Kubalík se trefil z pozice mezi kruhy po Dachově akci

Dva střelci, dvě vítězství. Čeští útočníci Dominik Kubalík a Martin Frk se dokázali gólově prosadit ve středečním programu NHL, jejich celky Chicago Blackhawks a Los Angeles Kings mohly shodně slavit vítězství. Důvod k radosti měl i brankář Pavel Francouz, jenž 30 zákroky přispěl k triumfu Colorado Avalanche v prodloužení.

Kubalík pomohl gólem k triumfu Chicaga
Boj o postup do play off nevzdávají hráči celku Chicago Blackhawks, kteří na svém ledě udolali tým San Jose Sharks 6:2. Domácí se tak přiblížili pozici druhé divoké karty v Západní konferenci na rozdíl šesti bodů.
"Během zápasu jsme dokázali navyšovat tempo, náš výkon šel nahoru," pochvaloval si hlavní trenér Jeremy Colliton. "Náš přechod do útoku byl od druhé třetiny vynikající. Získali jsme díky tomu převahu."
Na úspěchu Blackhawks se jednou brankou podílel i Dominik Kubalik. Český útočník se v čase 58:03 opřel do zpětné přihrávky Kirbyho Dacha a tvrdou ranou z mezikruží stanovil konečný výsledek. Pro Kubalíka to byla 30. trefa v sezoně.
"Líbilo se mi, jak jsme do utkání v první třetině vstoupily. Postupem času nám ale trochu docházel dech, začali jsme zbytečně faulovat a byli za to potrestáni," prohodil hostující kouč Bob Boughner.
Sharks po prvním dějství vedli, když z přesilové hry otevřel skóre Evander Kane. Blackhawks ale v prostřední třetině skóre úplně otočili. Postupně se trefili v početních výhodách Duncan Keith a Patrick Kane, při hře pět na pět pak přidal další zářez Brandon Saad.
V závěrečné části se na domácí straně kromě Kubalíka prosadili ještě Alex Nylander a opět Kane. Za hosty už jen korigoval Timo Meier.
"Přesilovky se nám celou sezonu moc nedaří. Je fajn, že jsme si jimi dneska dokázali pomoci. Celkově to od nás bylo dobré utkání, snad na něj dokážeme navázat," zadoufal Kane.
Francouz přispěl k výhře Colorada
Výhodu domácího ledu zužitkovali hráči týmu Colorado Avalanche, kteří v Pepsi Center udolali New York Rangers 3:2 po prodloužení a připsali si druhou výhru z posledních tří utkání. Velký podíl na úspěchu Avalanche měl český gólman Pavel Francouz, jenž dohromady zaznamenal 30 úspěšných zákroků.
"Dnes jsem měl i trochu štěstí. Snažil jsem se koncentrovat na každou střelu soupeře, hodně mi pomohli i spoluhráči," prohlásil Francouz.
Jako první v duelu udeřili hosté, když se v čase 6:28 prosadil Mika Zibanejad. Pro hvězdného útočníka to byla už 41. branka v sezoně.
Ještě do úvodní sirény ale vyrovnal v přesilové hře Tyson Jost. V úvodu druhé části pak překlopil vedení na domácí stranu obránce Vladislav Namestnikov, jenž po přihrávce Caleho Makara využil početní výhodu.
Zdálo se, že Avalanche směřují za výhrou v základní hrací době, pouhých 13 vteřin před závěrečným klaksonem ale vypálil Pavel Buchnevich a poslal duel do prodloužení.
V jeho třetí minutě se po další skvělé asistenci Makara prosadil útočník J.T. Compher a zajistil pro své mužstvo zisk jednoho bodu navíc.
Frk rozhodl o vítězství Kings
Fantastickou aktuální formu potvrdili hráči týmu Los Angeles Kings, kteří na svém ledě udolali celek Ottawa Senators 3:2 a oslavili už sedmé vítězství v řadě.
O něm rozhodl v čase 55:19 útočník Martin Frk, jenž šikovnou ranou z pravého křídla překonal brankáře Craiga Andersona. Pro rodáka z Pelhřimova to byl šestý zářez v ročníku.

Frk překonal Andersona mezi betony

"Současná vítězná série nám do budoucna určitě pomůže, ale sama o sobě úspěch garantovat nemůže. Je důležité, abychom nadále pracovali a chtěli se zlepšovat," zdůraznil trenér Kings Todd McLellan.
Senators přitom v utkání dvakrát vedli. Už po 29 vteřinách hry udeřil Bobby Ryan, v úvodu závěrečné třetiny se pak prosadil i Jayce Hawlyuk.
Kings ale vždy dokázali najít odpověď. Tu první doručil ještě v první třetině, Trevor Lewis, v čase 49:12 pak na 2:2 vyrovnával Gabriel Vilardi.
V samotném závěru se pak do centra dění dostal Frk a vystřelil pro svůj tým další dva body. Kings navzdory tomu zůstávají v Západní konferenci předposlední.
Dohrávaný duel pro šampiony
Pozici aktuálně nejlepšího celku Západní konference potvrdili hráči St. Louis Blues, kteří uspěli v duelu na ledě Anaheim Ducks 4:2. Jednalo se o utkání, ke kterému obě mužstva původně nastoupila už 14. února. Tehdy byl však zápas za nerozhodného stavu 1:1 předčasně ukončen poté, co na lavičce hostů zkolaboval obránce Jay Bouwmeester.
V noci na čtvrtek odehrály oba týmy klasických 60 minut, do utkání se však šlo za zmíněného stavu 1:1. Dva body pro sebe nakonec urvali hosté.
"Víme, jak je tahle liga vyrovnaná. Každý může porazit každého. Jakýkoli bod má velkou cenu, o to máme větší radost, že jsme získali oba," prohlásil útočník Blues Zach Sanford.
V dresu obhájců Stanley Cupu se dvakrát střelecky prosadil obránce a kapitám Alex Pietrangelo. Další trefy přidali Ivan Barbashev a právě Sanford.

Pietrangelo využil přesilovku střelou od modré čáry

Na domácí straně udeřil v čase 5:29 Adam Henrique, krátce po polovině základní hrací doby zamířil přesně i Jani Hakanpaa, pro kterého to byla v pátém startu v NHL vůbec první branka. Čtvrtou výhru z posledních pěti utkání ale Ducks nepřidali.
"Myslím si, že jsme se soupeři v pohybu vyrovnali. Měli jsme několik dobrých šancí, povedlo se nám ale využít pouze dvě. Jsme zklamaní, protože jsme určitě měli na lepší výsledek," prohlásil domácí kapitán Ryan Getzlaf.
Blues se tak v čele Západní konference opět odpoutali od týmu Colorado Avalanche, aktuálně na něj mají náskok dvou bodů.
Jets uspěli počtvrté v řadě
Čtvrtý triumf za sebou dokázali zkompletovat hráči týmu Winnipeg Jets, kteří dokázali uspět v aréně Edmonton Oilers 4:2. Hlavní zásluhu na úspěchu hostů měl útočník Kyle Connor, jenž ve třetím dějství dvěma góly zlomil nerozhodný stav 2:2 a posunul svůj tým k dalšímu úspěchu.
"Asi je to karma. V posledních několika zápasech jsme získali body, i když jsme si je nejspíš nezasloužili. Tentokrát jsme hráli opravdu dobře a nemáme nic," povzdechl si domácí útočník Connor McDavid.

McDavid parádní brankou vyrovnal na 2:2

Kapitán Oilers se vrátil do sestavy po zápasové pauze vynucené nemocí a hned vstřelil gól. Na rozjetý Winnipeg to ale v konečném součtu nestačilo.
"Bylo to zvláštní utkání. Za dva body jsme šťastní, musíme ale poděkovat především našemu brankáři, který nás několikrát skvěle podržel," upozornil hostující útočník Blake Wheeler.
Gólman Jets Connor Hellebuyck si dohromady připsal 36 zákroků, Wheeler přidal branku a asistenci. Jets aktuálně drží pozici první divoké karty v Západní konference, Oilers jsou v Pacifické divizi druzí.