A v arénách soupeřů je to vždy těžké. I když jsme se nevzdali a bojovali, nestačilo to."
Ještě mnohem déle než Hertl čeká na gól velikán Joe Thornton. Čtyřicetiletý centr nasbíral dosud v 32 zápasech sezony 10 asistencí a neskóroval už od 18. března, tedy 41 utkání. Thornton je přitom autorem 413 branek v 1598 startech v základní části.
V sestavě hostů scházel obránce Radim Simek. Má menší potíže s kolenem (meniskus) a zmešká přinejmenším pět zápasů. Zpátky by mohl být podle odhadů za dva týdny.
Sabres dobyli Edmonton
Kapitán týmu Jack Eichel prodloužil svou bodovou sérii na 13 utkání, když asistoval u vítězného gólu Colina Millera v prodloužení. Miller v čase 61:13 rozhodl o výhře Buffalo Sabres v aréně Edmonton Oilers 3:2.
"Je to skvělý pocit, ale je to jen jeden gól. Snad těch přijdou v mnohem větším množství," přál si Miller, jenž se trefil poprvé v sezoně. "Nějakou dobu jsem teď musel na gól čekat, tak doufám, že teď přijdou další."
Sabres tak zachránili zápas, v němž promarnili dvoubrankové vedení. To měli na kontě už v 11. minutě, když se prosadili Kyle Okposo a Johan Larsson. V průběhu druhé třetiny vyrovnali Riley Sheahan a Joakim Nygard. Domácí ofenzivní esa Connor McDavid a Leon Draisaitl vyšli tentokrát zcela naprázdno.
Eichelova série je v současnosti nejdelší aktivní v NHL a zároveň také nejdelší v jeho kariéře. Stihl během ní nastřádat 23 bodů za 10 gólů a 13 asistencí.