Kubalík oslavil premiérový hattrick v NHL

Mají pověst skvělých střelců a v bohatém čtvrtečním programu jí potvrdili. Útočníci Dominik Kubalík a David Pastrňák totiž excelovali. První jmenovaný svým prvním hattrickem v NHL dovedl Chicago Blackhawks k výhře na ledě Tampa Bay Lightning, Pastrňák pak vstřelil vítězný gól v souboji Boston Bruins a Dallas Stars. Slavit naopak nemohl David Rittich, Calgary Flames totiž získali v aréně Nashville Predators pouze bod.

Kubalík hattrickem rozebral Tampu
Suverénně nejlepší zápas zámořské kariéry má za sebou útočník Dominik Kubalik, který pomohl hattrickem k výhře týmu Chicago Blackhawks 5:2 na ledě mužstva Tampa Bay Lightning.
Český kanonýr nasázel všechny své góly v závěrečné třetině a vedl tak ofenzivu hostů, kteří předvedli parádní obrat.
"Poslední třetina byla z naší strany fantastická," rozplýval se Kubalík. "V přestávce jsme se bavili o tom, že musíme začít mnohem více střílet. To jsme udělali a ukázalo se to jako cesta k vítězství."
Lightning totiž v průběhu duelu vedli už 2:0. Skóre otevřel v čase 35:31 Brayden Point, po pouhých 17 vteřinách třetího dějství přidal další zásah Nikita Kucherov a zdálo se, že domácí drží otěže duelu pevně ve svých rukou.
Pak ovšem začal úřadovat Kubalík. Nejprve v čase 45:02 po přihrávce Patricka Kanea nadvakrát překonal Curtise McElhinneyho a navázal na branku svého parťáka Brandona Saada.
Poté se český reprezentant v čase 51:43 v početní výhodě opřel do přihrávky Duncana Keitha a dělovou ranou zajistil Chicagu vedení 4:2. V samotném závěru pak Kubalík gólem do prázdné branky zkompletoval hattrick a pečetil triumf Blackhawks.
"Jsem moc šťastný, že to takhle vyšlo. Prožívám skvělé období. Snažím se dělat všechno naplno, řídím se pokyny trenérů. Neustále mi opakují, abych pracoval v prostoru před brankou. Samozřejmě mám i trochu štěstí," usmíval se hrdina duelu.
Kubalík tak prožil od 11. ledna už pátý duel, v němž vstřelil minimálně dvě branky. V sezoně jich má na kontě už 29. Víc jich ve své nováčkovské sezoně v dresu Chicaga vstřelili jen Steve Larmer (43), Darryl Sutter (40), Artemi Panarin (30) a Eric Daze (30).
Chicago navíc udolalo Tampu Bay v základní hrací době po dlouhých 16 utkáních, naposledy se mu to povedlo 13. prosince 2009.
"Ztratit zápas takovým způsobem, to je frustrující," prohlásil Point. "Myslím, že jsme 42 minut hráli dobrý hokej. Pak vůbec nevím, co se stalo. Úplně jsme odešli."
Celek z Floridy tak utrpěl už čtvrtou porážku v řadě, z druhé příčky Východní konference ztrácí na čelo už sedm bodů.
Pastrňákův gól pomohl Bruins k výhře
Mezikonferenční střet dvou elitních celků NHL vyzněl pro Boston Bruins, kteří v domovské TD Garden přetlačili Dallas Stars 4:3. Vítěznou trefu obstaral v čase 43:53 útočník David Pastrnak, jenž si elegantně narazil puk s Nickem Ritchiem a zamířil do odkryté branky Bena Bishopa.

Pastrňák si vyměnil puk s Ritchiem a snadno skóroval

"Myslím, že nám zápas opravdu vyšel," radoval se Ritchie. "Předvedli jsme kompletní výkon. Věděli jsme, že stojíme proti velmi silnému soupeři. Tyhle body pro nás mají velkou cenu."
Pastrňák se tak dostal na metu 46 branek a v sezoně a v čele střelecké tabulky si udržel náskok dvou tref před Austonem Matthewsem.
Lépe do utkání přitom vstoupili hosté. V čase 17:38 využil přesilovou hru John Klingberg a zajistil Dallasu průběžné vedení. Bruins ale ještě do první sirény zásluhou Charlieho Coylea vyrovnali, v prostřední části pak dokázali odskočit na rozdíl dvou gólů. Nejprve se po akci, kterou rozjel Pastrňák, prosadil Brad Marchand. Poté udeřil i Ritchie.
"Jsme zklamaní, protože jsme 60 minut tvrdě pracovali," prohodil hostující kouč Rick Bowness. "Bohužel jsme čtyřikrát inkasovali, což je zkrátka příliš. Sami jsme měli spoustu dalších šancí, ale nebyli jsme tak efektivní."
V závěrečném dějství se v dresu Dallasu prosadili Denis Gurianov a Miro Heiskanen, na vítěznou branku Pastrňáka už ale hosté odpověď nenašli.
Vítěznou premiéru si tak v dresu Bostonu užil Ondrej Kase. Český útočník nastoupil ve druhé formaci po boku Davida Krejčího, na ledě strávil přes 15 minut a připsal si dvě střely na branku i dva hity.
"Po dvou porážkách jsme věděli, že potřebujeme zabrat," zdůraznil Krejčí. "Odehráli jsme skvělý zápas a ukázali, jakou máme sílu. Poučili jsme se z chyb, náš výkon byl mnohem preciznější."
Rittich porážku Flames neodvrátil
Důležitý střet celků bojujících o postup do play off v Západní konferenci vyzněl pro Nashville Predators, kteří na svém ledě udolali Calgary Flames 4:3 po prodloužení.
Hlavní postavou utkání se stal domácí útočník Mikael Granlund. Finský šikula nejprve v čase 59:59 v přesilové hře vyrovnal skóre, v prodloužení pak zajistil Predators zisk jednoho bodu navíc.

Granlund vyrovnal a rozhodl i v prodloužení

"V první chvíli jsem vůbec nevěděl, že to byl vůbec gól," vrátil se Granlund ke své trefě z úplného závěru základní hrací doby. "Hned jsem se díval na obrazovku, abych se přesvědčil. Slyšel jsem pouze sirénu."
Flames tak ztratili utkání, ve kterém byli výhře extrémně blízko. Nepomohl jim ani výkon gólmana Davida Ritticha, jenž si připsal dohromady 34 úspěšných zákroků.
"Tohle je pro nás hodně těžká porážka," přiznal kapitán kanadského mužstva Mark Giordano. "Z našeho výkonu mám velmi dobrý pocit, závěr jsme bohužel vůbec nezvládli. Na předvedené hře ale můžeme do dalších utkání stavět."
Kromě Granlunda v domácích barvách zazářil i obránce Ryan Ellis, který si připsal celkem tři asistence. Za hosty na sebe gólem a dvěma nahrávkami upozornil útočník Mikael Backlund.
Predators díky výhře uhájili pozici druhé divoké karty v Západní konferenci, Flames mají o bod víc a drží místo první divoké karty.
Hellebuyck vynuloval Capitals
Sérii tří porážek ukončili hráči týmu Winnipeg Jets, kteří před zraky svých fanoušků přehráli Washington Capitals 3:0. Kanadský tým se mohl opřít především o gólmana Connora Hellebuycka, jenž pochytal všech 34 střel soupeře a oslavil už páté čisté konto v ročníku.

Hellebuyck zazářil proti Capitals 34 zákroky

"Nuly miluju," vyznal se Helleybuck. "Tentokrát to byl skvělý týmový výkon. Myslím, že jsme od začátku diktovali tempo hry. Hráli jsme přesně tak, jak jsme chtěli. Spoustu času jsme strávili v útočném pásmu."
Jets se ujali vedení v čase 6:33, když se prosadil obránce Dmitry Kulikov. Další dvě branky přidali domácí v závěrečné části. Nejprve navýšil náskok Kyle Connor, ranou do odkryté branky pak stanovil konečnou podobu výsledku kapitán Mark Scheifele.
"Nevstřelili jsme ani jeden gól, takže jsme neodvedli svou práci dobře," nekličkoval útočník Capitals Tom Wilson. "Šancí jsme poměrně dost, neřešili jsme je ale dobře. To se někdy stane."
Capitals tak nevyužili zaváhání Lightning a v tabulce Východní konference i nadále zůstávají na třetí příčce. Jets naopak na Západě mají stejně bodů jako Nashville, jenž drží pozici druhé divoké karty.
Rangers letí vzhůru
Skvělou aktuální formu potvrdili hráči týmu New York Rangers, kteří zvítězili na ledě Montreal Canadiens 5:2 a do tabulky si připsali už šestý úspěch v řadě.

Zibanejad se trefil z pravého kruhu k protější tyči

"Naším cílem je postup do play off. Spoustu lidí už nás odepsalo, my jsme si ale nikdy nepřestali věřit. Víme, že je to v našich silách," upozornil Ryan Strome.
Byl to právě útočník klubu z Manhattanu, kdo v Bell Centre zavelel ke zteči. Strome vstřelil dva góly, k tomu přidal i jednu asistenci. Brankou a nahrávkou se pak blýskl obránce Adam Fox, Artěmij Panarin přidal dvě asistence.
"První náš gól byl velmi důležitý. Dokázali jsme se díky němu uklidnit a hrát svou hru," ocenil trenér Rangers David Quinn. "Směrem ke třetí třetině nám to pomohlo, získali jsme sebevědomí."
Canadiens dlouho utkání kontrolovali, po brankách Maxe Domiho a Tomáše Tatara vedli 2:0 a zdálo se, že směřují za triumfem. Rangers ale čtyřmi zásahy v závěrečné části předvedli dokonalý obrat.
"Čtyřicet minut jsme hráli výborně. Nevím, co se s námi pak stalo," kroutil hlavou brankář Montrealu Carey Price. "Ve třetí třetině nám nefungovalo vůbec nic."
Rangers po dalším triumfu na ztrácejí pozici druhé divoké karty ve Východní konference už pouze dva body. Manko Montrealu naopak činí devět bodů.
Ostatní zápasy: Minnesota zničila Detroit, Blues protáhli vítěznou šňůru
V naprosto jednoznačnou záležitost se proměnil střet Minnesoty s Detroitem. Wild deklasovali svého soka v jeho aréně 7:1 a připsali si čtvrtou výhru z posledních pěti utkání. Dvěma góly a asistencí se blýskl obránce Matt Dumba, branku a dvě nahrávky si připsal Kevin Fiala.
Šestý triumf v řadě zkompletovali obhájci Stanley Cupu ze St. Louis, kteří doma udolali New York Islanders 3:2 po prodloužení a upevnili si postavení v čele tabulky Západní konference. Vítězný gól dal obránce Colton Parayko, za hosty se i ve druhém utkání po výměně z Ottawy prosadil útočník Jean-Gabriel Pageau.
Velký obrat předvedli hokejisté Toronta, kteří na ledě Floridy prohrávali už 1:3, aby nakonec slavili triumf 5:3. K němu přispěl brankou a asistencí Auston Matthews, stejný zápis do statistik předvedli i Zach Hyman a Justin Holl.
Hattrick útočníka Bobbyho Ryana dovedl Ottawu k domácímu triumfu 5:2 nad Vancouverem. Ryan se nejprve prosadil v úvodní části, další dva zásahy přidal v té závěrečné. Ryan se dočkal tříbrankového představení poprvé od 29. prosince 2014.
Výhodu domácího ledu zužitkovalo San Jose, které zdolalo New Jersey 3:2 po prodloužení. Vítěznou branku obstaral kapitán Logan Couture, dvě nahrávky si pak připsal útočník Evander Kane. Sharks i přesto zůstávají v Západní konferenci předposlední.